Ana SayfaDekorasyonZarif ve Konforlu Yemek Odası Fikirleri

Zarif ve Konforlu Yemek Odası Fikirleri

Evin tüm odaları arasında en özel ve eşsiz duranı yemek odasıdır. Pek çoğumuz bu odayı her gün kullanmasak da kutlamalar için bir araya gelip yakın arkadaşlarımızı ağırladığımız yer bu odadan başkası değildir. Yemek odanızda sayısız özel an yaşandığı için onu aynı derecede özel bir şekilde tasarlamanız gerekir.

Neyse ki, kusursuz bir yemek odasına sahip olmanızı sağlayacak birbirinden harika fikirlerimiz var! Hem kutlamalara hem de günlük kullanıma uygun bir yer tasarlamak kolay değildir. Ne de olsa, evde çok nadiren kullanılan bir odanız olmasının bile pek anlamı yoktur, değil mi? Buradaki kilit nokta zarafet ile konforu dengelemektir. Tam da ihtiyacınıza uygun düşen 5 şahane fikri sizlerin beğenisine sunuyoruz. Bu fikirleri, ailenizin yıllarca bıkmadan ve severek kullanacağı bir yemek odası tasarlamanın başlangıç noktası olarak hayal edin.

Zarif ve Konforlu Yemek Odası Fikirleri

Zemini Şık Bir Halıyla Renklendirin

Muhtemelen yemek masanızın bu odanın odak noktası olmasını istersiniz. Kabul etmek gerekir ki buraya yalnızca bir masa koyduğunuzda alanınız oldukça boş görünecektir. Bu sebeple, yemek odanıza renk ve doku katmak adına yere şık bir halı serin. Halınızın yemek masanızın her iki tarafından da yaklaşık 60 santimetre daha geniş olduğundan emin olmalısınız. Bu sayede, halının köşesine takılmadan sandalyeleri kolaylıkla itebilirsiniz. Zemine zenginlik katmanın yanı sıra bu odada halı bulundurmak, özellikle zemin ahşapsa odada sıcaklık ve rahatlık hissi yaratacaktır. Halıdaki ekstra dolgu malzemesi konuklarınızı daha rahat ettireceği gibi kazara yere bir şeyler dökülme ihtimaline karşı leke bariyeri görevi de görecektir.

Zarif ve Konforlu Yemek Odası Fikirleri

Sade Bir Yemek Masası Modeli Tercih Edin

Yemek masası çoğunlukla bu odadaki en önemli eşya olarak kabul edildiğinden çarpıcı bir etki yaratacak bir model seçmek kulağa hoş gelebilir. Ne var ki, tercihinizi şatafatlı bir tasarımdan yana kullanmaktansa sade bir yemek masası seçerseniz yıllar boyu modası geçmeyecek zamansız bir şıklık elde etmiş olursunuz. Yemek masası satın alırken kullanılan malzemenin kalitesine odaklanmanızda yarar vardır. Ahşap, cam, hatta taş gibi doğal malzemeler tercih etmelisiniz. Bu sayede, ilerleyen zamanlarda odanın tasarımını değiştirmek isterseniz bu malzemeler sayesinde daha esnek davranabilirsiniz.

Zarif ve Konforlu Yemek Odası Fikirleri

Birden Fazla Aydınlatma Kullanarak Odanızı Işıkla Doldurun

Yemek odanızda iki ya da daha fazla aydınlatma armatürü veya ray spot kullanımı yemek masanızın üstünde eşsiz bir görsel şölen yaratacaktır. Ayrıca, bu modeller sayesinde tek bir ışık kaynağıyla odayı kısıtlı bir şekilde aydınlatmaya çalışmaktansa ışığı odanın tamamına eşit bir şekilde yayabilirsiniz. Bu görünüm özellikle spot lambalarla tercih edildiğinde köşede kalan kısımlarda da kusursuz bir şekilde işlev görür. Yemek odanız için aydınlatma satın alırken masanızın uzunluğuna göre eşit bir ışık yayacak ikili ya da üçlü setler tercih etmelisiniz. Işık kısma özelliğine sahip modeller satın alırsanız odanızda hoş bir ambiyans elde etme şansına da sahip olursunuz. Bu sayede ışığı romantik akşam yemeklerine uygun şekilde kısabilir veya çocuklarınız ödevlerini yaparken açabilirsiniz.

Zarif ve Konforlu Yemek Odası Fikirleri

Duvarlarınızda Sanat Rüzgârları Estirin

Evinizde sanata olan düşkünlüğünüzü yansıtabileceğiniz bir yer varsa o da yemek odanızdır. Çarpıcı ve kreatif bir çalışma, odanıza enerjik bir hava verir. Özel günlerde verdiğiniz ağır tempolu yemek davetlerinde de ödüllü çalışmanızın hak ettiği övgüleri toplamasını bu sayede sağlamış olursunuz. Yemek odanızın duvarlarını hangi eşsiz eserin şenlendireceğine karar verirken sevdiğiniz tarzı sergileme olanağının yanı sıra odanızın boyutlarını da hesaba katmanız gerekir. Yemek odanızda dengeli bir görsel ağırlık yakalamalısınız. Bu nedenle, büyük tablolara ya da bir duvar galerisi yaratmanızı sağlayacak, küçük tablolardan oluşan bir koleksiyona yönelmelisiniz. Böylece, yemek masanızın karşısındaki duvarı da zenginleştirmiş olursunuz.

Zarif ve Konforlu Yemek Odası Fikirleri

Uyumsuz Sandalyelerin Emsalsiz Uyumunu Keşfedin

Genellikle, resmi yerlerdeki her dekorasyon unsuru en küçük ayrıntısına kadar bir diğeriyle eşleştirilir. Ne var ki, son zamanlarda, yemek masası sandalyeleri gibi bazı parçaları karışık olarak kullanmak tasarım camiasında yeni filizlenen bir trend haline geldi. Bu kullanımı özellikle daha rahat ve sevimli bir atmosfer yakalamak isteyenler tercih ediyor. Uyumu sağlayacak olan tek bir unsur, bu görünüm için kilit nokta niteliğindedir. Örneğin, birbirinden tamamen farklı şekilleri olan ancak aynı renge sahip sandalyeleri bir arada kullanabilirsiniz. Benzer şekilde, şayet sandalyeler apayrı birer sanatsal detaya sahipse onların benzer bir malzemeden yapılmış olduğundan emin olmalısınız.

Hem resmi durumlar için yeteri kadar özel bir aurası olan hem de günlük kullanım için yeterince işlevsel sayılan bir yemek odası tasarlamak kolay değildir. Yine de, biraz planlama ve yaratıcılık ile bu tasarım kolayca elde edilebilir. Siz de yemek odanızı dekore etmek istediğiniz tarza göre bu fikirlerden ilham alabilirsiniz. Bu süreçte zarafetin ve konforun mükemmel ahengini yakalayacağınızı garanti ediyoruz. Siz yemek odanızı nasıl kullanıyorsunuz? İşlevsel ve şık bir tasarımın nasıl elde edileceği konusunda aklınızda ne gibi soru işaretleri mevcut? Yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Zarif ve Konforlu Yemek Odası Fikirleri

Zarif ve Konforlu Yemek Odası Fikirleri

Zarif ve Konforlu Yemek Odası Fikirleri

Zarif ve Konforlu Yemek Odası Fikirleri

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR