Ana SayfaDekorasyonYatak Odanıza Renk Katacak Duvar Kağıtları

Yatak Odanıza Renk Katacak Duvar Kağıtları

Pek çoğumuz yatak odamızda duvar kâğıdı kullanmışızdır; ancak çok azımız onun potansiyelinden nasıl tam anlamıyla yararlanılacağını biliriz. Duvar kâğıdı yalnızca bir kâğıt parçası kadar boş duran duvarların nahoş görüntüsünü engellemek için kullanılmaz. Esasında, odanın tamamının tasarımında kayda değer bir rol oynar.

Bu içeriğimizde, duvar kâğıdı kullanımının birbirinden şık ve pratik dört tarzını beğeninize sunuyoruz. Hangisinin yatak odanıza en çok yakışacağını belirlemek için onlara alıcı gözüyle iyice bir bakın. Şanslıysanız duvar kâğıdınız odanızın en sevdiğiniz bölümü haline gelebilir.

Yatak Odası Duvar Kağıtları

Renklerle Ahenk Yakalayın

Yatak odanızda duvar kâğıdı kullanmanın yollarından biri odanın tamamında etkisini hissettirecek tek bir renk tercih etmektir. Örnek olması için seçtiğimiz fotoğraftaki yatak odasında tercih edilen şık monokrom tarzı inceleyebilirsiniz. Bu odada, duvar kâğıdından tutun da battaniyeye, nevresim takımına ve yastıklara kadar her unsurun bütüncül, ahenk dolu bir görünüm sergilediği muhakkak.

Odanızda böyle bir tarza yer vermek isterseniz bu noktada önemli olan, sevdiğiniz bir duvar kâğıdı modeli tercih etmektir. Ardından, odanın geri kalanını bu duvar kâğıdı modeline göre şekillendirebilirsiniz. Dilediğiniz duvar kâğıdını kullanmakta özgür olmanızın yanında seçeceğiniz modelin boyutlarının da önemli olacağını unutmayın. Duvar kâğıdınızın boyutları odanızın ölçüleri ile orantılı olmalıdır. Büyük yatak odalarında büyük duvar kâğıtları kullanılabilir; bunun tam tersi de elbette geçerlidir.

Yatak Odası Duvar Kağıtları

Vurgu Duvarı Yaratın

Duvar kâğıdı evinizin stilinde kilit nokta olarak kabul edilebileceğinden onunla bir vurgu duvarı yaratabilirsiniz. Vurgu duvarlarının dikkat çekici olması amaçlanır. Bu sebeple, vurgu duvarınızda iri desenlere ve cesur tonlara özgürce yer verebilirsiniz. Dememiz o ki, sınırları aşmaktan hiç mi hiç geri durmayın!

Bu tarzı uygularken duvar kâğıdınızı nereye konumlandıracağınız büyük bir önem taşır. Tercihen, vurgu duvarınız, bir bakanın bir kez daha dönüp bakmasını sağlayacak şekilde yatak odanızın odak noktası olarak tasarlanmalıdır. Yatak odalarında bu kullanım, genellikle yatak başlığı görünümü veren duvar kâğıtlarıyla elde edilir. Gelin görün ki, örnek fotoğraftakine benzer şekilde, vurgu duvarı bir duvar resmi olarak da tasarlanabilir.

Yatak Odası Duvar Kağıtları

Kendi Yatak Başlığınızı Oluşturun

Mobilyaların maliyetli olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Şayet siz de yatak başlığı satın almak için bir çuval dolusu para harcamak niyetinde değilseniz duvar kâğıdı kullanarak tamamıyla cep dostu bir çözüm yaratabilirsiniz. Birkaç ruloluk duvar kâğıdı son derece düşük bir bütçeyle pekâlâ satın alınabilir. Üstelik, her zevke hitap eden bir model bulmak mümkündür.

Bu durumda, asıl endişelenmeniz gereken nokta duvar kâğıdını nasıl yapıştıracağınızdır. Öncelikle, duvar kâğıdını muntazam bir şekilde ölçmeniz gerekir. Onun yatağınızdan biraz daha geniş olduğundan emin olmak için ölçüm yapmanız şarttır. Pratik olanı, her iki tarafta da yaklaşık iki santimetrelik bir boşluk bırakmanızdır. Sıradaki adım yerleşimdir. Duvar kâğıdını duvara öyle ustaca yapıştırmalısınız ki pürtük pürtük durmayacak ve pürüzsüz bir görünüm elde etmelisiniz. Böylece, işiniz bittiğinde herhangi bir hava kabarcığı da olmayacaktır.

Kiracıysanız ve evden taşınırken duvar kâğıdını sökmekle uğraşmak istemiyorsanız endişelenmenize hiç gerek yok. Bu “kendin yap” projesi yine de iyi bir seçenektir. Kolayca çıkarılabilen duvar kâğıtlarından tercih edersiniz olur biter!

Yatak Odası Duvar Kağıtları

Yatak Odanıza Biraz Doku Eklemenin Tam Zamanı!

Duvar kâğıdının bir başka kullanım tarzı da yatak odalarında eksik olan doku görünümünü sağlamaktır. İç mekân tasarımında doku, göründüğü gibi hissettiren bir elementtir. Çeşitli dokular içeren bir oda dizayn etmek iç mekân tasarımının ilkelerinden biridir; zira doku, odanın çok daha dikkat çekici görünmesini sağlar.

Yatak odanızda nasıl bir modelini tercih ederseniz edin, duvar kâğıdınızın muhakkak bir dokusu olacaktır. Bunun sebebi, duvar kâğıdının yapımında kullanılan malzemelerdir. Bununla birlikte, örnek fotoğraftaki gibi sert görünüşlü bir model kullanarak doku hissini pekâlâ artırabilirsiniz.

Odanıza bu tarzla eşsiz bir görünüm verebilmek için doğal malzemelerden yapılan modelleri tercih etmenizi öneririz. Şu aralar ahşap ve taş gibi doğal görünümlü malzemeler epey revaçta ve bu malzemelerin hem modern hem de zarif bir atmosfer yaratmanızı sağlayacağı kesin.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR