Ana SayfaDekorasyonYatak Odası Boyama ve Renklerin Anlamı

Yatak Odası Boyama ve Renklerin Anlamı

Renklerin ruh haliniz üzerindeki etkilerini hiç düşündünüz? Yatak odanızı yeni bir renge boyamadan önce seçtiğiniz rengin hislerinizi derinden etkileyebileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Renklerin psikolojisinden ilk olarak ünlü psikoterapist Carl Jung söz etmiştir. Jung, renklerin özellikleri ve anlamları ile ilgilenmiş ve renklerin psikoterapide hastaları iyileştirme amaçlı kullanılabileceğini dile getirmiştir. Yatak odası duvarları için en ideal renklerle ilgili bazı temel kurallar olsa da herkes kendi zevki ve tercihine göre odasını dekore edebilir. İhtiyaçlarınıza hitap eden sıra dışı renkleri daha fazla beğeniyor olabilirsiniz. Bilindik kurallara kulak asmayın. İhtiyacınız olan araç gereci kapıp yatak odanızı sevdiğinizi renklere boyayın. Duvarlarınıza şerit boya uygulayabilir ya da duvarlarınızdan birini vurgu duvarı olarak tasarlayabilirsiniz. Tavanınızı, kartonpiyerinizi, mobilyalarınızı ya da dilediğiniz herhangi bir yeri renklerle bambaşka bir alan haline getirebilirsiniz.

Yatak Odanızı Boyarken Yararlanabileceğiniz Fikirler ve Yöntemler

Yatak odanızı boyamak, odanızda kişisel bir tarz yakalamanın en hesaplı yöntemlerinden biridir. Çok daha çarpıcı bir tasarım yaratmak için yalnızca duvarlarla sınırlı kalmayıp odanızın diğer bölümlerini de boyayabilirsiniz. Tavandan tutun da zemine kadar dilediğiniz her yeri boyayabilirsiniz. İşte, yatak odanızı boyamakla kalmayıp onu adeta baştan yaratmanızı sağlayacak bazı renkli dekorasyon fikirleri:

Yatak Odası Boyama

Kartonpiyer

Dekorasyonunuzda cüretkâr olmaya var mısınız? Cevabınız evetse odanızı boyamadan önce duvarlarınıza derinlik katacak dikdörtgen veya kare biçimli bir kartonpiyer takabilirsiniz. Kartonpiyer odanıza eşsiz bir boyut katacaktır. Kontrast etkisi içinse kartonpiyerde duvarlarınızdakinden farklı bir renk tercih edebilirsiniz.

Kartonpiyer yatak odanızda pratik bir şekilde değişiklik yapmanıza olanak verir. En sevdiğiniz yapı marketlerde dilediğiniz desende kartonpiyer modelini kolayca bulabilirsiniz. Odanızda zarif bir görünüm elde etmek için kartonpiyer idealdir. Sade ama şık bir dekorasyon unsuru yakalamanız da cabası!

Yatak Odası Boyama

Şeritler ve Desenler

Yatak odanızda dramatik bir etki yaratmak için duvarlarınızda bir veya birden fazla şerit renk oluşturun. Şeritler illaki bir örnek ve tamamen dikey olmak zorunda değildir. Yatay bir düzlemde veya bir desen oluşturacak şekilde ilerleyen şeritler de elde edebilirsiniz.

Şerit görünümü elde etmenin birkaç farklı metodu vardır. Duvarlarınızda şerit boyama yapabilir, şerit görünümlü duvar kâğıtları tercih edebilir, hatta (yapışkanlı) duvar çıkartmalarını bile bu tarz için kullanabilirsiniz. Böylelikle abartılı bir görünüm yaratmaksızın yatak odanızı kişiselleştirmiş olursunuz. Birkaç tamamlayıcı renk arasında seçim yapmakta zorlanmanız halinde de bu tarz oldukça faydalıdır. Tüm renkleri kullanın gitsin!

Yatak Odası Boyama

Metalik Duvar Boyası

Şayet yatak odanız karanlıksa metalik boyalar duvarlarınıza sıcacık bir ışıltı katar. Bu tarz boyaların üzerinden birkaç kat geçmeniz gerekir. Yine de şahane bir görünüm elde etmek için bu çabaya değer! Çeşitli renklerde ve kullanımı son derece pratik metalik boyalara kolayca ulaşabilirsiniz. Örnek fotoğraftaki odanın metalik çelik rengine boyanmış olduğunu görebilirsiniz.

Metalik renkler yatak odanızı anında canlandıracaktır. Odalarında çarpıcı bir görünüm elde etmek isteyenler için bu boyaların ideal olduğu bir gerçek. Metalik renkler ve parıltılar eğlenceli bir kişiliğiniz olduğu izlenimini verip bu atmosferi evinizin tamamına yayar. Anlayacağınız, metalik boyalar utangaç insanlara göre değildir!

Yatak Odası Boyama

Tavanı Boyayın

Yatak odanızın tavanını boyamak onun daha dikkat çekici görünmesini sağlar. Cesur bir görünüm için yatağınızın başlığının yer aldığı duvarı tavana kadar boyayın. Böylelikle, örnek fotoğraftaki gibi bir kubbe etkisi yaratabilirsiniz. Ayrıca, tavanınızda çeşitli renklerle kontrast oluşturacak şekilde -örneğin, siyah ve beyaz- şerit boyama da yapabilirsiniz.

Tavan boyamak biraz zahmetli bir iş olabilir ancak yatak odanıza sevimli bir koza etkisi vermek için buna değer! Bu yöntemi tercih ettiğinizde yatak odanızın size adeta kucak açtığını hissedeceksiniz. Bu da, bilhassa odasını güvenli bir liman olarak görenler için mükemmeldir. Üstelik, bu sayede odanızda konforlu ve bütüncül bir görünüm de elde etmiş olursunuz.

Aydınlatma Etkisi

Yepyeni renklere boyanmış bir yatak odasında bambaşka bir etki bırakan basit “kendin yap” projelerinden biri de karartma ayarlı anahtardır. Bu anahtarlar oldukça hesaplıdır ve ruh halinizi iyileştirecek doğru aydınlatmayı elde etmenizi sağlar. Yatak odanızı dilediğiniz zaman daha aydınlık veya daha loş hâle getirmek özellikle de duvarlarınızı cesur bir renge boyadıysanız epey yararlıdır.

Aydınlatma için daha pek çok seçenek mevcuttur. LED ışıklar ve gökkuşağı neon ışıklar bu seçeneklerden bazılarıdır. Bu tarz ışıklar odanızda yumuşak bir gölge yaratır. Bu minik ışıkların çok sayıda renk seçeneği de olduğundan estetik tarzınıza hangisi uyarsa onu tercih edebilirsiniz.

Yatak Odası Boyama

Yatak Odanızda Kullandığınız Renklerin Anlamı

Aşağıdaki renklere şöyle bir bakıp en çok hangisini sevdiğinizi düşünün. Renk tercihinizin karakterinizle ilgili ne yansıttığına ya da hayatınızda hangi renklere daha fazla yer vermeniz gerektiğine gelin birlikte göz atalım!

Yatak Odası Boyama

Gri Renk ile Dekorasyon

En sevdiğiniz renk gri ise minimalist tasarımlara ve son çıkan, ileri teknoloji eşyalara bayıldığınız söylenebilir. Muhtemelen epey çalışkansınızdır ve yatak odanızın dinlenip enerji depolamanıza olanak verecek bir alan olmasını tercih edersiniz. Neyse ki, gri, günümüzde tamamlayıcı renkler arasında tek popüler renk değil. Griye boyanmış çarpıcı görünümlü duvarların sükûnet verici ve dinlendirici bir etkisi de var.

Yatak Odası Boyama

Sarı Renkli Dekorasyon

Sarı renk sevenlerin mükemmeliyetçi ve hayalperest olduğu söylenir. Son derece entelektüel olan bu tip insanlar soyut konulara ve problemlere oldukça ilgilidir. Ayrıca, sarı rengi baş tacı eden insanların epey karizmatik oldukları ve etraflarındaki insanlara güven hissi aşıladıkları bilinir. Yatak odanızda sarı renk tercih etmek dinlenmek, düşüncelere dalmak ve hayal kurmak için kendinize daha fazla zaman ayırmanız gerektiğine işaret eder. Odanızın tamamını parlak sarıya boyamak istemiyorsanız önünüzde iki seçenek mevcuttur: Yalnızca bir duvarı sarıya boyayın -enerjik ve davetkâr bir görünüm yakalamak için altın sarısı tercih edin- ya da sarıya aksesuarlarınızda ya da nevresim takımlarınızda vurgu rengi olarak yer verin.

Yatak Odası Boyama

Dekorasyonda Turuncu Renk Kullanmak

Turuncuyu sevenler genellikle son derece sosyal ve cesur insanlardır. Serüveni, seyahat etmeyi ve yeni insanlar tanımayı severler. Yatak odasında turuncu duvarlar odaya sıcaklık ve neşe katar. Turuncu, tamamlayıcı tasarımda en sık tercih edilen renklerden biridir. Siz de turuncuyu seviyorsanız hayatınıza (ve yatak odanızın duvarlarına) biraz eğlence katmanın vakti gelmiş demektir.

Yatak Odası Boyama

Mavi Ağırlıklı Dekorasyon

Mavinin çok çeşitli tonları mevcuttur; ancak mavi seven insanların çoğunun ortak bir noktası vardır: huzura ve uyuma duyulan ihtiyaç… Maviyi diğer renklerden üstün tutuyorsanız bu durum, sadık olduğunuzu, ömür boyu süren arkadaşlıklara sahip olacağınızı ve rutinden yana olduğunuzu gösterir. Bu rengi sevenler bulundukları ortamın genellikle temiz ve düzenli olmasını tercih ederler. Bu nedenle, duvarlarınızı maviye boyamakla kalmayıp odanızda fazladan depolama alanı yaratmalı ve onu düzenli tutmalısınız. Sükûnet dolu, derli toplu, mavi bir odada kendinizi çok daha dingin ve huzurlu hissedeceksiniz.

Yatak Odası Boyama

Sütlü Kahve Rengi ile Dekorasyon

Bu rengi seviyorsanız muhtemelen gerçekçi ve dürüst bir karaktere sahipsinizdir. Çevrenizdeki insanlar, güvenilir ve kendinden emin mizacınızdan hemen etkilenirler. Küçük şeylerden zevk alıp onları takdir ediyor ve evinizi dekore etmekten keyif alıyor olmanız muhtemel. Odanızda tercih ettiğiniz bu eşsiz renk size temponuzu yavaşlatıp doğada daha fazla zaman geçirmeniz gerektiğini fısıldıyor olabilir.

Yatak Odası Boyama

Dekorasyonda Siyah Rengin Anlamı

Siyah sevenler gizemli ve tutkuludur. Saygınlık ve güç, siyah renk seven insanlar için vazgeçilmezdir. Siz de siyah seviyorsanız muhtemelen güçlü, bağımsız ve kontrolü seven birisinizdir. Bu rengi tercih edenlerin mahremiyeti sevdiği de bilinir -siyah renk korunaklı, samimi yatak odanız için mükemmel bir seçimdir. Tercihiniz siyahtan yanaysa dengeli ve kontrollü hissetmek adına kişisel ve işle ilgili ilişkilerinizde daha fazla sınır belirlemeniz gerekip gerekmediğini kendinize sorun.

Yatak Odası Boyama

Yeşil Renkli Ev Dekorasyonu

Bir yeşil aşığıysanız herkesle iyi geçinen, sabırlı ve dramdan uzak durmayı yeğleyen biri olduğunuz söylenebilir. Yeşil, en rahatlatıcı renk olarak bilinir. Yeşilin pek çok tonu vardır ve hepsi de ortamdaki stresi anında azaltır. Hayatınız son zamanlarda az da olsa dağılmış halde mi? Bu size odanızda yeşili tercih etme sebebi sunabilir. Öyleyse, bu renge kucak açıp onun sayesinde huzurlu ve dingin bir odaya kavuşun. Yatak odanızı yeşillendirirken yeşili de korumak istiyorsanız uçucu organik bileşiklerden oluşan (çevre dostu) ve kimyasal içermeyen iç cephe boyalarını tercih edebilirsiniz.

Yatak odanızı boyayarak renk terapisinin rahatlatıcı ve canlandırıcı etkilerine kolaylıkla merhaba diyebilirsiniz. Cesur renkler kullanıp yeniliği kucaklamaya niyetliyseniz küçük çaplı başlangıçlar yapabilirsiniz. Yalnızca bir duvarı boyayabilir, şerit boyama ile duvarlarınızı hareketlendirebilir ya da seçtiğiniz rengi odanıza küçük dokunuşlar yapan bir vurgu rengi olarak kullanabilirsiniz.

Siz hangi rengin karakterinize uygun olduğunu düşünüyorsunuz? Bizimle paylaşın.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR