Ana SayfaAydınlatmaYatak Odasına Uygun Aydınlatma Nasıl Seçilir?

Yatak Odasına Uygun Aydınlatma Nasıl Seçilir?

Yatak odası, ambiyansın misafirlere göre değil odayı kullanan kişiye göre ayarlanmasını gerektiren evdeki tek bölümdür. Burası kişisel bir alandır ve hepimiz bu özel alanın dramatik, romantik, modern ya da biraz çılgın görünmesini tercih ederiz.

Hangi tasarım stilini benimsemiş olursanız olun, aydınlatma sayesinde arzu ettiğiniz atmosferi yaratabilirsiniz. Güneş batıp da ışıkları yaktığınız anda odanızda bambaşka bir görünüm canlanır. Ebeveyn odası veya çocuk odası için ideal aydınlatma modelini mi arıyorsunuz? Öyleyse, işte, seçiminizde size yol gösterecek birkaç yararlı fikir:

Yatak Odası İçin Aydınlatma Seçimi

Aydınlatmayı Ne İçin Kullanacağınıza Odaklanın

Yatak odanızın boyutları ve burada hangi aktiviteleri gerçekleştirdiğiniz, aydınlatma tipini belirlemede etkili olan iki önemli faktördür. Yatakta çocuklarınızla televizyon izlemeyi seviyorsanız tavanda çevre ışığı, bitişik sehpaların üzerinde ise masa lambası tercih etmelisiniz. Şayet odanızda meditasyon ya da yoga yapıyorsanız tavana ışık veren korniş aydınlatması (spot lamba) idealdir.

Yatak Odası İçin Aydınlatma Seçimi

Bir Atmosfer / Tema Yaratın

Yatak odanızda ne tür bir hava yaratmak istediğinizi belirleyin. Yatağınızın iki tarafına monte edebileceğiniz loş apliklerle elde edilen romantik bir atmosfer mi yoksa gösterişli bir avizenin odaya katacağı dramatik bir hava mı? Atmosfer yaratmak aydınlatmanın ikinci işlevidir. Aydınlatma evvela ortamı ışıkla doldurur, ikincil olarak ise çeşitli ruh hallerine bürünmenizi mümkün kılar. Odanızda nasıl bir hava yaratmak istediğinize karar vermek için iç mekân tasarımı ile ilgili ilham verici dergilere göz atabilirsiniz.

Yatak Odası İçin Aydınlatma Seçimi

En Sevdiğiniz Parçaları Sergileyin

Yatak odası aydınlatması, duvara asılan sanatsal çalışmaları, dekoratif objeleri, odanızın mimari detaylarını sergileyip ön plana çıkarmak için de idealdir. Hangi parçayı vurgulamak istediğinize bağlı olarak yukarıdaki ipucuna benzer ipuçlarını izlemeniz mümkündür. Büyük, dramatik bir görünüme sahip sanat eserleri için ışığı doğrudan bu parçalara vuran doğrultulu aydınlatma modellerini tercih etmelisiniz. Heykel ve benzeri objeler için ise ışığı yukarı doğru yansıtan yer aydınlatmaları, dramatik ve çarpıcı bir görünüm için birebirdir.

Çocuk Odasına Uygun Bir Aydınlatma Seçmeye Özen Gösterin

Çocuğunuzun odasında vakit geçirirken eğlenmesini sağlayacak bir aydınlatma idealdir. Çocuk odasındaki tepe aydınlatması parlak olmalıdır. Bununla birlikte, bu aydınlatma, ışığı, çocuğunuzun gözlerini kısarak bakmasına veya gözlerinin acıyla kamaşmasına sebebiyet verecek şekilde doğrudan yansıtmamalıdır. Abajurlar, çocuğunuzun yatakta kitap okuması veya yorucu bir günün sonunda dinlenebilmesi için mükemmeldir. Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa gece lambası veya loş ışık yayan bir aplik tercih edebilirsiniz. Birkaç dekoratif dokunuş odadaki bütüncül ve işlevsel görünümü tamamlayacaktır. Bunun için nevresim takımınızı, süs eşyalarınızı ve abajurlarınızı bir örnek olacak şekilde birbirine uydurabilirsiniz.

Yatak Odası İçin Aydınlatma Seçimi

Renkli Aydınlatma

Yatak odanızdaki oturma bölümünün dinlendirici olması için burada lav lambası, hafif pembemsi ampul gibi renkli aydınlatma modelleri tercih edebilirsiniz. Renkli abajurlar, küre şeklinde lambalar ve ampuller yatak odanızda şık bir ışıltı yaratır. Üstelik, bu aydınlatma modellerini dinlenmek veya yaratıcılığınızı harekete geçirmek için kullanabilirsiniz.

Yatak odanızda kullandığınız aydınlatmalar, dinlenmek ve ruhunuzu canlandırmak için elzemdir. Odanıza ihtiyaç duyduğunuz aydınlığı ve ilham kaynağını katmak için bu ipuçlarından yararlanın. Sıra dışı bir görünüm için aydınlatmanızı yılın farklı zamanlarına uygun olacak şekilde değiştirebilirsiniz. Yılbaşı ışıkları gibi belirli bir döneme ait aydınlatma tipleri yatak başlığında şahane görünür! Her zaman hayallerinizi süslemiş olan, size ilham verip ruhunuzu aydınlatabilecek yatak odasını yaratmanın tam zamanı!

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR