Ana SayfaDekorasyonYağ Yeşili İle Ev Dekorasyon Fikirleri

Yağ Yeşili İle Ev Dekorasyon Fikirleri

Yeşil ve tonları evlerde kullanıldığında huzurlu bir atmosfer yaratmanın yanı sıra canlılık katmak için de oldukça ideal renk tercihini oluşturur. Yeşilin tonlarından biri olan yağ yeşili de kendi başına veya bazı renklerle kombine olmuş şekilde kullanıldığı takdirde çarpıcı bir görünümün kapılarını açar.

Evlerde yağ yeşili rengini uyguladığımız alanlarda dekorasyonla bütünleşen diğer aksesuar ve mobilya gibi detaylarla zenginleşmiş ortamda farklı enerjiler ortaya çıkarabilmek mümkün. Bu yazıda yağ yeşili ile ev dekorasyon fikirleri konusunda detaylı bilgilerden bahsedeceğiz.

Yağ Yeşili Kullanarak Nasıl Bir Dekorasyon Yapılabilir?

Yağ Yeşili ile Ev Dekorasyonu Fikirleri

Evimizi dekore etmek istediğimizde ortamın enerjisini etkileyen en büyük faktörlerden birini renk seçimleri oluşturur. Dekorasyon esnasında genellikle çoğu kişi hangi renklerin birbiri ve diğer ögelerle uyumlu olabileceği konusunda çok fazla kafa yorar. Son zamanlarda trend olan renk tercihleri daha çok enerjisi yüksek olan renklerden yana oluyor. Yağ yeşili de enerjisi yüksek olan renklerden biri. Peki dekorasyonda nasıl kullanılır?

Bu önerileri aşağıda sıralayalım;

  • Yağ yeşili çok fazla baskın olarak kullanıldığı alanda boğucu bir etki yaratacağı için bu rengi dengelemek gerekir. Bunu berjer, mobilyalar ve diğer aksesuarlardaki renk tercihlerini uyumlu yaparak sağlayabilir ve boğucu etkinin önüne geçebilirsiniz.
  • Yağ yeşilinin ortamdaki boğucu etkisine doğru renk kombinasyonu yaparak engel olmak da mümkün. Yağ yeşili ile uyumlu olan pudra rengi ve beyaz renk en popüler tercihler arasında yer alıyor.
  • Yağ yeşili rengi kullanılarak klasik veya modern tarzda bir dekorasyonun temellerini oldukça şık bir şekilde atabilirsiniz.
  • Ahşap mobilyalar ve bej renkteki koltuklar ile duvarlarda yağ yeşili kullanımı oldukça tarz bir görünüm için doğru renk kombinasyonunu oluşturur.
  • Yağ yeşilini aksesuar, koltuklar, duvar veya zemin gibi ögelerden birinde kullanmak ortama karakteristik bir görünüm katar ancak ortamın boğucu olmaması için diğer renklerle dengelenmeli ve hepsinde bu renk tercih edilmemelidir.

Bu dekorasyon fikirleri ile yağ yeşilini kullanmanın en önemli parametrelerinden biri de kişisel zevkin nasıl olduğuyla ilgilidir. Yağ yeşilinin kullanımı ortama modern bir görünüm kazandırırken de klasik bir görünüm kazandırırken de bunun asıl yönlendirici kişisel zevklerdir.

Yağ Yeşili İle Modern Görünümler

Son zamanların ev dekorasyonunda daha çok modern görünümler elde edilmesi ve kıyafetler, aksesuarlar gibi birçok yerde yağ yeşili renginin kullanılması bu renge olan ilgili daha çok arttırdı. Salonda yağ yeşili tercih edildiğinde kumaşlarda çizgili veya etnik desenli şallar kullanarak şık görünümü desteklemek çok doğru olur. Duvarlarda yağ yeşili kullanımı sadece bir duvarda tercih edilip odanın diğer duvarlarında uyumlu olan beyaz, pudra, kum beji veya bej renkleri kullanılarak modern bir görünüm ortaya çıkarılabilir.

Salonlarda Yağ Yeşili Kullanılarak Nasıl Bir Dekorasyon Yapılabilir?

Salonlarda daha fazla kullanılan yağ yeşili rengi rustik, modern ve klasik bir tarzı yansıtmak için oldukça elverişlidir. Bir şöminenin bulunduğu salonlar için bahsedilecek olursa yağ yeşili şöminenin olduğu duvarda tercih edilerek odak noktası haline getirilebilir. Diğer duvarlarda yağ yeşili ile uyumlu olacak beyaz renkler kullanılabilir.

Yalnızca mobilyalarda kullanılmak istenen yağ yeşili ile bej ya da beyaz renkli kırlentler bir arada kullanılabilir. Aynı zamanda bu rengin kullanıldığı salonlarda daha ferah bir atmosfer izlenimi ortaya koyan bitkiler konumlandırılarak da başarılı bir sonuç alınabilir. Ahşap çerçeveli tablolar ve aynalar yağ yeşili ile oldukça uyumlu olur.

Mekan Ve Renk Arasındaki İlişki

Yağ yeşili ve mor kombinasyonu yatak odalarında kullanıldığında oldukça şık ve iddialı bir görünüm ortaya koyar. Yarattığı sofistike görüntü çeşitli çiçek aranjmanları ile desteklenerek ortam enerjisi istenilen noktaya kolayca çıkarılabilir. Mekan ve renk ilişkisi söz konusu yağ yeşilinde farklı renk kombinasyonları ile evin her alanında farklı farklı uygulanır. Kişisel zevkler bu konuda daha yönetici davranır.

Doğal Tarzda Dekorasyonlar

Yağ yeşili doğallığı çağrıştıran görüntüsüyle doğal tarzda dekore edilmek isteyen evler için idealdir. Doğal görünümü destekleyen bitki ve çiçekler bu rengin kullanıldığı alanlarda konumlandırıldığında doğal tarzdaki dekorasyonları destekler.

Yağ Yeşili Koltuklar İle Farklı Bir Hava Katın

Yağ yeşili koltuklar kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Yağ yeşili koltuk kullanılırken buna eşlik edecek diğer renklerin doğru seçilmesi gerekir. Yüksek enerjiye sahip olan yağ yeşilini dengeleyen renkler kullanılarak ortamda doğru enerji yaratılmalıdır. Yağ yeşili koltukların bulunduğu alanlara kiremit rengi, bej, kum beji, vizon rengi ve beyazın beraber kullanımı tercih edilebilir.

Yağ Yeşilinin Aksesuarlar Ve Perdelerle Dengesi

Yağ Yeşili ile Ev Dekorasyonu Fikirleri

Yağ yeşilinin kullanıldığı alanlarda aksesuarlar dengeleyici özelliğe sahip olmalıdır. Aksesuarlarda yağ yeşiline en çok uyan renk gold olarak bilinir Bunun yanında gümüş detaylar da şıklık katar. Perdeler söz konusu olduğunda ise yorucu görüntünün oluşmaması için doğru desen ve renkte seçilmelidir. Buradan yola çıkarak sade ve koltuklar ile uyum içinde olan perdelerin seçimine özen gösterilmelidir.

Yağ Yeşili İle Retro Stil

Dekorasyonda yağ yeşili kullanmak 1970’lere gitmek gibidir. O yılların en popüler renklerinden olan yağ yeşili retro tarzda dekorasyonlar için biçilmiş kaftan. Lamba ve toprak renklerindeki vazolar kullanılarak retro görünüm desteklenir. Aynı zamanda yağ yeşilini turuncu, turkuaz gibi soğuk renklerle destekleyerek ortamın enerjisini tarzınıza göre ayarlayabilmeniz de mümkün olur.

Geniş Mekanların Uyumlu Rengi

Evin geniş bir salonunu ya da yatak odasını yağ yeşili kullanarak dekore etmek istiyorsanız bu renk sayesinde o geniş alanı daha canlı ve dolgun gösterebilme imkanına sahip olabilirsiniz. Tavanın açık renk olması yağ yeşilinin kullanıldığı alanda dengeleyici bir rol alarak göz yormayacak şekilde davranır.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR