Ana SayfaEv TurlarıVilla Leopolda Hikayesi

Villa Leopolda Hikayesi

Dünyanın sayılı villalarından bir tanesi olan Villa Leopolda hikayesi, büyüklüğü ve etkileyiciliği ile birçok kişinin hayallerini süslemeyi başarıyor. Geniş ve müstakil bir alanda bulunması villanın daha da paha biçilmez olmasına neden olurken hikayesi ve sahipleri de aynı oranda dikkat çekiyor. Ev turları listelerinde de en tepelerde olan villanın Fransız rivierası gibi olması da değerine değer eklenmesinde önemli bir neden olarak gösteriliyor. 18 dönümlük bir alanda bulunan ve bir kadına hediye edilen villanın yapılış amacı da ilgi çekiyor.

İlk olarak askerlerin kalması için yapılması istenen villa daha sonra kralın metresi için yaptırması ile özel hale gelmiştir. Mütevazi bir villa olarak yapılan tasarımına eklenen zenginlikler sonrasında değeri katlanınca zenginlik ve prestij anlamına gelmeye başlamıştır. Sahipleri ve yapılan zenginlikleriyle dillere destan hale gelen villanın sahipleri genelde dünya sıralamasında yer alan önemli zenginler olmuştur. Bu durum isimlerin açıklanmasında gizlilik sorunlarının yaşanmasını, meraklıların takip etmesini ve pazarlıkları da beraberinde getirmiştir.

Villa Leopolda Nerede?

Ünlü ev geniş ev sevenlerin tüm taleplerini karşılayacak kadar geniş ve ihtişamlıdır. Benzersiz mimarisi ile dikkat çeken geniş malikanenin bulunduğu yer Fransız rivierasının en özel alanlarından biridir. Konumu ile de göz dolduran arazi Akdeniz’in en güzel manzaralarından birisine sahip olması dolayısıyla da oldukça pahalıdır. En pahalı evler listesinde birinciliği elden bırakmayan yapı Fransa’nın Villefranche-sur- Mer adıyla anılan bölgesinde ve Alpes- Maritimes civarında bulunur. Akdeniz manzarası ve ormanların gölgesinde yer alan konumu değerine değer katan ve uğruna oldukça yüksek rakamlar verilmesine neden olan etmendir. Sahip olduğu zenginlik de buna eklenebilir.

Villa Leopolda Sahibi Kim?

Villanın son sahipleri Edmond ve Lily Safra verdikleri partiler ile evin daha çok ilgi çekmesine neden olurken onlardan sonra da Rus milyarder Mihail Prohorov’a satıldı. Satılma işlemleri tamamlanmadan hemen önce çeşitli suçlamalardan dolayı işlemler askıya alınınca işlem yapılamadı.

Villa Leopolda Ne Kadar Büyüklükte

Villa ilk yapıldığında sade ve mütevazı bir yapısı ile dikkatleri üzerine çekerken zaman içinde sahiplerinin ekledikleri zenginliklerle daha da önemli bir yapı haline geliyor. 18 dönümlük bir alanda yer alıyor. 100 seneden fazla süredir ayakta olan yapının zenginliği de duyanların hesap yapmasına neden oluyor. İkinci dünya savaşından sonra çan kuleleri kaldırılarak yerine daha estetik yapılar eklenir. 8 süit ve 8 yatak odası eklenir. 84 metre uzunluk ve 14 metre genişlikte tenis kortu ve devasa bir yüzme havuzu da vardır. 11 dönümlük alana yapılan villa zaman içinde yanındaki alanların da satın alınması ile 18 dönüme kadar genişlemiştir.

Villa Leopolda Kimler Ev Sahipliği Yaptığı

Villanın ünlü ve oldukça varlıklı sahipleri olmuştur. İlk olarak 1929-31 yılları arasında Amerikalı bir mimar olan Ogden Codman tarafından Belçika kralı II. Leopold adına yapılmıştır. Evin yaptırılmasının nedeni ise oldukça değişiktir. Evli olmasına karşılık kurallara karşı gelen kralın metresi için hediye olarak yapılmıştır. Delacroix için yapılan bu ev kralın ölümünden sonra yeğeni tarafından geri alınmıştır. Birinci dünya savaşı zamanlarında ise askeri hastane olarak kullanılmak üzere kapıları açılmıştır. 1949 yılında Therese Vitali tarafından satın alınarak tadilatları yapılmıştır.

Bir süre sonra mali sıkıntılar nedeniyle mimarının eline geçen ev mimarının da lüks harcamaları sonrasında kiralanmaya başlanmıştır. Ama kiralama işlemlerinde lüks ve katı birçok kural olması bunu zorlaştırmıştır. Mimarın ölümünden sonra da Izaak Walton’a satıldı. 1950 yılından sonra da Fiat’ın başkanı olan Gianni Agnelli’ye satıldı. Marella Agnelli ve son sahibi olan Dorothy Killiam satın alan isimler arasında bulundu. Kanadalı hayırsever ölümüne kadar villada yaşadı. Ardından son sahipleri olan Safra çiftine devredildi.

Villa Leopolda Hikayesi

 

Değeri Ne Kadardır?

Bu tarz evlerin genel olarak sahiplerinin kimler olduğu veya fiyatlarının ne kadar ettiği konusunda net bilgi vermekten kaçınanlar olur. Çünkü isimlerinin duyulması aşağı yukarı ne kadar mal varlığına sahip olduklarının da ortaya çıkması anlamına gelecektir. Net olarak rakam vermemekle birlikte ortalama olarak villanın değerinden bahsetmek mümkündür. Villanın değeri için ortalama 500 milyon dolardan bahsedilir. Bunun üzerinde olduğunu söyleyen uzmanlar da vardır.

Arazinin geniş ve oldukça önemli bir yerde olması, zaman içinde genişlemesi, konforu, eklenen donanımları ve sürekli yapılan gelişimler sonucunda değerine değer katmaya devam ettiği de biliniyor. Uzun süre boyunca dünyanın en pahalı evi sıralamasında ilk sırada yer alan ve bu ünvanı koruyan villanın kısa süre önce bu özelliği ikinci veya üçüncü olarak değiştirdiği de ortaya çıkıyor. Son olarak villayı satın almak isteyen kişi olan Mikhail Prokhorov’un teklifi 370 milyon euro olmuştu. Bu rakamın üzerine mobilyalar için eklenen rakam ise 20 milyon eurodur. Bu rakam 2008 yılına ait olduğundan dolayı yapılan hesaplamalar şuan için 500 milyon euro civarında olduğu sonucuna ulaştırır.

Hangi Filmlerde Kullanıldı?

Villanın dünyanın en pahalı evlerinden birisi hatta birincisi olması film çekimlerinde kullanılmasına da neden oldu. 1948 yapımı The Red Shoes isimli filmde Lermontov adındaki kahramanın villası olarak kullanıldı. Kahraman villada yemeğe davet edildiğini zannederek iplere tırmanarak villaya gelir. Hikaye ise bundan sonra başlar.

Bunun devamında Alfred Hitchcock tarafından da set şeklinde kullanıldı. 1955 yılında To Catch a Thief adını verdikleri bir filmde set olarak kullanılması sağlandı. Sadece filmlere konu olmakla kalmamış aynı zamanda kitaplarda da bahsi geçer olmuştur. Red Notice adını verdiği Bill Browder kitabında yazar Edmond Safra ile bu villada buluştuğunu yazmıştır.

 

 

 

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR