Ana SayfaDekorasyonYemek Odası Duvarları İçin Yaratıcı Fikirler

Yemek Odası Duvarları İçin Yaratıcı Fikirler

Yemek odamızın duvarları, üzerinde bütünüyle beklenmedik değişiklikler yapabileceğimiz evimizin ender bölümlerinden biridir. En küçük yemek odalarında bile desenli bir duvar kâğıdı ya da koyu renk duvar boyası kendisine yer bulabilir. Elbette ki yemek odası ailenizin geri kalanıyla ve konuklarınızla paylaştığınız bir yerdir; ancak çoğunlukla yalnızlığa terk edilir. İşin iyi tarafı, yemek odanız 7/24 kullanılmadığı için burada renk ve dekorasyon konusunda daha yaratıcı olabilirsiniz. Yemek odalarımızın içlerinde daha fazla zaman geçireceğimiz şekilde tasarlanması fikri hoşumuza gider. İşte, ilham verici duvar tasarımları ile hayalinizdeki yemek odasını yaratmak için yararlanabileceğiniz birbirinden harika fikirler.

Yemek Odası Duvarları İçin Yaratıcı Fikirler

Geri Dönüştürülmüş Ahşap ile Yemek Odanıza Sıcaklık Katın

Açık konsept bir yemek bölümüne ya da sade bir odaya sıcaklık katmak kolay bir iş değildir. Şu sıralar revaçta olan geri dönüştürülmüş ahşap eşyalar renkleri ve dokularıyla açık konsept bir yemek bölümünün odak noktası haline gelmeye aday olabilir. Sade bir yemek odası için ise ahşap kaplı bir vurgu duvarı, odanın ihtiyaç duyduğu mimari unsuru tamamlayabilir.

Yemek Odası Duvarları İçin Yaratıcı Fikirler

Metalik Duvar Kâğıdı ile Yemek Odanızı Büyüleyici Hale Getirin

Şayet yemek odanızın sade görünmesini istiyorsanız doku ve desen yardımıyla onu daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Metalik desenli duvar kâğıtları çağdaş bir atmosfer sunarken çizgisel desenler odayı aydınlatıp aydınlatma armatürlerinizi ön plana çıkaracaktır. En sade ya da minimalist tarzdaki oda bile sade renkler tercih ettiğiniz takdirde metalik vurgular ile parıldayabilir.

Yemek Odası Duvarları İçin Yaratıcı Fikirler

Mimari Detayları Renkleri Kullanarak Belirginleştirin

Yemek odasında tercih edebileceğiniz gömme eşyalar duvarları boyamaksızın odanızı renklerle canlandırmanıza olanak verir. Gömme dolabınız yok mu? Hiç sorun değil! Vitrinleri, eski tip camlı dolapları ve hatta kitaplıkları bile renklerle dilediğiniz görünüme kavuşturabilirsiniz. Dolaplarınızın güzelliğini sergilemek için onları ön plana çıkaran çarpıcı bir renk kullanmalısınız. Profesyonel olarak dizayn edilmiş bir tarzı yansıtmak için seçtiğiniz vurgu rengini, masa örtüsü ve çeşitli sanat eserleri yardımıyla odanın tamamında kullanmaya özen gösterin.

Yemek Odası Duvarları İçin Yaratıcı Fikirler

Yemek Odanızın Duvarlarını Perdelerle Renklendirin

Yemek odanızın duvarlarını boyamak her zaman mümkün olmayabilir. Evinizde kiracı olarak oturuyor olabilirsiniz ya da badana-boya için vaktiniz olmayabilir. Şanslısınız ki dilediğiniz renklere perdeler yardımıyla da kavuşabilirsiniz. Baskı üretim veya desenli perdeler, aralarından vurgu rengi olarak da belirleyebileceğiniz yüzlerce farklı renk seçeneği ile yemek odanızda adeta bir renk cümbüşü yaratır. Duvarları dekore etmek için perde kullanırken yararlanabilecek en iyi ipucu onları cömertçe kullanmaktır. Bunun için duvarınızın tamamını kaplayacak şekilde askıya bir set perde daha ekleyebilirsiniz. Şayet perdelerinizin odanızın odak noktası olmasını istiyorsanız pencerenizden çok daha geniş bir perde askısı tercih edip boşlukta kalan kısmı fazladan perde ile doldurabilirsiniz.

Yemek Odası Duvarları İçin Yaratıcı Fikirler

Şerit Desenlerle Yemek Odanızın Sadeliğine Hareket Katın

Şerit desenleri özellikle de duvarlarda görmeye bayılırız. Cesur yatay şeritler küçük bir yemek odasını geniş gösterir ve odada mimari detayların yoğun olarak kullanıldığı izlenimini verir. Özellikle de yemek odanız küçükse sade fakat biraz daha renkli şerit desenler kullanmalısınız. Sade ve geniş oldukları sürece tablolar da şerit desenli bir yemek odasını güzelleştirir. Küçük ya da yoğun desenleri olan tablolar şerit desenli duvarlarda kaybolup gideceğinden tercih edilmemelidir.

Yemek Odası Duvarları İçin Yaratıcı Fikirler

Renkleri Desenlerle Buluşturun

Yemek odanızı dekore ederken renklerle desenleri buluşturmaktan çekinmeyin. Evinizin daha az kullanılan odalarında seçenekler her zaman için daha fazladır. Bu nedenle, seçimlerinizde cesur olun. Örneğin, şerit ve çiçek desenleri gibi desenleri karıştırmayı seviyorsanız ancak aşırıya kaçmak istemiyorsanız monokrom bir renk işinizi görecektir. Aynı rengin birkaç farklı tonuyla yapılan bir dekorasyon hafif ama etkili bir renk düzeni oluşturur. Üstelik, söz konusu renk paletindeki renkleri içeren desenlere de müthiş bir uyum sağlar.

Yemek Odası Duvarları İçin Yaratıcı Fikirler

Gerçekçi Bir Duvar Fotoğrafı ile Küçük Yemek Odanıza Boyut Katın

Yemek odanızın duvarlarında tercih edebileceğiniz bir duvar fotoğrafı odanızın devasa olduğu izlenimini verir. Dinginlik veren bir sahil fotoğrafı, konuklarınızın yemeklerini rahatlatıcı bir manzara eşliğinde yemelerini sağlar. Duvar fotoğrafınızı yemek odanızın vurgu duvarı olacağı şekilde dekorasyonunuzu çarpıcı kılan renklerden seçebilirsiniz.

Yemek Odası Duvarları İçin Yaratıcı Fikirler

Yemek Odanızın Duvarlarında Cesur Renkler Görmekten Çekinmeyin

Cesur renkleri seviyor olmalısınız. Yemek odanız tam da böyle renkleri sergilemek için biçilmiş kaftandır! Misafir banyosu gibi yemek odası da en sevdiğiniz rengi kolayca taşıyabilir. Şayet her duvarı en sevdiğiniz cesur renge boyamaya kendinizi hazır hissetmiyorsanız yemek odanızın mimari detaylarının size rehberlik etmesine müsaade edin. Sandalyelikler, lambri kaplama ve kartonpiyerler, duvarın rengini kolaylıkla bölümlere ayırabilir. Yemek odanızın duvarları çift ton tasarımı için uygun detaylara sahip değilse iki rengi birbirinden ayırmak için kartonpiyer yaptırabilir veya basit şeritler oluşturabilirsiniz.

Yemek Odası Duvarları İçin Yaratıcı Fikirler

Yemek Odanızın Tavanı ile Çarpıcı Bir Etki Yaratın

Yemek odamızın toplam dört duvarı olduğu gerçeğine elbette aşinayız. Peki, dekore edilebilecek beşinci bir duvar olduğunu biliyor muydunuz? Yemek odanızın tavanı, dekorasyon planınızın önemli bir bölümünü oluşturur. Tüm gözleri üzerine çeken bir avize anında yemek odanızın odak noktası oluverir. Bu fazladan duvardan, onu çarpıcı bir renge boyayarak ya da burada geri dönüştürülmüş ahşap veya duvar kâğıdı kullanarak yararlanabilirsiniz. Tavanı rahatlıkla boş tuvaliniz olarak düşünebilirsiniz.

Yemek Odası Duvarları İçin Yaratıcı Fikirler

Cesur Bir Duvar Kâğıdı ile Büyüleyici Bir Yemek Odasına Merhaba Deyin

Yemek odamızı, konuklarımıza “Vay be!” dedirtecek şekilde dekore etmek çok hoşumuza gider. Aslında, duvar kâğıdını biraz renkle buluşturduğunuz takdirde göz kamaştırıcı ve çağdaş görünümlü bir yemek odasına sahip olmak düşündüğünüzden daha kolaydır. Yemek odanızın duvarlarında çarpıcı bir görünüm elde etmenin en basit yöntemlerinden biri çizgisel desenli bir duvar kâğıdı kullanmaktır. Siyah, gri ya da beyaz desenler, canlı bir vurgu rengini devreye sokarak şok etkisi yaratmanız için size temiz bir palet sunar. Sade bir renk, duvar kâğıdınızın pırıl pırıl parlamasını ve vurgu renginizin “en iyi yardımcı rol” kategorisinde yılın Oscar’ını almasını sağlar.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR