Ana SayfaÇiçekTesbih Çiçeği Bakımı ve Çoğaltma

Tesbih Çiçeği Bakımı ve Çoğaltma

Tesbih çiçeği Asteraceae familyasına ait çiçekli çok yıllık bir sukulenttir. Güneybatı Afrika’nın kuru bölgelerine özgü olan bu bol yapraklı bitkiler, kayalar ve uzun bitkiler tarafından korunan gölgeli alanlarda yetişir ve sapları yere değdiğinde köklenir.

Peki tesbih çiçeği nedir? Tesbih çiçeği bakımı nasıl yapılır? Tesbih çiçeği nasıl çoğaltılır? Tesbih çiçeği yetiştiriciliği ile ilgili ipuçları için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Tesbih Çiçeği Bakımı ve Çoğaltma

Tesbih Çiçeği Bakımı

Tesbih çiçekleri; yetiştirilmeleri, bakımları ve çoğaltılmaları kolay olduğundan sıklıkla tercih edilen görünümü ile büyüleyen mükemmel süs bitkileridir.

Tesbih çiçekleri yaz aylarında çiçek açarlar ve küçük, beyaz çiçekleri kümeler halinde filizlenir.

Basamaklı yapraklarının tadını çıkarmak için, onları asılı sepetlerde sergilemek en iyisi konumlandırma yöntemi olacaktır.

Düşük sıcaklıklara da dayanıklıdır. Sıcaklıklar donma noktasının üzerinde olduğu sürece hem iç hem de dış mekanlarda yetiştirilebilirler.

Tesbih çiçeğinin yuvarlak bezelye şeklindeki yaprakları bol su depolar, bu sık ​​sık sulamaya ihtiyaç duymaz. Aşırı sulama kök çürümesine yol açabilir ve yapraklarının patlamasına neden olabilir.

Tesbih çiçeği toprağınız her zaman nemli kalmalıdır. Toprağı kuruyan çiçeğin yaprakları buruşacak ve zarar görecektir.

Tesbih çiçekleri sıcak iklimlerde yetişir. Bu nedenle kumlu, iyi drene olan bir toprağa ve drenaj delikleri olan bir saksıya ihtiyaç duyarlar. Saksının fazla suyu tutmayacak delikli bir kap olması büyük önem taşımaktadır.

Tesbih Çiçeği Bakımı ve Çoğaltma

Tesbih Çiçeği Çoğaltma

Tesbih çiçeğinizi çoğaltmak son derece kolaydır. Tek yapmanız gereken en az 10 cm uzunluğunda bir kesim yapmak, bir ucundaki boncukları çıkarıp toprağa yapıştırmaktır. Yeni çiçeğiniz oldukça hızlı büyüdüğü için, bitki yaklaşık iki hafta içinde köklenecek ve yeni büyüme geliştirecektir.

Çiçeğin en güzel yanı, toprağa temas eden her yerden kök salmasıdır.

Tesbih Çiçekleri Zehirli midir?

Tesbih çiçekleri ufak cilt tahrişlerine sebep olacak zehir içermektedir. Özellikle hayvanlar tarafından tüketilen tesbih çiçekleri; kusma, uyuşukluk, sindirim sorunları, salya akması gibi olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bu sebeple iç mekanlarda yetiştirilecek tesbih çiçeklerinin evcil hayvanlardan ve çocuklardan uzak tutulması önerilir.

Tesbih Çiçeği Faydaları

Tesbih çiçeği şifalı ot olarak bilinmektedir. Vücuda ve ruh sağlığın iyi gelen tesbih çiçeği başta Akdeniz ve Ege bölgeleri olmak üzere pek çok tarif içerisinde yer alır.

Çiçeğin yaprakları kaynatılarak da tüketilmektedir. Tesbih çiçeği faydaları hakkında pek çok bilimsel araştırma olsa da doktor tavsiyesi dışında kullanılması ve bilinçsiz tüketilmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Tesbih Çiçeği Bakımı ve Çoğaltma

Tesbih Çiçeği Çiçek Açar mı?

Senecio Rowleyanus ismiyle bilinen tesbih çiçekleri uzun, ince gövdelere ve yuvarlak sulu yapraklara sahiptir.

Bu uzun ömürlü çiçekler bezelyeye benzemektedir ve bakımı oldukça kolaydır.

Minik yapraklarına ve narin görünümüne rağmen, Senecio Rowleyanus, kabını çabucak dolduracak hızlı büyüyen çok yıllık bitkidir.

Kış aylarında kuru ve serin koşullar, tesbih çiçeğini ilkbaharda çiçeklenmeye teşvik edecektir.

Tesbih çiçeğinin güzel beyaz çiçekleri kümeler halinde büyür.

Tesbih Çiçeği Anlamı

Pek çok çiçek türünde olduğu gibi tesbih çiçeğinin de kendine özgü anlamı bulunmaktadır. Her rengi başka anlamlar taşıyan tesbih çiçeğinin;

  • Sarı rengi ayrılığı temsil etmektedir.
  • Kırmızı renkli tesbih çiçekleri ilahi aşkı ve dini aşkı,
  • Mor ve pembe renkli tesbih çiçekleri hasreti,
  • Beyaz renklileri ise saflığı ve temizliği temsil eder.

Bu sebeple tesbih çiçeğinizi satın almadan renklerinin anlamlarına bakmanız önerilir.

Tesbih Çiçeği Nedir?

Adını sukulent ve kaktüsler konusunda uzmanlaşmış bir İngiliz botanikçi olan Gordon Douglas Rowley’den alan Senecio rowleyanus bitkileri, Curio Rowleyanus, İnci Dizisi, Boncuk Dizisi veya Tesbih çiçekleri olarak bilinir. Bu isimler tesbih çiçeğinin, bezelye şeklindeki yapraklarını ve uzun saplarını mükemmel bir şekilde tanımlar.

Yaprakların tuhaf şekli, Senecio Rowleyanus’un doğal olarak büyüdüğü kurak ortamlara bir uyarlamadır. Yapraklarının şekli tesbih çiçeğinin çok fazla su depolamasını ve çöl havasına maruz kalmasını en aza indirger.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR