Ana SayfaDekorasyonTavan Dekorasyonu İçin En Yaratıcı Fikirler

Tavan Dekorasyonu İçin En Yaratıcı Fikirler

Odaların tasarımı yapılırken genelde tavanlara yeterince önem verilmez. Çünkü tavanlar göz hizasının üzerinde oldukları için çok fazla dikkat çekmeyeceği düşünülür. Oysaki tavanlar iç mimaride beşinci duvar olarak bilinirler. Tavanlar da duvarlar kadar geniş tasarım olanağı sunarlar. Bir odanın atmosferini tavanın dokusu, rengi ve yüksekliği oldukça etkilemektedir.

Odalara istediğiniz ambiyansı kazandırmak için tavanlarda yapacağınız bazı dekorasyonlarla amacınıza ulaşabilirsiniz. Günümüzde modern evlerin tavanlarında gömme ışıklandırmalar, kartonpiyer uygulamalar, ahşap kaplamalar ve köpük stopiyerler kullanılıyor. Siz de evinizin tavanlarında yapacağınız dekorasyon fikirleri ile yaşam alanlarınızı şık bir görüntüye kavuşturabilirsiniz.

Odaların tavanlarında kullanabileceğiniz dekorasyonlar şunlardır:

Tavan Dekorasyonu İçin Yaratıcı Fikirler

  • Kartonpiyer
  • Köpük tavan süsleri
  • Asma tavan tasarımları
  • Gergi tavan
  • Ahşap ve kütük tavanlar
  • Lambri uygulamaları
  • Cam tavan plakaları
  • Metal tavanlar
  • Çatı pencereleri
  • Tavan boyaları

Kartonpiyer Uygulamaları

Tavanlarda en çok tercih edilen dekorasyon fikirlerinden ilki alçı panellerle yapılan kartonpiyer kaplamalardır. Kartonpiyer uygulamaları alçıdan yapılan farklı desen ve şekillere sahip olan panellerin tavana mont-elenmesi şeklinde yapılır. Kartonpiyer uygulamaları geniş ürün ve model yelpazesine sahiptirler. Bu uygulamalar ekonomik olduğu için günümüzde birçok kişi tarafından evlerin tavan dekorasyonunda tercih edilmektedir.

Köpük Tavan Süsleri

Alçı kartonpiyerlerin diğer bir avantajı ise renk ve desen seçenekleri ile farklı tarzlara uyum sağlaya-bilmeleridir. Tavan dekorasyonlarında oymalı ve işlemeli modeller tercih edildiğinde klasik ve gösterişli bir görüntü elde edilmiş olur. Stropiyer diye adlandırılan köpük tavanlar alçı tavanların ekonomik alternatiflerini oluşturur. Hazır olarak satılan köpük plakları alarak tav-anınıza kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Stropiyer tavanlar oldukça hafif oldukları için odanızın tavanına sağlam bir şekilde tutunacaktır.

Asma Tavan Tasarımları

Günümüzde asma tavanlar da birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Asma tavan tasarımları evinize benzersiz bir görüntü kazandıracaktır. Ayrıca asma tavanlar birçok fonksiyonel işlevi üstlenirler. Asma tavanlar yankıyı önleme ve gürültüyü emme özelliklerine de sahiptirler. İç mimarlar tek bir yerden yayılan ışık kaynağının yerine her yerin eşit miktarda ışık almasını önermekteler.

Özellikle de yeni nesil dekorasyonlarda aydınlatmalara daha çok önem verilmeye başlandı. Asma tavanların içerisine gömülen spot ışıkları tavanın bütün bölümünün eşit miktarda ışık almasını sağlayacaktır. Asma tavan tasarımlarında olduğu gibi ışıklandırma konusunda da kişilerin zevklerine ve tercihlerine göre hareket edilmektedir. Asma tavan denildiğinde ilk olarak akla bütün tavanı kaplayan modeller gelse de günümüzde artık sınırsız sayıda model ve tasarımlar üretilebiliyor.

Gergi Tavan Dekorasyonları

Gergi tavan dekorasyonları geçtiğimiz senelerden bu zamana kadar popülerliğini arttıran dekorasyon trendlerinden biridir. Gergi tavan dekorasyonlarını farklı ışıklandırma sistemleri, desen ve renkler oluşturmaktadır. Özel alüminyum profilleri ile gergi tavan sistemleri ısıtılarak kolaylıkla tavana monte edilir.

Neme ve suya karşı oldukça dayanıklı ve sağlam olan gergi tavanlar kolaylıkla temizlenebilirler. Ayrıca gergi tavanlar boya ve bakıma da gerek duymazlar. Bu tavanlar hafiftirler ve yangın gibi tehlikelere de korunaklıdırlar. Gergi tavanların montajı kolay ve pratik bir şekilde yapılabilir.

Gergi tavanların içerisine yerleştirilecek olan ışıklandırmalar kişilerin isteklerine göre farklılık gösterebilir. Yani isterseniz gergi tavanları loş ve yumuşak bir ortam ışığı kullanmak için ya da daha kuvvetli ışıklandırmalar için kullanabilirsiniz. Bunların yanında gergi tavanlar büyüklük ve şekil açısından da farklı beğeni ve tarzlara da hizmet edebiliyor.

Ahşap Ve Kütük Tavanlar

Ahşap tavanlar uygulanacakları odalara sıcak ve rahat bir görüntü kazandırırlar. Ahşap tavanlar genellikle country, rüstik ve modern tarzdaki evlerin tavanlarında tercih edilirler. Ahşabın sıcak ve samimi görüntüsü tavanları odaların odak noktası yapabilecek kadar kuvvetli bir estetik etkisi yaratabiliyor.

Tavanlarda yapılan ahşap tasarımlar farklı yöntemlerde ve tarzlarda uygulanabiliyor. İşlenmemiş kütüklerin tavana monte edilmesiyle de ortaya rüstik tavan modelleri çıkabiliyor. Özellikle de tavanı yüksek olan odalara kütük tavan dekorasyonu yaptırarak çarpıcı bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Fakat bunun gibi tavan dekorasyonları diğer seçeneklere göre daha yüksek fiyatlara mal olacaktır. Bu yüzden tercihinizi yapmadan önce bu konuyu göz önünde bulundurmanız sizin için daha doğru olacaktır.

Lambri Uygulamaları

Ahşap dokuyu yaşam alanlarında kullanmanın ekonomik yollarından biri de lambri tavanlardır. Ayrıca lambri tavanların montajları da oldukça kolaydır. Duvardan duvara uzanan ve oluklu bir yapıya sahip olan ahşap malzemeye lambri denir. Çeşitli renklere boy anabilen lambri tavanlarının bakımı ahşaba göre daha kolaydır. Çünkü işlenmiş olan ahşabın kaplaması böceklenme ve çürüme gibi riskler barındırmıyor. Ayriyeten artık lambri tavan döşemelerinde plastik içerikli döşemeler de üretiliyor.

Metal Tavanlar

Endüstriyel stilin son dönemlerde öne çıkmasıyla beraber metal tavanlar da insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmeye başladı. Metal tavanlar özellikle yüksek tavanlı evlerde ve iş yerlerinde tercih edilmektedir. Metal tavanlar endüstriyel stil dekorasyonlarına uyum sağladıkları için kullanılıyor. Cam tavan plakaları bulundukları odada tablo gibi sanatsal bir etki yaratacaktır.

Çatı Pencereleri

Çatı katında olan ve eğimli bir tavana sahip bir yaşam alanından bahsediyorsak eğer tavan dekorasyonu için tercih edilecek en şık modellerden birini çatı pencereleri oluşturmaktadır. Çatı pencereleri açılır ve kapanır modellerden tercih edilebilir. Ayrıca çatı pencerelerinde açılmayan cam plakaları da tercih edebilirsiniz. Çatı katlarında ve tavan aralarında ferah ve aydınlık bir ortam yaratmak için çatı pencerelerini tercih edebilirsiniz.

Tavan Boyaları

Tavan Dekorasyonu İçin Yaratıcı Fikirler

Doğru ve kaliteli tavan boyaları ile minimal ve gösterişsiz bir zariflik yaratabilirsiniz. Tav-anlarınızda kullanacağınız boyalar odanızın dokusunu bir hayli değiştirecektir. Silikonlu boya tercihi yaparak parlak ve pürüzsüz bir görüntü elde edebilirsiniz. Eğer mobilyalarınız renkli ise tavanda çok hareketli modeller tercih etmemelisiniz. Düz model tercih etmeniz odanızı sıradan bir görüntüye sokmayacaktır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR