Ana SayfaYapıTiny House (Küçük Ev) Nedir?

Tiny House (Küçük Ev) Nedir?

Tiny House (küçük ev) küçük, minimalist, sabit ya da hareketli evlere verilen isimdir. Tiny house’lar daha basit bir yaşam sürmeyi teşvik eden bir toplumsal hareket olan “tiny house akımı” sonucunda ortaya çıkmıştır. Akımı kısaca özetlersek; insanların yaşadıkları alanı küçültüp basitleştirmesi ve daha azla yaşamayı seçmesidir. Tiny house ile ilgili tüm detayları bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Tiny House Ne Demek?

Bu küçük hareketin Türkçe’de tam bir karşılığı olmasa da “Tiny House” kalıbıyla kendisinden oldukça söz ettiriyor. Tiny House’lar küçük boyutlu, işlevsel, gereksiz alanlar barındırmayan, tekerlekli veya sabit evlerdir.

Tiny House Maliyeti

Basit yapılar oldukları için kendiniz, ihtiyacınıza ve zevkinize göre tasarlayıp yapabilirsiniz. Maliyet, evlerin metrekaresine, kullanılacak malzemeye ve evin planına göre değişiklik gösterir. Basit bir google aramasıyla hazır evlerin -arsa hariç- fiyatlarının 30-40 bin lira’dan başladığını görebilirsiniz. Metrekare fiyatları ortalama 2.000 TL’den başlıyor (Haziran 2020 fiyatları). Kendiniz yaptığınızda daha ucuza mal olacaktır. Evin bir diğer önemli maliyeti ise arsa. Arsa fiyatları ise bölgeye, arsanın büyüklüğüne ve imarlı ya da imarsız olup olmadığına bağlıdır. Evin fiyatının üzerine tahmini arsa fiyatını eklediğimizde yaklaşık toplam fiyatı bulabiliriz.

Tiny House Fiyatları

Evleri -arsa dahil- anahtar teslim olarak da satın alabilirsiniz. Sahibinden.com ve Hepsiemlak.com’da hem satılık Tiny House’ları hem de Tiny House ev fiyatlarını görebilirsiniz. Tiny House satılık ilanlarında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta arsanın dahil olup olmadığı. Bazı üreticiler sadece evi satıyorlar ve sizin arsanızın üzerine kuruyorlar.

Peki Ne Kadar Küçük? 

10 m² ile 30 m² arasında değişen boyutlara sahip Tiny House’lar yaşam alanındaki fiziksel küçültmenin devamında, çevre dostu ve aktif bir yaşam hayali kurduruyorlar.

Tiny House dış görünüş

Yemek Yenilen Yerde Uyunur mu?

Temizlik, bakım gibi masrafları da küçülterek alternatif bir seçenecek sunan Tiny House yaşamında sizleri neler bekliyor? Tiny House konforlu bir yaşamın gereklerini karşılayabiliyor mu?

Tiny House; çalıştığınız odada uyumayın, uyuduğunuz odada yemek yemeyin, yemek yediğiniz odayı turuncuya boyamayın önerilerine kulak asmıyor. 

Bu minik evlerde uyudukları yerlerde dikiş dikenler, evcil dostlarıyla beraber yaşayanlar, yazarlar, çizerler, yemek pişirenler mevcut. Portatif kişilik sahibi Tiny House’u daha yakından tanımak için bilmeniz gereken şeyler var.

Küçük Yaşamın Büyük Artıları 

Tiny House Düşük Maliyetlidir

Tiny Houseların maliyeti normal bir eve göre çok daha düşüktür. Arsa hariç olarak 30-40 bin lira başlangıç fiyatıyla (Haziran 2020 fiyatları) satılan bu evleri, kendiniz yapmanız durumunda daha da uyguna mal edebilirsiniz.

Kolay Bakım

Küçük ev, az eşya… Yaşadığınız eve şöyle bir bakın. “Bu olmadan yaşayamam” dediğiniz kaç eşya var? Az eşyanızın olması hem temizlik ve bakım hem de maliyet açısından size avantaj sağlayacak.

Finansal Özgürlük

Küçük evinizin tadını çıkarırken uzun uzun ev kredileri ve büyük mobilyaları düşünmenize de gerek kalmayabilir; birikim yapmak için de geniş bir alan kazanabilirsiniz. Bu evleri uygun fiyata aldığınız için artık kira da vermeyeceğiniz için büyük bir giderden kurtulmuş olursunuz.

Tiny House Daha Az Enerji Kullanır

Tiny House sadece yapım aşamasında maliyet avantajı sağlamaz. Elektrik ve ısınma giderleri normal bir eve göre çok düşüktür. Yine paranız cebinizde kalacak, üstelik doğa dostu bir eviniz olacak.

Tiny House

Hareket Özgürlüğü

Küçük bir eve küçük bir arsa yeterlidir. Buna ek olarak tekerlekli tasarlanan evleri başka bölgelere ye de şehirlere rahatlıkla götürebilirsiniz.

Tiny House dış görünüş

Tiny House Doğa ile Uyumludur

Tiny House çevrecidir. Evi inşa ederken daha az malzeme ve enerji gerekir. Evde yaşarken de durum aynıdır. Ayrıca evinizin küçük ve mobil olması, doğaya yakın yerlerde yaşamanızı kolaylaştırır. Doğayı seven; doğanın da sevdiği evinizde karbon ayak izinizin de küçüleceğini unutmayın.

Tiny House iç görünüş

Göze Almanız Gereken “Küçük” Zorluklar

Daha Az Yaşam Alanı

Küçük bir evde büyük mutfak ya da banyo için yer yoktur. Dolayısıyla rahatlığınızdan ödün vermeniz gerekecektir. Bir veya iki kişi için uygun olan bu evler kalabalık aileler için çok uygun olmayabilir. Bu evlerde yalnız kalacak bir alan pek fazla yoktur.

Daha Az Depolama Alanı

Birçok ev eşyanızı artık kullanamayacağınız gibi, kişisel eşyalarınızın bir kısmından da vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin odanızdaki televizyon, spor aletleriniz, çocuğunuzun oyuncaklarının birçoğu vb.

Daha Az Eğlence

Artık misafirlerinizi sadece bahçede ağırlayabileceksiniz. Bahar ve yaz aylarında çok sorun olmasa da soğuk günlerde zor olabilir. Misafirleriniz mevsime, hava durumuna, size ve evinize uyum sağlamak durumunda kalacaktır.

Altyapı Problemleri

Sabit olmayan, taşınabilen evlerde temiz ve pis su deposu mevcuttur. Depoların sınırlı olması sürekli kullanımda yorgunluk yaşatabilir. Yine tuvaletlerin kasetli olması ve belli zamanlarda boşaltmak zorunda kalmak çoğu kişinin tercih edeceği bir durum değil.

Yasal İzinler

Sabit olmayan tiny house’lar eğer 750 kg. üzeri ağırlığa sahipse ruhsat ve plaka işlemleri gerektirir.

Güvenlik

Gerek kullanılan malzeme yapısı gerekse ev kadar korunaklı olmamasından dolayı güvenlik büyük bir problem. Ayrıca evin mobil olması durumunda, evde kimse yokken, başkaları tarafından kolayca taşınıp götürülebilir.

Daha Kısa Kullanım Ömrü

Basit malzemelerden yapıldığı için, evin ömrü normal evlere göre çok daha kısadır.

Tiny House dış görünüş

Tiny House ile Normal Ev Karşılaştırması

  • Yapım maliyeti normal eve göre düşüktür.
  • Temizlik ve bakımı kolaydır, normal evinki daha zordur.
  • Normal ev daha geniş ve rahattır.
  • Normal evde daha fazla eşya kullanabilirsiniz.
  • Tiny house’a sahip olabilmek için yıllarca kredi ödemezsiniz.
  • Aydınlatma ve ısınma için daha az enerji kullanırsınız.
  • Hareket özgürlüğü vardır.
  • Tiny house ile doğaya daha yakın olabilirsiniz.
  • Altyapısı normal ev kadar kullanışlı değildir.
  • Normal evin ömrü daha uzundur.
Tiny House dış görünüş

Bazı Endişeler

Küçük bir evde yaşamak herkes için uygun değildir. Klostrofobisi olan ya da çok eşya ile yaşamayı seven kişiler bu kadar küçük bir alanda kendilerini rahat hissetmeyecektir. Tabiki aileniz ne kadar büyükse, küçük bir alanda birlikte yaşamak o kadar zor olacaktır.

Daha az yer ve onu dolduracak daha az eşya olması; hayattan zevk aldığınız diğer şeyler için daha fazla para, daha fazla özgürlük ve daha fazla zaman demektir. 

Tiny House dış görünüş

Artık Komşularınız Daha İlginç

Tiny House’un, insanlığın yerleşik yaşam ile göçebelik arasında yaptığı seçimlere dahil olmak istemeyenler için de müthiş bir fırsat sunduğundan bahsetmiştik. Tiny House’unuz mobil olarak tasarlanmışsa, hareket kısıtlamanız da olmayacaktır. Böylece bu sonbaharı kuru yaprak ve serçeler arasında geçirmeye karar verip, bir sonraki mevsimde sincap komşular da edinebilirsiniz. Hareket edebilen özelliği bizlere karavanları anımsatsa bile, karavandan çok daha konforlu bir yaşam sunuyor. Bir yandan ilginç komşular edinirken, bir sonraki sene en ilginç komşular siz olabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR