Ana SayfaAlışveriş ÖnerileriHangi Tütsü Ne İşe Yarar? Tütsü Çeşitleri

Hangi Tütsü Ne İşe Yarar? Tütsü Çeşitleri

Tütsü etrafa hoş koku yayarak ortamın enerjisini değiştiren kokulu bir maddedir. Alternatif tıp tekniklerinde sık sık kullanılan tütsüler artık günlük hayatımızın bir parçası oldu. Birçoğumuz tütsüleri sadece hoş koku yayması ile bilsek de tütsülerin güzel bir koku yaratmaktan çok daha fazla özelliği bulunmaktadır.

Tütsüler özellikle son dönemlerde ritüellerin yanı sıra ortam enerjisini değiştirmek için de kullanılmaktadır. Aşağıdaki listede tütsü kullanımının faydalarını daha detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Tütsünün Faydaları

  • Yoga ve meditasyon yapılan ortamlarda kullanılarak odaklanmayı güçlendirir.
  • Kullanıldığı mekanlardaki kötü enerjiyi yok eder.
  • Günlük yaşantılarımızda karşılaştığımız olumsuz durumların stresinin üzerimizden atılmasına yardımcı olur.
  • Terapi etkisinin yanı sıra ortam kokusu ya da böcekleri uzaklaştırma gibi nedenlerle de kullanılabilmesi mümkündür.
  • Tütsü kullanımı pek çok alternatif tıp yönteminin uygulanmasına nazaran çok daha kolay ve pratiktir.
  • Tütsülerin farklı aroma çeşitlerinin her biri farklı olumlu etkileri beraberinde getirmektedir.
Tütsü Dekorasyon

İnsanların yanı sıra eşyalara ve enerjilere dahi olumlu yönde etki eden tütsüler genellikle tahta bir çubuk görünümündedir. Yakılarak aktive edilen tütsüler, kullanım açısından gayet pratiktir.

Tütsü Nasıl Yakılır?

Tütsünün üst kısmı yakılır ve en az 5-10 saniye yanmasına müsaade edilir. Ardından üfleyerek söndürülür ve odanın bir bölümüne bırakılır. Çıkardığı duman ile ortama hoş koku yaymaya yaklaşık olarak 30 ile 45 dakika devam eder.

Tütsüleri doğrudan solumamalısınız ve yanan tütsüden en az 2 metre uzak durmalısınız.

Size Uygun Olan En Güzel Tütsü Kokusu Hangisi?

Tütsülerin pek çok olumlu etki yarattığından daha önce bahsetmiştik. Size en iyi gelecek olan tütsü çeşidinin hangisi olduğunu merak ediyorsanız, öncelikle ihtiyaç ve isteklerinizi gözden geçirmeniz önemlidir. Aşağıda yer alan listede, kişilerin karakterine bağlı olarak bazı beklentileri yer almaktadır. Bu listeye göz atarak kendi beklentileriniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ortama Güzel Kokular Yayan Tütsüler

Eğer bir tütsüden beklentiniz hoş koku yayması ise en sevdiğiniz kokulara istinaden tütsü seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Meditasyon Tütsüsü

Meditasyon ve Yoga İçin Tercih Edilen Tütsüler

Eğer yoga ya da meditasyon gibi odaklanmanızı gerektirecek bir alanda tütsü kullanmak istiyorsanız, yasemin, lavanta ve paçuli tütsülerini tercih edebilirsiniz.

Huzur Sağlamak İçin Uygun Tütsüler

Tütsü yakacağınız ortamda mutluluk, huzur ve dinginlik istiyorsanız amber, vanilya ve lavanta tütsüleri sizin için ideal seçimler arasında yer alacaktır.

Afrodizyak Etkili Tütsüler

Eğer özel anlarınızda tütsü kullanmak istiyorsanız, afrodizyak etkisi bulunan sandal ağacı tütsüsü ya da gül tütsüsüne bir şans verebilirsiniz.

Tütsü Çeşitleri

Tütsülerin pek çok farklı türü bulunmaktadır. Hem koku hem de sağlamış olduğu etkilerin farklılığı olarak çeşitlilik göstermektedir. Evde çok pratik bir şekilde uygulanmaya müsait olan tütsülerden kendinize en uygun olanını bularak, evinizin havasını değiştirebilir ve olumlu etkiler ile canlanmış hissedebilirsiniz. Yapılış türlerine bakılacak olursa tütsüler, çubuk, konik, ağaç tütsüleri, bitki tütsüleri, geri akışlı tütsüler olarak gruplandırılmaktadır.

Çubuk Tütsü

Çubuk Tütsüler

Tahta bir çubuk görünümüne sahip olan bu tütsüler, en bilinen tütsü çeşitlerinin başında gelmektedir. Kullanımları iki bin yıl öncesine dayanmakta olan çubuk tütsüler, hem kullanım kolaylığı hem de kokuların güzelliği ile oldukça tatmin edicidir. Stick olarak da anılan çubuk tütsülerden en fazla tercih edilenler aşağıda yer almaktadır.

Nag Champa Tütsüsü

En sevilen koku notalarından oluşan Nag Champa tütsüleri, çiçek ve bitki özlerinden üretilmektedir. İçeriklerinin doğal olması nedeni ile hem günlük hem de özel anlarda kullanıma uygundur.

Lavanta Tütsüsü

Lavanta bitkisinin sakinleştirici bir etkisinin bulunduğu inkar edilemez bir gerçektir. Eşsiz kokusunun yanı sıra verdiği olumlu etkiler sayesinde en sık tercih edilen tütsülerden bir tanesidir. Genellikle günün yorgunluğunu üzerinden atmak ve sakinleşmek için kullanılan bu tütsü çeşidi, ayrıca uyku problemi yaşayan bireylerin de tercih edebileceği bir çubuk tütsüdür.

Amber Tütsüsü

Amber tütsüsü hoş ve egzotik kokusu ile dikkat çeken bir çeşit olmaktadır. Odunsu notaların hakim olduğu Amber, sakinleşmeyi ve odaklanmayı sağladığından dolayı en fazla meditasyon ve yoga yapılan ortamlarda tercih edilmektedir.

Vanilya Tütsüsü

En sık tercih edilen çubuk tütsü kokularından bir tanesi de vanilyadır. Vanilyanın sağladığı yumuşak notalar, dinginliği üst düzeylerde yaşamak isteyenler için idealdir. Negatif enerjiden kurtulmanızı sağlayacak bir etkisi de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra vanilya kokusu solunum yollarına iyi geldiğinden dolayı rahat bir şekilde nefes alıp vermeye yardımcı olmaktadır. Meditasyon sırasında kullanılan vanilya tütsüsü, odaklanmayı ve meditasyonun etkilerini arttırmaktadır.

Gül Tütsü

Çiçek bahçesinde dolanıyormuşsunuz gibi hissettiren gül kokulu tütsüler, tek bir çeşit gül kokusundan üretilebildiği gibi farklı notalar eklenerek de üretilebilen bir tütsü türüdür. Huzur seviyesini üstlere taşıyan gül kokusu, dinginlik sağlamasının yanı sıra uyarıcı bir etkiye de sahiptir. Bu nedenle gül tütsüleri, özel anlarda da sıkça tercih konusu olmaktadır.

Lotus Tütsü

Lotus çiçeğinin sağladığı yumuşak notalar sayesinde mutluluk ve huzur arayanların vazgeçilmezi olan bu tütsü, özel ve saf kokusu ile büyülemektedir. Özellikle Budizm’de önemli bir yeri olan lotus çiçeği dini ritüellerde kullanılabileceği gibi, yumuşak kokusu ile evlerde de rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Konik Tütsüler

Çubuk tütsü kategorisinden görünümleri ile farklılık gösteren konik tütsüler, piramit şeklindedir. Genellikle daha yoğun kokuları tercih eden bireylerin seçimi olan konik tütsüler, ilk yakıldığı zaman birden yoğun bir koku yaymasa da sonlara doğru daha güçlü bir koku yayarak istekleri karşılamaktadır. Özel notalardan etkilenen bireylerin en fazla tercih ettiği konik tütsü çeşitleri aşağıda faydaları ile birlikte sıralanmaktadır

Ejderha Kanı Tütsüsü

Günün hengamesinden kurtulmak isteyenleri için ideal olan ejderha kanı tütsüsü, enerjik notaları ile oldukça dikkat çekmektedir. Sakinleştirme ve mutluluk hissi sağlayan bu tütsü çeşidi, aynı zamanda canlandırma etkisine sahiptir. Günlük yorgunluğun atılmasına yardımcı olmanın yanı sıra, depresif duygulardan arınmak isteyenler için de bire birdir.

Aloe Vera Tütsüsü

Aloe vera bitkisinin sağlamış olduğu faydaları bilmeyen yoktur. Bitkinin yanı sıra tütsü yapımında da kullanılan bu bitki, güçlü bir sakinleştirme etkisine sahiptir. Etkileyici notaları ile huzur veren aloe vera tütsüsü, çakraları dengelemek için de kullanılmaktadır. Keskin bir kokusu olmasına rağmen, bu keskinlik rahatsız etmeyecek kadar dengelidir. Aynı zamanda ortam kokusu olarak da sıklıkla tercih edilmektedir. Zira güçlü notaları ile istenmeyen kokuları ortamdan kısa bir sürede uzaklaştırabilmektedir.

Afyon Tütsü

Hoş ve egzotik notaların bir araya gelmesi ile oluşan afyon tütsüsü, yüksek düzeyde yatıştırma ve rahatlatma özelliğine sahiptir. Günlük hayatta yorgunluğu üzerinden atmak isteyen bireylerin tercihi olabileceği gibi, meditasyon ve yoga gibi rahatlatıcı ve odaklanma gerektiren ritüellerde de rahatlıkla kullanılmaktadır.

Ağaç Tütsü

Ağaç Tütsüleri

Pek çok kültürde iyileştirme etkisi bulundurduğundan dolayı kutsal sayılan ağaç tütsüleri, kullanıldığı ağaçtan üretilmektedir. Özellikle üç tür ağaçtan üretilmekte olan ağaç tütsüleri, antik çağlardan beri tıp alanında kullanılmaktadır. Çubuk ve konik tütsü çeşitlerine kıyasla arzu edildiği zaman söndürülmekte ve tekrar kullanılabilmektedir.

Palo Santo Ağacı Tütsüsü

Güney Amerika’da yetişen bu ağaç, enfes koku notaları ile dikkat çekmektedir. İspanyol toplumu bu ağaca “kutsal ağaç” anlamına gelen “palo santo” adını vermiştir. Odunsu, çam ve limon aromalarına sahip olan bu tütsü çeşidi, solunum yollarına iyi gelmektedir. Dahası, kötü enerjiyi uzaklaştırmayı sağlar, odaklanmayı arttır, enerji temizlenmesi ve canlandırma etkisine sahiptir. Palo Santo ağacının kendisinden üretildiği için sağlığa hiçbir zararı bulunmamaktadır. Hem günlük hem de odaklanma gerektiren durumlarda kolaylıkla kullanılabilir.

Öd Ağacı Tütsüsü

Öd ağacının yaymış olduğu koku tarif edilemezdir. Bunun sebebi hiçbir kokuya benzememesi ve kendine has olmasıdır. Alternatif tıpta kullanılan nimetlerden bir tanesi olan öd ağacından yapılan tütsüler, aynı zamanda afrodizyak etkisine de sahiptir. Bu nedenle cinsel sağlık üzerinde olumlu etkiler barındırmaktadır. Aynı zamanda kötü kokuları giderebilecek odunsu notalara sahip olduğu için oda kokusu olarak kullanılabilir. Kötü enerjileri yok etme ve dinginlik için de idealdir.

Sandal Ağacı Tütsüsü

En çok tercik edilen ağaç tütsülerinden bir tanesi de sandal ağacından yapılmaktadır. Sandal ağacı pek çok şifalı etki barındırır. Bunlardan sadece bir tanesi de ağrı kesici özelliğidir. Meditasyon alanlarında odaklanmayı kuvvetlendirir ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Budizm törenlerinde sık sık yer verilen sandal ağacı tütsüsü, kokusu itibariyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Günümüzde erkek parfümlerinde bulunan sandal ağacı notaları, afrodizyak etkisine sahiptir. Bu sebepten ötürü, özel anlarda da kullanılmaktadır.

Bitki Tütsüsü

Bitki Tütsüleri

Bitki tütsüleri hoş kokulara ve olumlu etkilere sahip olan bitkilerden elde edilmektedir. Yakılabilen ve daha sonra dumanı ile hoş koku yayan bitkilerden bir tanesi de adaçayıdır. Bu nedenle tütsü olarak çok fazla tercih edilmektedir. Hoş kokusunun yanı sıra, olumsuz enerjileri def etmede, rahatlama ve yatışmada çok etkilidir. Ayrıca solunum yolları ve boğaza olumlu etkileri bulunmaktadır. Günlük kullanımlar için ideal olan adaçayı tütsüsü bilinen en eski tütsü türüdür. Kokusunda rahat edecek kadar keskin notalar bulunmamaktadır. Uyku sorunu yaşayan bireylerin uyumasına yardımcı olmaktadır. Diğer yandan ise meditasyon ve yoga yapılan alanlarda kullanılarak enerjinin vücut üzerinde toplanmasına yardımcı olmaktadır.

Geri Akışlı Tütsüler

Biçim bakımından konik tütsüler ile benzerlik gösteren geri akışlı tütsüler, adlarından da anlaşılabileceği üzere dumanını aşağıya doğru püskürtmektedir. Çok doğal bir görünüme ve hoş kokuya sahip olan geri akışlı tütsüler, özellikle son dönemlerde çokça popüler olmuştur. Aşağı sarkıtılarak kullanılabilmesine yardımcı olabilmek adına piyasada pek çok tütsü biblosu bulunmaktadır.

Kırmızı Gül Tütsüsü

Gül içeren diğer tütsüler gibi özel anlarda kullanım için idealdir. Afrodizyak etkisi bulundurmaktadır. Aynı zamanda dumanını yukarıdan aşağıya doğru yaydığı için daha etkili notalara ulaşabilmek de mümkün olmaktadır. Afrodizyak etsinin yanı sıra güçlü bir oda kokusu olarak da kullanılabilmektedir.

Yasemin Tütsüsü

Yasemin tütsüsü, günün yorgunluğunu atmaya yardımcı olmanın yanı sıra korku, endişe, depresyon gibi olumsuz zihinsel duyguların önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Bu olumsuz durumlara çakralar neden olduğu için, çakralar üzerinde dengeleyici etki bırakarak daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Paçuli Tütsüsü

Keskin bir koku notasına sahip olan paçuli bitkisinden üretilen bu geri akışlı tütsü, yorgunluk giderici bir etkiye sahiptir. Keskin kokusu ile solunum yolları üzerinde olumlu etkiler bırakarak, nefes alıp vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Kokusu her ne kadar keskin olsa dahi, rahatsız edecek bir düzeyde değildir. Bu nedenle günlük olarak rahatlıkla kullanılabilmektedir. Zihninizi boşaltmanıza ve dinlenmenize yardımı olan paçuli tütsüsü, aynı zamanda negatif düşüncelerden arınmanıza yardımcı olacaktır.

Yukarıda anlattığımız tütsü türlerini ve kokularını inceleyerek kendinize en uygun olan türü seçebilirsiniz. Alternatif tıpta kullanılmakta olan ağaç ve bitki tütsülerini tercih edebilir ya da evinizde bir dinginlik hakim olsun istiyorsanız yaseminin eşsiz notalarını barındıran çubuk tütsüleri tercih edebilirsiniz.

Evinizin kokusunu değiştirmek için sadece tütsülerle sınırlı kalmak istemiyorsanız koku konulu bu yazımızı https://evterapisi.com/dekorasyonun-en-dolu-hafizasi-koku/okumanızı öneririz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR