Ana SayfaÇiçekUnutmabeni Çiçeği Bakımı ve Hikayesi

Unutmabeni Çiçeği Bakımı ve Hikayesi

Latince ismi Myosotis Scorpioides olan unutmabeni çiçeği, anlamlı hikayesi ve şık görünümü ile sıkça tercih edilen salon bitkileri arasında yer almaktadır.

Anavatanı Amerika ve Avrupa kıyıları olan unutmabeni çiçeği 20-30 cm’e dek büyüyebilmektedir.

Süs bitkisi olarak tercih edilen unutmabeni çiçeği; bahçe, balkon ve ev yetiştiriciliği için uygundur. Mavi, beyaz, pembe renkleri ile karşımıza çıkan unutmabeni çiçeğinin yaprakları fare kulağını andırdığında halk arasında fare kulağı ismiyle de bilinmektedir. Ancak büyüyüp gelişen unutmabeni çiçeği yaprakları yıldız şekline bürünür ve sert bir yapıya sahip olur.

Unutmabeni çiçeği büyüleyici dış görünümünün yanı sıra pek çok faydasıyla da dikkat çekmektedir. Aynı zamanda unutmabeni çiçeği çayı yapılarak tüketilen bir çiçektir.

Bu yazımızda unutmabeni çiçeği bakımı nasıl yapılır? Unutmabeni çiçeği tohumu nasıl ekilir? Unutmabeni çiçeği hikayesi nedir? Sorularına değineceğiz.

Unutmabeni Çiçeği Bakımı ve Hikayesi

Unutmabeni Çiçeği Tohumu Nasıl Ekilir?

Unutma beni çiçeğinin farklı türleri bulunmaktadır. Farklı unutma beni çiçeği türlerinin farklı tohum ekim dönemleri mevcuttur.

Örneğin en çok tercih edilen unutma beni çiçeği türlerinden olan m. Scorpioides ve m. Alpestris türleri ekimi ilkbahar aylarında gerçekleştirilir. Bu türler yaz başında çiçeklenmeye başlamaktadır.

En çok tercih edilen bir diğer unutma beni çiçeği türü olan Myosotis sylavatica ise baharda çiçek açan bir türdür bu sebeple tohumlarının yaz ortasında ya da sonunda ekilmesi önerilmektedir.

Unutma beni çiçeğinin farklı türleri bulunur. Bu türlerin tohumlarının ekim dönemleri birbirinden farklıdır.

Unutma beni çiçeği tohumu ekeceklerin dikkat etmesi gereken önemli noktalardan biri tohumların çimlenmek için gün ışığına ihtiyaç duyduklarını bilmeleri gerektiğidir. Unutma beni çiçeği tohumları ekimi diğer çiçeklerden farklı olarak toprağa gömülme yöntemi ile değil tohumların toprağa serilme yöntemi ile ekilir.

Toprağa serilen unutma beni çiçeği tohumları sulanır, uygun ısı ve ışık şartlarında bekletilen tohumlar 15 ila 18 gün içerisinde çimlenir.

Unutmabeni Çiçeği Bakımı ve Hikayesi

Unutma Beni Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Unutma beni çiçeği bakımı detaylı bir yetiştirme ve bakım istememektedir. Uygun ısı, ışık ve toprak seçimi gerçekleştirilen unutma beni çiçekleri uzun yıllar yaşayabilmektedir.

Unutma Beni Çiçeği Toprak Seçimi

Unutma beni çiçeği, besleyici maddeler açısından zengin ve organik olan hemen her toprakta gelişim göstermektedir. Fakir ve kuru topraklarda yetiştirilen unutma beni çiçekleri yeterli gelişim göstermemektedir.

Unutma Beni Çiçeği Saksı Seçimi

Yetiştirme koşullarına uygun olarak hazırlanan toprağa dikilen unutmabeni çiçeklerinin yetiştirilmesi için saksı seçimi büyük önem taşımaktadır.

Tohumlar toprağa serilerek gelişim gösteren unutmabeni çiçeği tohumlarının gelişimi için geniş bir saksı tercih edilmelidir. Saksı da bulunacak toprak seçimi unutmabeni çiçeğinizin yeterli gelişimini desteklemelidir.

Her zaman nemli tercih edeceğiniz unutmabeni çiçeği toprağınız aşırı sulama ve su tutmaya maruz kalmamalıdır. Bu sebeple aşırı sulamayı engelleyecek delikli bir saksı seçimi unutmabeni çiçeğiniz için doğru bir tercih olacaktır.

Unutmabeni Çiçeği Bakımı ve Hikayesi

Unutmabeni Çiçeği Nerede Yetiştirilir?

Unutmabeni çiçeğinizin yetiştirildiği alan yeterli gelişim göstermesi açısından büyük önem taşır. Unutmabeni çiçekleri bahçe balkon ya da iç mekanlarda rahatlıkla yetiştirilebilmektedir ancak çiçeğinizin bulunduğu ortamın aydınlık ve havadar olması önemlidir.

İç mekanlarda yetiştireceğiniz unutmabeni çiçeğiniz için evinizin en çok güneş alan yerini tercih edebilirsiniz. Pek çok süs bitkisinin aksine unutma beni çiçekleri doğrudan gün ışığı almayı sevmektedir. Doğrudan güneş alan unutmabeni çiçekleri daha canlı ve sağlıklı görünür.

Unutmabeni çiçeğiniz yerini sevip sevmediği ile ilgili sizlerle dolaylı yoldan konuşacaktır. Yerini sevmeyen unutmabeni çiçeği yaprakları soluk ve mat görünürken yerini seven unutmabeni çiçekleri çok hızlı gelişim göstermektedir.

Unutmabeni Çiçeği İçin Uygun Yetiştirme Koşulları

Unutmabeni çiçeklerinin her ne kadar direkt gün ışığını sevdiklerinden bahsetmiş olsak da unutma beni çiçekleri serin alanları sevmektedir ve soğuğa oldukça dayanıklı bir çiçektir. Bu sebeple bahçe yetiştiriciliğinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Unutmabeni Çiçeği Bakımı ve Hikayesi

Unutmabeni Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Unutmabeni çiçeği tohumlama yöntemi ile çoğaltılabildiği gibi kökten bölünerek de çoğaltılabilmektedir.

Unutmabeni çiçeğinin kökten çoğaltılması için en doğru zaman sonbahar aylarıdır. Ancak kökten çoğaltmadığınız ya da yeni bir tohumlama gerçekleştirmediğiniz unutmabeni çiçekleri kendiliğinden de çoğalabilmektedir. Saksı üstüne tohumlama yapılarak ekilen unutmabeni çiçekleri uygun koşullar sağlandığında ertesi yıllarda da yeni filiz oluşumlarına sebep olabilmektedir.

Unutmabeni Çiçeği Hikayesi

Unutmabeni çiçeği ismi ve hikayeleri ile merak uyandırmaktadır. Unutmabeni çiçeği hakkında anlatılan pek çok hikaye bulunmaktadır.

Bir Alman efsanesine göre Tanrı tüm çiçeklere isim verirken bir çiçeği atlar. Küçük çiçek; ‘’Tanrım’ Lütfen unutma beni!’’ diye bağırır. Bunun üzerine Tanrı, ‘’Senin ismin ne olsun?’’ der, çiçek tekrar ‘’tanrım, unutma beni!’’ diye bağırır. Bunun üzerine Tanrı; ‘’Senin adın bu olacak! Unutma beni çiçeği der!’’ ve çiçeğin ismi unutma beni çiçeği olarak adlandırılır.

Unutmabeni çiçeğiyle alakalı anlatılan bir başka hikayeye göre göre; Hz. Havva ile Adem cenneti terk ederken bir çiçek arkalarından “Beni unutmayın” diye seslenir. Böylelikle çiçeğin ismi unutma beni olur.

Başka bir Alman efsanesine göre, Ortaçağ döneminde bir şövalye ve sevgilisi ile Tuna Nehri’nin kıyısında yürüyüşe çıkarlar. Bu arada nehir üzerinde akıp gitmekte olan mavi renkli bir çiçek görürler. Sevgilisi bu çiçeği çok beğenir ve şövalye çiçeği nehirden almak ister. Şövalye ne yazık ki çiçeği almaya çalışırken nehre düşer. Akıntıya kapılan şövalye çiçeği sevgilisine atar ve “Unutma Beni” diye bağırır. O günden sonra şövalyenin sevgilisine attığı mavi çiçek unutmabeni ismiyle anılır.

Günümüzde ise, Alzheimer Derneği, hastalıkla ilgili farkındalık oluşturmak ve hasta yakınlarına destek sağlamak amacıyla bu çiçeği simge olarak kullanmaktadır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR