Ana SayfaÇiçekTillandsia (Hava Bitkisi) Bakımı

Tillandsia (Hava Bitkisi) Bakımı

Bromeliaceae ailesinin bir üyesi olan tillandsia, yaklaşık 540 türden oluşmaktadır. En yaygın olarak Güney Amerika, Orta Amerika ve Meksika’nın bazı bölgelerinde bulunan hava bitkisi (air plant), ormanlık alanlarda, dağlarda ve çöllerde gelişir.

İnce yapraklı türü, genellikle bol yağış alan bölgelerde yetişen hava bitkisinin kalın yaprakları çeşitleri ise kurak alanlarda ya da daha az yağış alan bölgelerde yetişmektedir.

Büyük ölçüde alt tabakaya ihtiyaç duymayan özgür ruhlu çiçek tillandsia, hem bahçede hem de iç mekanlarda kolaylıkla yetiştirilebilir. Bulunduğu ortama mükemmel bir şekilde adapte olan hava bitkileri, hayatta kalması için gerekli olan suyu ve önemli mineralleri, yapraklarında bulunan özel pullarla doğrudan havadan alır.

Tillandsia Bakımı

Hava Bitkisi Özellikleri

Tillandsialar, epifitler olarak da bilinirler. Çoğu koşulda büyümek için toprağa ihtiyaç duymazlar. Genellikle ağaçlarda, kayalarda ve kaktüslerde epifit olarak büyüyen bu tropik bitkiler, “yavrular” veya ofsetler üreterek ürerler. Bir hava bitkisi ortalama 12 “yavru” üretebilmektedir.

Hava bitkisi türlerinin çoğu, çiçek açma zamanı geldiğinde yaprak renginde değişiklik yapma eğilimindedir. Bu dönemlerde bitkinin yapraklar yeşilden kırmızımsı veya mor renge dönüşmektedir.

Hava çiçekleri, 32 ila 10 santigrat derece gibi geniş bir sıcaklık aralığında canlı kalabilme özelliğine sahiptir. Ancak uzun süreli don, bu bitkilerin en sertleri dışında hepsine zarar verebilir. Tillandsia bitkileri aynı zamanda polenle ilgili alerjileri önlemek için kullanılan bazı özellikleri içerir.

Tillandsia Bakımı

Tillandsia Çiçeği Anlamı

Hava çiçekleri yapısı gereği kök sistemine sahip olmadığından; dünyaya ihtiyaç duymayan, özgür bitkiler olarak bilinir. Özellikle bilim kurgu filmlerinde, uzaylılar ve farklı galaksilerle ilişkilendirilir.

Bu yönüyle hava çiçekleri hayalperestler ve antikonformizm sevenler için ideal bir bitkidir. Çiçeklerin dilinde Tillandsia anlamı ise, aşk dolu canlılık alanındayken ılımlılık, rahatlama anlamlarını taşır.

Tillandsia Bakımı

Tillandsia Bakımı

Hava bitkileri hemen hemen her yerde yetiştirilebilir ve bakımı da oldukça basittir. Saksılarda, geniş tabanlı bir ağaç parçasında veya deniz kabuklarında gelişip büyüyebilirler. Sık sulama, faydalı hava sirkülasyonu ve filtrelenmiş ışık, sağlıkları için çok önemli hususlardır.

Tillansia bitkilerinin sağlıklı gelişimi için haftada bir kez açık havada yaklaşık 20 dakika bekletilmesi veya haftada 2-3 defa sulanması yeterlidir.

Hava bitkileri, karbon monoksiti gündüz yerine gece havadan aldırmaktadırlar. Bitki nemliyse etkili nefes alamaz. Bu sebeple bitkinin her zaman sabah saatlerinde sulanması önerilmektedir.

Tillandsia Bakımı

Hava bitkilerinin altında bulunan kapta hava akışının yeterli olması önemlidir. Hiçbir koşulda uzun aralıklarla doğrudan güneş ışığına bırakılmamalıdır.

Tillandsia bitkileri, filtrelenmiş veya dolaylı ışığı sever bu sebeple direkt gün ışığından uzak tutulması önerilmektedir.

Hava bitkileri hayatlarında bir kez çiçek açarlar ve bu dönemde yavrular geliştirirler. Yavrular genellikle ebeveyn bitkilere bağlı kalır. Yavru hava bitkisi, ana bitki uzunluğunun üçte biri veya yarısı kadar olduğunda bitkinin dibinden hassas bir bükme / çekme hareketi kullanılarak ayrılabilir.

Bitki büyüdükçe veya yeni bir ortama alıştıkça alt kısımdaki yapraklarının kuruması oldukça normaldir. Kuruyan hava bitkisi yaprakları bitkiden nazikçe çekilebilir. Yaprak uçları kurumuşsa, bu kısımların kesilmesinde de bir sakınca yoktur. Aynı kesim ve ayıklama işlemi bitkinin kuruyan kökleri için de yapılabilmektedir. Bu işlemler sırasında bitkiye zarar verme konusunda endişe duyulmasına gerek yoktur. Kesilen hava bitkisi kısımları yeniden büyüyebilir.

Tillandsia Bakımı

Hava Çiçeği Nasıl Sulanır?

Tillandsiaları sulamak için klasik ıslatarak sulama, su dolu bir kaba batırma ya da spreyle sulama yöntemleri kullanılabilmektedir.

Dinlendirilmiş suyla bitkinizin büyüklüğüne ve saksınızın genişliğine bağlı olarak tercih edeceğiniz sulama suyunuz bitkinizin tüm köklerine ulaşmalıdır.

Gereğinden fazla sulama bitkinize zarar vereceğinden drenaj deliklerine sahip bir saksı tercih etmeniz bitkinizin karşılaşabileceği hastalıklardan korunmanızı sağlayacaktır.

Tillandsia Bakımı

Tillandsia Çiçeği Faydaları

Tillandsia çiçeğinin bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Hava bitkileri olan tillandsia çiçekleri kapalı alanlarda yaşadıklarında toz azaltma ve nem dengeleme gibi önemli görevleri üstlenmektedir.

Aynı zamanda hava bitkisi olan tillandsia çiçekleri odadaki havayı temizlemektedir. Hava bitkileri, baş ağrısı, alerji ve daha fazlasına neden olabilecek etmenleri ortadan kaldırmaktadır. Kirli havayı çekip temiz havayı veren hava çiçekleri ortamın hava kalitesini artıran önemli süs bitkilerindendir.

Hava bitkileri stres azaltabilmekte, kendinizi daha sakin ve daha iyimser hissetmenize yardımcı olabilmektedir.

Tillandsia bitkisi kan basıncını da düşürebilmektedir. Kapalı alanlardaki tillandsia bitkileri, stresi azaltmakla kalmayıp, kan basıncını da düşürürler.

Tillandsia Bakımı

Hava Bitkisinin (Tillandsias) Çoğaltılması

Hava bitkisi ismi ile bilinen tillandsias bitkinin çoğaltılması oldukça kolaydır. Herkesin kolaylıkla yapabileceği basit bir operasyonlar tillandsias bitkisi çoğaltılabilmektedir.

Bu işlem sırasında gerekli olacak malzemeler; keskin bir bıçak, iyi ışık alan bir ortam ve yavruların büyümesi için yeni bir saksı olacaktır. En basit şekilde anlatmak gerekirse, bıçak kullanılarak yavrular tabanından bitkinin gövdesinden ayrılır. Bu işlem sırasında yavru bitkiye zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Yavru kolay ulaşılabilecek bir yerdeyse, iki parmağın arasına alınarak da koparılabilir. Çıkarıldıktan sonra, diğer ana bitkide olduğu gibi saksı dikimi gerçekleştirilir.

Tillandsia Bakımı

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR