Ana SayfaBahçeVilla Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Villa Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Villa bahçe dekorasyon fikirleri olarak neler yapılabilir? Bahçesi bulunan her yapıda, bu mekânların nasıl tasarlanabileceği büyük bir merak konusudur. Herkes daha güzel ve şık bir ortam istemekle beraber, bir fikir sahibi olmak oldukça zordur.

Bunda birbirinden farklı ve ışıltılı dekorasyon fikirlerinin etkisi vardır. Peki, burada neye dikkat edilmelidir? Bahçe dekorasyonları hakkında bilmeniz gereken ilk şey tamamen kişisel olduğudur. Bir kişi için mükemmel olan bir yapı, diğer insanlar için aynı şekilde olmayabilir.

Bir diğer husus ise bahçenin yapısı ve büyüklüğüdür. Eğer yeni bir tasarım üzerinde çalışıyorsanız, yapının ne kadar büyük olduğu da önemlidir. Zira yapılan dekorasyon da bu ölçüde belirlenir. Bu gibi durumlara ek olarak, bahçenin bakımını gerçekleştirmek de önemlidir. Zira toprağa ilgi gösterilmemesi, kısa süre sonra bozulmasına neden olacak ve böylece estetik görünümü ortadan kalkacaktır. Bu nedenle gübreleme, havalandırma gibi işlemler kullanılarak hazırlanmalıdır.

Villa Bahçe Dekorasyon Fikirleri
Villa Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Bu sadece çiçek ve ağaç ekimleri için değil, çim yetiştirmek için de en büyük şarttır. Villalar bahar ve yaz aylarında kullanıldığı için hazırlık bahar gelmeden veya ilk dönemlerinde yapılmalıdır. Böylece yaz geldiğinde ışıltılı ve ilgi çekici bir bahçe elde edilebilir.

Villa Bahçeleri Kış Ayından Hazırlanabilir Mi?

Peki, villa bahçe dekorasyon kış ayında yapılabilir mi? Kış şartları sert olduğu için her yerde uygun olmayabilir. Örneğin Ege bölgesinde kışlar çok sert olmadığı için ön hazırlıklar yapılabilir; ancak Doğu Anadolu bölgesinde çetin kış şartları olduğu için bu geçerli olmaz.

Bununla beraber bahar ayında dekorasyon yapamıyorsanız, yaz sonu-kış öncesi dönem olan sonbaharda da gerekli hazırlıklar yapılabilir. Dolayısıyla dekorasyon hazırlıkları bu zamanlarda gerçekleştirilir. Eğer bitkileriniz soğuk kış şartlarına dayanıklı değilse, bu durumda gerekli önlemleri almanız en büyük şarttır.

Villa Bahçelerinde Hangi Çiçekler Kullanılabilir?

Villa bahçe dekorasyonu dendiğinde akla gelen ilk ve en önemli madde çiçeklerdir. Eğer villanızın yazın daha ışıltılı ve canlı bir yapıda olmasını istiyorsanız, çiçeklere dikkat etmeniz gerekir. Burada çok sayıda seçenek vardır ve hepsi sizin tercihinize kalmıştır. Bunlardan bazıları,

 1. Kadife Çiçeği,
 2. Yıldız Çiçeği,
 3. Ateş Çiçeği,
 4. Zinya,
 5. Karanfil,
 6. Alisyum,
 7. Gazanya,
 8. İpek Çiçeği,
 9. Horoz İbiği,
 10. Mine,
 11. Sanvitalia,
 12. Arslan Ağzı,
 13. Petunya,
 14. Sardunya,
 15. Begonya,
 16. Cam Güzeli,
 17. Kış Gülü,
 18. Hercai Menekşe,
 19. Çuha,
 20. Kış Nergisi,

Gibidir ve herhangi biri tercih edilebilir. Bunlardan bazıları kış aylarına da dayanıklı çiçekledir. Dolayısıyla çiçek seçimi yaparken buna dikkat etmeniz gerekir. Kışın da renkli ve canlı bir bahçe istiyorsanız, buna uygun seçim yapılmalıdır.

Villa Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Villa Bahçelerinde Sarmaşık Kullanılabilir Mi?

Bahçe dekorasyon fikirleri kendin yap bir diğer seçenek de sarmaşıktır. Eğer büyüyen ve dolaşan bitkilerden hoşlanıyorsanız oldukça güzel bir seçenektir. Ayrıca güzel bir gölgelik seçeneğidir. Dış mekânları bu seçeneklerle bezeyerek hem canlı bir görünüm elde edebilir, hem de gölgelendirme yapabilirsiniz.

Peki, hangi sarmaşıklar seçilebilir? Burada öncelikle iç ve dış mekânlarda kullanılan sarmaşıkların farklı olduğu bilinmelidir. Bu bakımdan bahçeniz şu türler kullanılabilir;

 1. Amerikan Sarmaşığı
 2. Begonvil
 3. Orman Asması
 4. Çan Sarmaşığı
 5. Duvar Sarmaşığı
 6. Hanımeli
 7. Çarkıfelek Çiçeği
 8. Sarmaşık Gülü
 9. Mor Salkım
 10. Acem Borusu
 11. Yasemin
 12. Gündüz Sefası

Bunlar hakkında bilmeniz gereken, renklerinin farklı olduğudur. Mor, beyaz veya yeşil renkte olanlar olduğu gibi farklı renklerin kombinasyonu olanlar da vardır. Dolayısıyla renk zevkiniz nasılsa buna uygun seçim yapılmalıdır. Eğer bir rengi sevmiyorsanız, sarmaşık olarak kullanmak önerilmez.

Villa Bahçe Mobilyaları

Villa bahçe dekorasyonu için en önemli olanlardan bir tanesi de mobilyadır. Burada yağmur yağma olasılığını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Küçük bir yağmur bile eşyalara büyük zararlar verebilir. Bu sebeple bahar ve yaz aylarında ara sıra yağmur alan bir bölgedeyseniz, mobilya seçimi de buna göre gerçekleştirilmelidir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR