Ana SayfaDekorasyonYatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Evinizde konforlu, etkileyici bir dekorasyon olmasını istemez miydiniz? Hangi stili benimsiyor olursanız olun, yatak odası dekorasyonu yaparken işinizi kolaylaştıracak ve sizi memnun edecek detayları gözden kaçırmamak gerekir.

Yatak Odası Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatak odasında bir değişiklik yapacaksanız ya da yeni bir yatak odası kuracaksınız ilk olarak temayı belirlemeniz gerekir. Bir mekana girdiğinizde ilk gözünüze çarpan temadır. Zevkinize ve beklentinize göre bir tema seçmelisiniz.

Eğer sakinlikten yanaysanız kendinize rahat hareket edebileceğiniz bir alan yaratın. Bütünlüğü sağlamak için diğer mobilyaları da buna uygun seçmelisiniz. Huzurlu bir tema istiyorsanız açık renklerden yana bir seçim yapmalısınız.

Krem, açık kahve sizin için daha ferah bir ortama sahip olmanızı sağlayacaktır. Romantiklikten ve ihtirastan yanaysanız bu durumda ince detaylara ağırlık verilmelidir.

Aksesuarlar bu tema için çok önemlidir. Gri perdeler, gösterişli avize ve çiçekler romantik bir yatak odası teması için uygun olacaktır. Yatak odasını dekora ederken diğer dikkat etmeniz nokta bir eşyayı öne çıkarmak olsun. Bu yatak, yatak başlığı veya gardırop olabilir.

Her eşya göze çarpmamalı çünkü hepsini öne çıkarmak yorucu olacaktır. Tek bir eşya dekorasyonda göze çarpsın yeterlidir. Dekorasyonda uyumda çok önemlidir. Uyumlu parçaları bir araya getirdiğiniz zaman her göze hitap edecek hem de uykuya dalmanız için kolaylık olacak.

Yatak örtüsü ve perdeleri aynı tonlarda kullanmanız uyumlu ortam için işinizi kolaylaştıracaktır. Toprak tonları bunun için uygun olabilir. Alan konusunda ise yatak odasında alanı iyi kullanın ve mobilyaları ona göre seçin.

Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yatak Odası Dekorasyonunda Yerleşim Planı Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyon konusunda yerleşim planı çok önemlidir. Yerleşim planında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Bu noktalar şu şekildedir;

 • Odanızın planını iyi bilmeniz gerekiyor.
 • Mobilyaları ölçmeniz lazım.
 • Kapı detayını unutmamanız gerekiyor
 • Yatak odasını nasıl kullanacağınızı bilin
 • Mevcut alanınız nasılsa yatak odası takımlarını ona göre satın alın
 • En önemli olan kişisel tarzınızı yansıtın.
 • Sadece gerekli mobilyaları alın
 • Yatak için doğru konumu bulun

Bu detaylara dikkat ettiğinizde yerleşim planı tamamlanmış olacaktır.

Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yatak Odası Tasarımında Hangi Detaylar Önemlidir?

Farklı konsept ve teknikler önemlidir. Alışılagelmişin dışına çıkmak tasarımı daha çekici hale getirecektir. Tasarım konusunda önünüzde birçok seçenek olacaktır.

Bunlar kısaca şu şekildedir;

 • Modern tarz yatak odaları
 • Provence tarzı tasarım
 • Oryantal motifler
 • Klasik tarzı tasarım
 • Yüksek teknoloji tarzı tasarım şeklindedir.

Bu tasarımlar içerisinde size hangisi uygunsa ona göre yatak odası tasarımı yapmalısınız.

Ortamı Farklılaştıracak Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yatak odasında farklı seçeneklere yer vermek kolay olmamaktadır. Kimi zaman sınırların dışına çıkmak zorlayabilir, sıradanlıktan kurtulmak çok bambaşka dekorasyon yapmak anlamı da taşımamaktadır.

İşe duvarlar ile başlayabilirsiniz, evinizin diğer odalarında kullanmadığınız duvar rengini kullanabilirsiniz. Yeşil ve toprak renk uyumu hoş bir görünüm katacaktır. Avizeyi de unutmamak gerekir. Siyah taşlarla kaplı avize ortamı daha hoş gösterecektir. Avizeye ek olarak duvar aplikleri farklılık yaratacaktır.

Gardıroplarda geometrik desenli modelleri tercih edebilirsiniz. Oval ve üçgen desenli gardırop modelleri ortamı sıradanlıktan kurtaracaktır. Yatak odanıza sehpa kullanabilirsiniz.

Boydan bir pencereye sahipseniz pencereden dışarıyı izlemek için iki tane puf ekleyebilirsiniz. Pufların renklerini göze çarpan renkler ya da beyaz rengini kullanabilirsiniz. Ahşap deseninize güveniyorsanız halı yerine paspası tercih edebilirsiniz.

Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yatak Odanızı Tasarlarken İşinizi Kolaylaştıracak Püf Noktalar

Bazı püf noktaları ile yatak odanızı daha rahat ve konforlu bir hale getirebilirsiniz. Rahatlatıcı bir ortam kurmak çok önemlidir. Bu yüzden yatağınızın ve mobilyalarınızın ölçülerini mutlaka alın, ortamı geniş tutun.

Pencere ve kapılara dikkat edin. Yatağı pencerenin karşısına koymayın, sabah güneş ışığı gözünüze vurabilir ve erken uyanmanıza sebep olur. Pencerenin önüne puf veya divanda koyabilirsiniz. Kapının sağını solunu boş bırakmaya özen gösterin sehpa ve abajur koymaktan kaçının. Yatağı duvara dayamaktan kaçınmalısınız.

Duvara dayalı olan yatak odanın ortamını bozabilir. Duvarın tam ortasına konumlandırılmış olan yatak odanın daha düzenli e simetrik görünmesine yardımcı olur. Birde yatağın üst konumuna konacak tablo veya büyütülmüş fotoğraf güzel bir görüntüye sebep olabilir.

Fazla eşya kullanmaktan kaçının çok fazla eşya gözü yorar ve rahat hareket edememenize vesile olur. Farklı renkler veya açık renklerde çok önemlidir. Açık renkli duvar rengi yatak ve mobilya seçiminde daha kolay seçim yapmanızı sağlayacaktır.

Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yatak Odalarında Renk Seçiminin Önemi Nedir?

Yatak odanızdaki renklerin iç açıcı ve uyumlu olması çok önemlidir. Duvar renkleri soft ve açık tonlarda olması rahat olmanızı, stres atmanızı ve güzel uyku uyumanızı sağlar. Beyaz, krem, bej, açık kahve gibi pastel renkler tercih edilebilir.

Yatak örtüsü, halı ve mobilyalarınızın renklerini seçerken canlı renkleri tercih edebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak canlı, doğal ve ferah oda dekorasyonu da yapabilirsiniz.

Açık yeşil konforlu yatak odası için güzel bir tercih olabilir, odaya girdiğiniz anda o tazeliği yeşil rengi ile hissedebilirsiniz. Açık mavi kullanıldığı zaman odada tazelik duygusu yükselebilir. Açık maviyi ise beyaz ilke kombin yapabilirsiniz.

Canlı renk olarak mor rengi tercih etmek ise oldukça iddialı olabilir. Ayrıca mor rengi uyku getirecektir. Dekorasyon bakımından ise mor gösterişli bir yatak odanızın olmasına vesile olacaktır. Bu renklere ek açık sarı da tercih edilebilir ya da sırf beyaz.

Yatak Odasında Zemin Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Zemin tercihi olarak birçok çeşit vardır. Ahşap döşeme, alan kilim, laminat parke, kauçuk döşeme ve taş döşeme şeklindedir. Ahşap döşeme odaya sıcaklık ve derinlik katmaktadır. Laminant parke ise her türlü dekorasyona uymaktadır. Alan kilim ise kendi içinde de birçok seçenekler barındırmaktadır.

Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR