Ana SayfaBalkon6 Farklı Teras Dekorasyonu Önerisi

6 Farklı Teras Dekorasyonu Önerisi

Balkonlardan farklı olarak daha geniş ve ferah bir ortam sunan teraslar, her evde sakinlemek ve rahatlamak için en iyi seçenekler arasındadır. Kendiniz ve sevdiklerinizle birlikte açık havada güzel bir ortam hayal ediyorsanız, teras dekorasyonu konulu bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Peki, teras dekorasyonu nasıl olmalı? Bu tasarımlarda önemli olan sizin neler istediğiniz ve alanınızın ne kadar büyük olduğudur. Ayrıca dışarıda mobilya kullanacaksanız, teras kısmi olarak örtülmeli ve mobilyaların yağmur ve kar gibi etmenlerden zarar görmemesi sağlanmalıdır.

Üstü Kapalı Teras

1. Terasın Üst Kısmının Kapatılması

Eğer terasınızı her mevsim kullanmak istiyorsanız, öncelikle üst kısmını örtmeniz tavsiye edilir. Eğer açık olmasında ısrar ediyorsanız, dış olumsuzlukların getirdiği sebeplerle fazla seçeneğiniz yoktur. Oysaki kapalı teraslar, seçenek olan sayısız kombinasyon barındırır.

Bu örtme kullanım isteğinize göre şekillenebilir. Ancak tavsiye edilen, sadece üst kısmın örtülmesi ve kenarların açıkta bırakılması ve dayanıklı lamine camların uygulanmasıdır. Böylece şehri görebilir ve hava akışı sağlayabilirsiniz.

Teras dekorasyonu önerileri içerisinde en önemli nokta, mobilya tercihleridir. Bu eşyaların ıslanması zamanla onları çürütecek ve büyük maddi kayıplara sebep olacaktır. Bu sebeple teras dekorasyonları, yaygın olarak iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar ahşap ve çelik konstrüksiyon şeklindedir.

Burada tercih sizin olmakla beraber, sağlamlık ve kalite bakımından iki yöntem de tüm dış etmenlere karşı dayanıklıdır. Dolayısıyla yapacağınız tercih, estetik zevkinize göredir. Bu tamamlandıktan sonra dekorasyon planlamasına geçebilirsiniz.

Teras Dekorasyonu

2. Terasın Nasıl Kullanılacağının Hesaplanması

Eğer terasınız büyükse teras dekorasyonu önerileri de farklı yönlerde olur. Eğer güzel bir zaman geçirerek alanı tasarladıktan sonra da yer kalıyorsa bir kısım yeri depo şeklinde kullanmanız, size geniş alanlar sağlayacaktır.

Bu nedenle bazı yerleri oda şeklinde tasarlarsanız, evinizde fazlalık olan eşyalarınızı buraya alabilir, böylece iç ortamlarda da daha geniş ve ferah yaşayabilirsiniz. Tabii bu alanlar, teras dekorasyonu unsurlarını bozmayacak şekilde olmalıdır. Vakit geçireceğiniz alan da şehri en iyi şekilde gören ve görsel bir zevk sunan yerde olmalıdır.

Ancak alanınız daha küçükse bunun hepsini bir kullanım alanına çevirmeniz mümkün. Eğer elektrik kullanmak istiyorsanız, bir elektrik hattını buraya kadar çekebilirsiniz. Bunu bir elektrik ustası yardımıyla veya uzatma kablolarıyla da yapabilirsiniz.

Teras Mobilyaları

3. Mobilya ve Lamba Seçimi

Teras dekorasyonunda en önemli nokta da hangi mobilyaları seçeceğinizdir. Burada iki önemli konu var: Konfor ve renk uyumu.

Eşyaların ve terasın üst kısmının birbiriyle harmoni oluşturması, görsel açıdan da bir zevk getirecektir. Bu sebeple tercihleriniz, buna uygun olmalıdır. Koyu ve çok ışıltılı renkler teraslarda daha kötü görüneceği için önerilen gözleri çok almayacak bir tasarım seçmenizdir.

Ardından gerekli aydınlatmayı yapmak adına bir ışık tesisatı da sağlamanız gerekir. Ancak lambalar, mobilyalara karar verdikten sonra seçilmelidir. Aksi durumda, lambalarla ve mobilyalarla uyumsuz durarak kötü bir görünüme sebep olabilir.

Mobilya seçimi olarak da modern çağı yansıtan, köşeli ve geometrik eşyalar, çağdaş bir alan oluşturmanızda yardımcı olacaktır. Dış mekânlarda taş kullanımı oldukça yaygın olduğu için teras dekorasyonu önerisi olarak doğal taşlar güzel bir yapı sergileyecektir.

Her ne kadar açık teraslarda seçenek fazla olmasa da ışıklandırmayı yerden, uygun miktarda vermek daha yararlı olacaktır. Burada kumaş ürünler kullanılamayacağı için masanız cam olmalı ve sandalyeler de yağmurdan etkilenmeyecek yapıda seçilmelidir.

Havuzlu Teras

4. Havuzlu Teras Dekorasyonu

Teras dekorasyonunda mini havuzlar kullanmak, yaygın olarak tercih edilir. Her ne kadar bu havuzların boyutu küçük olacak da olsa, mekâna bir renk getirmek için oldukça güzel bir seçenektir.

Özellikle açık teraslarda daha şık duran bu seçenek, arzunuza göre farklı tasarımlara sahip olabilir. Ancak yapılırken mekânın mevcut yapısı ve tasarımıyla uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.

Eğer teras dekorasyonu taşlardan oluşuyorsa havuzunuz da buna uygun oluşturulmalıdır. Arzunuza göre burada bazı balıklar yetiştirmeniz dahi mümkündür.

Havuzu meydana getirdikten sonra etrafını uygun sandalyeler ve bir masayla süslemek, uygun bir dokunuş getirecektir. Böylece terasta geçirdiğiniz zamandan daha fazla keyif alabilir, ruhunuza bir sakinlik getirebilirsiniz.

Teras Aydınlatması

5. Teras Dekorasyonu Süslemeleri

Teras dekorasyonu önerileri arasında süslemeler, en önemli dokunuşa sahiptir. Eğer güzel ve uyumlu tercihler yaparsanız, buradan hiç ayrılmak istemeyecek kadar güzel bir alan meydana getirebilirsiniz. Bunun için bir seçenek, kapalı teraslarda yan kısımları camlarla kapatarak daha güzel görünüme kavuşturmanızdır.

Buna ek olarak mekânda ayırmalar yapmak, terası daha etkili ve güzel kullanmanızı sağlayabilir. Burada küçük duvarlar ya da uygun paneller, güzel bir ortam hazırlamanızda yardımcı olacaktır. Ayrıca burada yeşil ortam oluşturmak da görsel bir zevk oluşturacaktır.

Burada seçtiğiniz bitkiler, daha iyi verim alabilmeniz için yapı olarak hoş, yeterli büyüklüğe sahip ve bakımı kolay olmalıdır. Bu bitkileri mobilyaları ve terasın içerisine güzel bir şekilde dağıtarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

Teras

6. Çok Fonksiyonlu Bir Ortam Hazırlamak

Günümüz tasarımı az sayıda eşyayla en iyi sonucu almaya yöneliktir. Bu durumu terasa uygulamak hem size yeni ve modern bir yaşam alanı sunar.

Eğer terasını büyükse ve kapatıp kapatmama konusunda şüpheye düşüyorsanız, burada bir seçeneğiniz de iki unsuru bir arada kullanmaktır. Burada mobilyalarınızı ve diğer eşyalarınızı kapalı alana taşıyarak hayatınızı geçirmek üzere yeni bir alan oluşturabilirsiniz.

Açık kısma bir mini havuz yapmak, bu bölgeyi yeşil bitkilerle donatmak ve camdan bir masa ve uygun sandalyelerle süslemek, size oldukça güzel bir seçenek sunacaktır. Burada normal mobilyalar kullanılabilecek olmakla beraber, yağmur duruma karşı sık sık içeri-dışarı taşıma gerekliliği olduğu için ekstra bir efor getirecektir.

Terasta Mobilya Önerileri Nelerdir?

Peki, teras dekorasyonu önerisi hakkında bu tavsiyeler sonrasında hangi mobilya seçenekleri daha uygun olur? Burada bir tercih, İskandinav stilini kullanmaktır.

Daha zarif, sakin ve doğal bir ortam oluşturan bu seçenek, global çapta oldukça yaygın olarak tercih edilir. İskandinavya’nın dağlık ve ormanlık yapısına uygun olarak bu tasarım ahşaptan meydana gelir.

Eğer terasınızı kısmi ya da komple kapatacaksanız, ahşap kullanmak ve bunu İskandinav stiliyle tamamlamak, harika bir sonuç doğuracaktır. Bu yöntemde kullanabileceğiniz renkler siyah ve beyaz olsa da, gri ve bej renkleri de güzel bir sonuç verecektir.

Eğer daha çok klasik taraftarıysanız ve eskiyi anımsatan seçenekler tercih ediyorsanız, halılarla beraber geniş vazolar, sandıklar ve diğer unsurlar size güzel bir seçenek sunar.

Bunu zevkinizi yansıtan dönem mobilyalarıyla tamamlarsanız, hayalinizdeki ortamı oluşturabilirsiniz. Örnek olarak İngiltere’de yaygın olan Viktoryen dönem mobilyaları, estetik ve sihirli dokunuşlar yapabilir.

Daha özel ortamlar oluşturmak istiyorsanız, birbirinden farklı mum seçenekleri oldukça harika olacaktır. Örnek olarak daha büyük yapıda olan Gotik ve 6’lı mumluklar, başta İskandinav stili olmak mobilyalarınızla güzel bir harmoni yakalayacaktır.

Tabii burada ne seçmeniz gerektiği, sizin zevklerinize ve arzularına göre şekillenir. Dolayısıyla karar vermeden önce katalogdan mobilya seçeneklerine bakmak ve teras görsellerini incelemek, size ilham kaynağı olacaktır.

Eğer oturduğunuzun ev teraslı değilse, benzer dekorasyon önerilerini balkonlarınız için uygulayabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR