Ana SayfaDekorasyonYemek Masası Arkası Duvar Dekorasyonu

Yemek Masası Arkası Duvar Dekorasyonu

Pek çok kişi için yemek odası oldukça önemlidir. Yemek odası, misafirlerin ağırlandığı ve ailecek yemeklerin yenildiği yerdir. Ev için bu kadar önemli olan yemek odasının tasarımı da oldukça önemlidir, güzel tasarlanmış bir yemek odası insana keyif verir. İyi tasarımlar aynı zamanda kusursuz bir uyuma sahiptir. Tavan aydınlatmasından zemin döşemesine kadar her şey uyum içerisinde olmalıdır. Yemek odasında, yemek masası arkası duvar dekorasyonu için masanın bulunduğu bölüme modern tablolar asabilirsiniz. Burada büyük veya duvardan duvara tablolar kullanabileceğiniz gibi daha küçük birbiri ile uyumlu tablolar da tercih edebilirsiniz.

Yemek Odası Nasıl Dekore Edilir?

Yemek Masası Arkası Duvar Dekorasyonu

Yemek odası tasarımları temel unsurlardan oluşur. Yemeğe oturacak kişi sayısını arttırmak istiyorsanız duvar kenarına banklar koymayı düşünebilirsiniz, yemek odanız çok küçükse eğer katlanabilir bir masa tercih edebilirsiniz. Bunları düşünürken ayrıca renkleri düşünmeyi de ihmal etmemenizde fayda vardır. Yemek odasının davetkar, dinlendirici ve yemek gelene kadar vakit geçirmesi keyifli bir yer olması gerekmektedir.

Zengin ve parlak renkler işe yarayacağı gibi, sönük ve açık ton renkler de yemek odaları için uygun olacaktır. Bunun öncesinde yemek odasında yaratmak istediğiniz havaya karar vermeniz gerekir. Yemek odasının rahat hareket edilebilir olmasına özen gösterin. Gelen misafirler hareket kısıtlaması yaşamadığı zaman evinizde kendilerini daha rahat hissedeceklerdir. Ayrıca servis malzemelerinin yemek odasında olması da sizi durmadan mutfağa gitmekten kurtaracaktır. Yemek odası için konfor ve tarzı birleştiren tasarımlar en ideali olacaktır.

Yemek Odası Dekore Edilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yemek odası tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken şeylerden bir diğeri de aydınlatmadır. Yemek masasında yemeklerin ve servis malzemelerinin estetik görünebilmesi için aydınlatmanın iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ancak yemek masası dışında bulunan bölümlerin çok iyi aydınlatılması şart değildir. Bu yüzden odak noktası masa olacak bir aydınlatma sistemi tercih edebilirsiniz. Yemek odasında kullanılacak malzeme de oldukça önemlidir. Yemek mobilyaları güzel görünmeli ve uzun ömürlü olmalılar.

Çocuklar yemek odası mobilyalarının döşemelerine zarar verebilir, içecekler de telafisi zor lekelere yol açabilir. Bu yüzden uzun ömürlülüğü sağlamak adına ahşap ve kompozit gibi malzemeler tercih edebilirsiniz. Küçük dokunuşlar sade bir odayı, seyrine doyum olmayacak bir mekana çevirebilir. Bu yüzden perde, çiçek ve süslemelerde yapacağınız seçimlere dikkat edin. Yemek odası dekorasyonu yaparken kendinize hakim olmanız önemlidir.

Yemek Odası İçin Hangi Renk Tercih Edilmeli?

Başarılı yemek odası tasarımlarında en çok kontrastlar göze çarpıyor. Turuncu, kırmızı ve sarı tonları iştah açan renklerdir. Yemek odasına sıcaklık getirecek ve odada bulunan kişilere enerji verecek bu renkleri tercih edebilirsiniz. Modern yemek odaları için beyaz ve krem renkli duvarlar oldukça uygun bir seçim olacaktır. Ancak bu renklerin steril gözükmek gibi bir riski de vardır. Açık renk tercihi yaptıysanız eğer, bu riski önlemek için yemek odanıza renkli çiçek aranjmanları ekleyebilirsiniz. Baskın ve çarpıcı renk seçimlerinden uzak durmaya çalışın. Tasarımı iyi yapılmış yemek odaları gelen misafirlerin rahat etmesini ve ortamın keyfini çıkarmalarını sağlar.

Yemek Odası İçin Dekorasyon Tüyoları

Yemek odanızda kullanacağınız çarpıcı aksesuarlar ve aydınlatmalar sayesinde bambaşka bir hava yaratabilirsiniz. Duvar kağıtlarının dekoratif desenleri ile dekorasyona hareket katabilir ve misafirlerinizi bütüncü-l bir şıklık içerisinde karşılayabilirsiniz. Yemek odanız için mobilya seçimi yapmadan önce alanın büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Duvar ve zemin renkleri yemek odası dekorasyonunda tercihleri etkileyen unsurlardır.

Yaşam alanınıza ve tarzınıza göre seçeceğiniz yemek odası modellerini duvar süsleri, objeler, aksesuarlar ve halılarla tamamlayabilirsiniz. Yemek odanızın şık görünmesi için büyük aynalara ihtiyacınız yoktur. Küçük detaylar ve iyi konumlandırılmış bir duvar aynası ile yemek odanızın şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Yemek masasının dekorunu yemeğin türüne göre değiştirebilir ve yemek odasına hoş bir görüntü verebilirsiniz.

Yemek Odası Mobilyası Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yemek Masası Arkası Duvar Dekorasyonu

Yemek odası mobilyaları elbette yemek odalarının en önemli unsurlarındandır. Bu nedenle akıllıca bir seçim yapmanız gerekir. Yemek odaları sadece yemek yenen bir yer olmaktan daha fazlasıdır. Yemek odası denince akla yemek masası ve sandalye gelmektedir, yapacağınız seçimlerle zevkinizi ve tarzınızı yansıtabilirsiniz. Yemek odasının odak noktası masa olacaktır.

Bu yüzden hem kullanışlı hem de zarif bir görüntüye sahip masaları ve ona uygun olacak sandalyeleri tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Yemek masaları genellikle ahşap ya da cam yüzeyli olmalıdır. Açık tonlarda tercih edilen masa sayesinde yemek odasını ferah ve modern gösterebilir, koyu tonlardaki masalarla ise farklı tarzları yakalayabilirsiniz.

Küçük yemek odası için dekorasyon fikirleri

Evin diğer odalarında olduğu gibi yemek odalarının küçük olması dekorasyon için zorlayıcı bir unsurdur. Ancak bu zorluğun üstesinden gelinebilir. Kullanışlı küçük yemek odası takımları ile olağanüstü bir oda yaratmanız mümkündür. Küçük yemek odaları için açık renkleri tercih edin ve yemek odasını iyi bir şekilde aydınlatın. Bu havadar ve ferah bir etki sağlayacaktır. Oturma sistemini akıllıca ayarlarsanız eğer yer tasarrufu da sağlamış olursunuz.

Duvar kenarlarına yapılacak olan banklar yerden tasarruf etmenizi sağlar ve size ekstra depolama alanı kazandırır. Ayrıca katlanabilir masa kullanmak yemek servisi öncesi odada daha fazla bölümü kullanıma açar. Duvar pervazları duvarları daha yüksek göstermektedir. Pervazların iki tarafını kontrast renklerle boyarsanız eğer duvarlar tek renkli bir duvara göre daha uzun görünecektir. Bu sene yemek odası dekorasyonlarında ‘doğaya dönüş’ konsepti öne çıkmaktadır.

Yemek odası için tercih edebileceğiniz tarzlar şu şekildedir:

  • Minimalist yemek odaları
  • İskandinav tarz yemek odaları
  • Modern yemek odaları
  • Country tarz yemek odaları
  • Eklektik tarz yemek odaları

Daha Fazla Dekorasyon Fikri İçin: https://evterapisi.com/dekorasyon/

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR