Ana SayfaMobilyaYaratıcı Yatak Başlığı Fikirleri

Yaratıcı Yatak Başlığı Fikirleri

Rustik, romantik, cüretkâr ya da klasik… Yatak başlığınız ne tarzda olursa olsun yatak odanızın odak noktası sayılır ve huzurlu bir uykuya dalmanızı sağlayacak atmosferi oluşturur. Doğru yatak başlığını seçmek önemli bir tasarım faktörüdür. Yine de, bu durum, yalnızca tasarım stüdyolarında ve mobilya mağazalarında gördüğünüz modelleri seçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor.

Yatak odası dekorasyonunuzda kayda değer bir yeri olan yatak başlıkları aslında kendi kendinize tasarlayabileceğiniz en kolay unsurlardan biridir. Hayal gücünüze kulak vermeniz yeterlidir. Bununla birlikte, yatak başlıklarını beş kategoride incelemek mümkündür: ahşap, kumaş kaplı, metal, serbest biçimli ve sanatsal…

Yatak başlığınız için bir tarz belirledikten sonra bütçenizi, ayırabileceğiniz zamanı ve “kendin yap” projelerine ne kadar yatkın olduğunuzu şöyle bir değerlendirin. Ardından, fikir edinmek adına internet üzerinden çeşitli modellerin fotoğraflarını inceleyip hayallerinizdeki yatak başlığına kavuşmak için kolları sıvayabilirsiniz!

8 Yatak Başlığı Fikri

Yaratıcı Yatak Başlığı Fikirleri

Ahşap Yatak Başlığı

“Kendin yap” projeleri ile tasarlanan yatak başlıkları arasında muhtemelen ilk akla gelen bu modeldir. Paletler, kapılar, panjurlar, pencere pervazları, şömine rafları, eskitme ahşap… Her biri yatağınıza şahane bir fon oluşturur. Üstelik, ahşabı odanızda işlevsel bir şekilde kullanabilirsiniz.

Örneğin, odanızın atmosferini belirlemek için ahşabı şık görünecek şekilde boyayabilir veya nostaljik görünümlü yontulmuş kapı kasalarını devreye sokup yeniden kullanışlı hâle getirebilirsiniz. Sahil kulübesi görünümü elde etmek için ise eskimiş panjurlar idealdir. Ahşap size hem bolca seçenek hem de stilinizi makul bir bütçeyle tamamlamanız için etkili dokunuşlar sunar.

Yaratıcı Yatak Başlığı Fikirleri

Kumaş Kaplı Yatak Başlığı

“Kendin yap” projesi ile dekorasyonunuza ekleyeceğiniz yatak başlığınızın biraz daha yumuşak bir görünümü olmasını mı istiyorsunuz? O halde, kumaş kaplı yatak başlıkları tam size göre! İster kapitone, düğme detaylı ya da pileli yatak başlıkları ile biçimsel bir görünüm hedefleyin ister daha sade ve günlük kullanıma uygun bir model belirleyin, çeşitli modellerde yumuşak ve rahat kumaşla kaplı başlık bulmak mümkündür.

Biçimsel ve resmi bir tarz istemiyorsanız yatağınızın arkasına doğrudan bir yorgan kılıfı, dantel bir örtü veya tül de asabilirsiniz. Böyle bir tercihle yine odanızda bir odak noktası yaratabilirsiniz. Üstelik, saatlerce uğraşmanız da gerekmez.

Yaratıcı Yatak Başlığı Fikirleri

Metal Yatak Başlığı

Spektrumun diğer yüzünde, kumaş kaplamanın verdiği yumuşacık hissin tam zıttı mahiyetinde, metalin soğuk ve sabit yapısına rastlarız. Elbette, bu durum, metal modellerin şık olmadığı anlamına gelmez. Metal başlık modelleri -mesela, yapay çiçek desenli ferforje bir model- yatak odanızda romantik havalar estirir.

Oluklu metal sacın endüstriyel havası bile girift bir dekorasyon kesimi ile yumuşatılabilir. Metal modeller her zevke hitap etmeyebilir; ancak, bu işlevsel malzeme ile başlığını “kendin yap” projesi olarak tasarlayacak olanlar için pek çok seçenek olduğu muhakkak.

Yaratıcı Yatak Başlığı Fikirleri

Serbest Biçimli Yatak Başlığı

Detaylıca bahsettiğimiz bu üç kategorideki yaratıcı potansiyelden çok daha fazlasını içeren serbest biçimli yatak başlıkları size tasarım konusunda sonsuz bir özgürlük tanır. Hemen her şeyi bu tasarımda kullanabilirsiniz: bir yastık öbeği, duvara dayalı dal ya da bambu parçaları, arkasına destek konmuş nostaljik kitaplar ya da bir kitaplık…

Serbest biçimli bir başlık modeli hayal gücünüzü harekete geçirip eşi benzeri olmayan bir tarz yaratmanızı sağlayacaktır. Tasarımınıza tutkunuzu katacağınızı düşünecek olursak başlığınız, serbest biçimli stili ile odanızda şahane bir odak noktası oluşturacaktır. Unutmayın, yerden tavana kadar kullanabileceğiniz kocaman bir alanınız var!

Yaratıcı Yatak Başlığı Fikirleri

Sanatsal Yatak Başlığı

Sanatsal yatak başlıklarının dikkat çekme konusunda serbest biçimli başlıklara benzediği söylenebilir. Ne var ki, bu modeller yapısal olarak biraz daha ön plandadır. Tuvallerinizi kumaşla kaplayabilir ya da boyayabilir, ardından yatağınızın arkasına asabilirsiniz. Yakınlarınızın fotoğrafları, sevdiğiniz mekânlar ve favori sözleriniz en özgün ve kişisel yatak başlığı modellerini yaratmanızı sağlar.

Tek bir renkte karar kılamadınız mı? Renkleri göz zevkinize hitap edecek şekilde bir arada kullanabilirsiniz. Sanatsal projeler, dilediğiniz zaman kolaylıkla değiştirebileceğiniz çarpıcı ve özgün bir tasarım meydana getirir. Her bütçeye uygun olmaları da cabası!

Yaratıcı Yatak Başlığı Fikirleri

Oyma Kenarlı Yatak Başlığı

Bu zarif görünümü elde etmek için belirlediğiniz bölgeyi matkapla delip başlığı buraya monte edebilirsiniz. Oyma kenarların ahşap, polistiren (sert plastikten bir malzeme) ve MDF modelleri mevcuttur. Başlığınızı dilediğiniz renge de boyayabilirsiniz. Oyma modeller tasarımınıza mimari detaylar katıp yatak odanıza çarpıcı bir görünüm verir.

Yaratıcı Yatak Başlığı Fikirleri

Ferforje Yatak Başlığı

Ferforje yatak başlıkları büyüleyicidir -eh, pahalıdır da! Bununla birlikte, bit pazarlarında, çeşitli internet sitelerinde ve bahçe mobilyaları ve çit satan mağazalarda ferforje parmaklıklar bulabilirsiniz. Yatak başlıklarında kullanılan diğer materyallerin aksine, ferforje sağlamdır ve kolay temizlenir. Ferforje modellerin çok çeşitli desenleri mevcuttur. Üstelik, bu desenlerin hiçbiri hantal değildir, bu da, bilhassa küçük alanlar için avantaj yaratır.

Yaratıcı Yatak Başlığı Fikirleri

Yazı Tahtası Görünümlü Yatak Başlığı

Bu görünümü bir teneke yazı tahtası boyasıyla elde etmeniz mümkündür. Doğru şekilde hazırlandığı sürece hemen hemen her tipte duvar -alçıpan, sıva, ahşap, tuğla ya da beton- bu tarza uygundur. Yazı tahtası boyasını kolayca uygulayabilirsiniz. Ayrıca, bu boya çabucak kurur ve biraz sabun ve su ile pratik bir şekilde temizlenir. Elbette, renk olarak yalnızca siyahı tercih etmeniz gerekmiyor -çeşit çeşit renkte yazı tahtası boyası bulabilirsiniz. Boya kullanmak istemiyorsanız yazı tahtası görünümü veren yapışkanlı duvar kâğıtları tercih edebilirsiniz -evet, üzerine tebeşirle bir şeyler yazmanız mümkündür.

Sözün Özü

Yalnızca piyasada sunulan yatak başlığı modelleri ile yetinmek zorunda değilsiniz. Yatak odanızda çarpıcı bir görünüm yaratacak bu unsur için yaratıcılığınızı konuşturun! Biraz alın teri, biraz da ilhamla yatak odanıza ve bütçenize su serpecek mükemmel görünümü yakalamanız pekâlâ mümkündür. Bir “kendin yap” projesi olarak başarıyla yapılabilecek olan bu yatak başlığı modellerinden siz hangisini beğendiniz?

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR