Ana SayfaDekorasyonYatak Odası Tekstil ve Aksesuarlar

Yatak Odası Tekstil ve Aksesuarlar

Yatak odaları kişisel ve özel alanlardır. Bu özel alanları güzel şekilde dekore etmek kişinin zevkine bağlıdır. Yatak odasında birden fazla eşya ve aksesuar kullanılır. Bu aksesuarlar yatak odasının daha dinamik görünmesine neden olan özel parçalardır. Yatak odalarında tekstil ürünler de yerini alır. Yatak odalarında kullanılan ve tercih edilen tekstil ürünleri kaliteli ve uygun seçilmelidir. Peki yatak odası tekstil ve aksesuarlar nelerdir? Bir göz atalım ve tek tek inceleyelim.

Yatak Odasında Yer Alan Tekstil Ürünleri

Yatak odaları tekstil eşyaları bakımından zengin alanlardır. Genellikle tekstil ürünleri ve bir takım aksesuarlar yatak odalarını meydana getirir.

Yatak odasında yer alan tekstil ürünler ve aksesuarlar şunlardır:

 • Yatak
 • Yastık takımı
 • Nevresim takımı
 • Battaniye
 • Yorgan
 • Perdeler
 • Halı
 • Gardırop
 • Komodin
 • Abajür
 • Paspas
 • Ayna
 • Makyaj masası
 • Koltuk
 • Çerçeveler
 • Biblolar
 • Tablo
 • Sandalye
 • Koltuk
 • Koltuk örtüsü

Yatak odalarında kullanılan tekstil ürünleri ve aksesuarlar kişinin zevkine göre seçilebilir. Yatak odasına koyulan çok sayıda aksesuar ve mobilya çeşiti mevcuttur. Bu çeşitlerdeki ürünler seçilirken birbiri ile uyumuna ve yaratılmak istenen atmosfere dikkat edilerek seçilmelidir. Aksi taktirde yatak odalarında olduğundan daha fazla dağınıklık meydana gelir.

Yatak Odası İçin Uygun Bir Yatak Gerekli

Yatak odasını en önemli ürünü muhakkak ki güzel ve konforlu bir yataktır. Seçilecek yatak yatak odasının alanına uygun olacak şekilde seçilmelidir. Aksi taktirde yanlış yatak seçimi odanın kötü görünmesine neden olur. Ayrıca yatak çeşitleri de oldukça fazladır. Tek kişilik veya çift kişilik yataklar seçilirken alandan tasarruf etmeye dikkat edilmelidir. Yatak odası için konforlu ve rahat bir yatak seçmek çok önemlidir. Aksi taktirde kişilerde bel ve sırt ağrıları kaçınılmaz olur. Yataklar yumuşak ve sert olarak ikiye ayrılır. Bazıları yumuşak yatakları tercih ederken bazıları daha sert yataklarda daha rahat uyumaktadır.

Nevresim Takımı

Yatak odasında en sık kullanılan tekstil ürünü nevresim takımıdır. Nevresim takımı çarşaf, yastık kılıfı ve yorgan kılıfından meydana gelir. Birden çok çeşite ve renge sahiptir. Farklı motifler ve desenler ile yatağı olumsuz etkenlerden korur. Örneğin yatağa sıvıların bulaşmasına ve nüfuz etmesine engel olur. Nevresim takımları yatağa uyumlu olmalıdır. Çift kişilik bir yatağa tek kişilik nevresim takımı uygun olmaz. Küçük gelir ve yatağı tam olarak koruyamaz. Bu yüzden çift ve tek kişilik nevresim takımları seçilirken bu husus göz önünde bulundurulmalıdır.

Yatak Odası Perdesi

Yatak Odası Tekstil ve Aksesuarlar

Yatak odalarında olması gereken ve ortamın tarzını yansıtan tekstil ürünlerinden biri de perdelerdir. Yatak odasına perde seçmek ve yatak odası renkleri ile uyum sağlamak her zaman kolay olmayabilir. Perdeler yatak odasının tarzını en doğru şekilde yansıtmalıdır. Daha romantik yatak odalarında dantelli ve şifon perdeler kullanılabilir. Spor ve şıklık yakalamak isteyen kişiler de renk seçimini siyah ve beyaz uyumu ile yakalayabilir. Perdelerin boyu da uygun ölçüde olmalıdır. Ölçülere uymayan perdeler kişileri temizlik açısından oldukça yorar. Günümüzde yatak odaları için özel tasarlanmış çok şık perde modelleri ve renk seçenekleri vardır.

 

Yatak Odası Aynası

Yatak odasında ayna öneml bir aksesuardır. Özellikle kadınlar için çok gereklidir. Makyaj yaparken veya makyaj temizlerken güzel gösteren bir ayna çok işe yarar. Ayrıca ayna yatak odasının daha zarif ve asil görünmesine yardımcı olur. Yatak odalarında hazırlanma işlemleri için boydan aynalar yer alabilir. Makyaj için de makyaj aynaları ve makyaj masası oldukça faydalı ürünlerdir. Ayna seçerken de yatak odasına en uyumlu rengi ve modeli seçmek gerekir. Aksi taktirde yatak odalarında karmaşa ve göz yorulması meydana gelebilir.

Yatak Odası Halısı

Yatak odalarında halı kullanımı oldukça yaygındır. Genellikle halı seçerken perdelerin renginden yardım alınabilir ve uygun bir şıklık yakalanabilir. Kare, dikdörtgen veya yuvarlak olmak üzere çok modelde halı seçenekleri mevcuttur. Yatak odası halısı kolay temizlenebilir ve kolay taşınabilir olmalıdır. Aksi taktirde toz barındırır ve zamanınızı büyük ölçüde harcamanıza neden olur. Halılar aynı zamanda suya ve sıvılara karşı dirençli olmalıdır. Uzun kullanımlı ve doğru renk halı seçimi yatak odasının tarzını değiştirecektir.

Yatak Odası Aksesuarları

Yatak odasının daha hoş görünmesinde kullanılan aksesuarların da büyük önemi vardır. Yatak odasını zenginleştiren aksesuarlar aynı zamanda kişiyi de mutlu eder. Bu aksesuarlar aydınlatma sistemi aksesuarları, tablolar, biblo, fotoğraf çerçeveleri gibi çeşitli aksesuarlar olabilir. Yatak odalarında aksesuar kullanımı fazla abartılmamalıdır. Aksi taktirde yatak odaları daha dar görünür. Ayrıca hareket kapasitesi de azalmış olur.

Yatak Odası Gardırobu

Yatak Odası Tekstil ve Aksesuarlar

Yatak odasında bir giysi dolabı muhakkak olmalıdır. Giysilerin fazlalık oranına göre bir gardırop seçmek gerekir. Çok giysi mevcut ise iki kapaklı ve geniş gardıroplar yatak odaları için daha uygundur. Alan dar ise daha çok tek kapaklı ve çok yer kaplamayan gardıroplar seçilmelidir. Ayrıca gardıroplar üzerinde aynalar da yer alabiliyor. Güzel bir yatak odası dekorasyonu için aynalı modelleri de değerlendirmek gerekir. Ahşap olan modeller yatak odasına sakinlik ve huzur katar. Ayrıca doğal köşeler oluşturmanıza yardımcı olur.

Yatak Odası İçin Aydınlatma Aksesuarları

Yatak odasının aydınlatılması çok önemlidir. Bu yüzden aydınlatma sistemi dışında küçük aksesuarlardan da yardım almak gerekir. Masabaşı lambaları ve abajürler aydınlatma amacı ile kullanılan aksesuarlardan bazılarıdır. Bu ürünlerin saçtığı ışık daha loş yatak odaları oluşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda istenilen modelleri bulmak açısından zorluk yaşamazsınız. Farklı şekil ve büyüklükte çok fazla abajür mevcuttur. Gece kitap okuma gibi aktiviteler yatak odasında sıklıkla yapılır. Bunun için ufak aydınlatma aksesuarlarına her zaman ihtiyaç vardır. Ayna kenarlarında da küçük aydınlatma sistemleri ve aksesuarları kullanılabilir. Bu sayede alandan da tasarruf edilmiş olur. Yatak odalarında hangi tekstil ürünleri ve hangi aksesuarların kullanılacağı tamamen kişinin zevkine kalmıştır.

 

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR