Ana SayfaAlışveriş ÖnerileriYemek Odası İçin Doğru Halı Seçimi

Yemek Odası İçin Doğru Halı Seçimi

Yemek odası dekorasyonunda sıra halı seçimine geldiğinde nelere dikkat etmelisiniz? Beğendiğiniz halının boyutu, şekli ve renkleri yemek odanız için uygun mu? Satın alma kararı vermeden önce, yemek odası halısı seçimi konusunda göz önünde bulundurmanız gerekenleri sizin için derledik. Keyifli okumalar…

Hem kullanışlı hem de şık bir halı bulmak kolay değil. Örneğin uzun tüylü halılar dökülen her kırıntıyı içerisinde tutabilir ya da boyut olarak küçük halılar sandalyeleri açıkta bırakabilir. Doğru seçilmiş bir halı, yemek odasına renk, doku, sıcaklık ve tarz katabilir.

Yemek odası halısı

Halı Seçiminde Uygun Boyut Nedir?

Seçeceğiniz halı yemek masasının çevresinden yaklaşık 50-60 cm daha büyük olmalıdır. Masadaki sandalyeler oturmak için çekildiğinde halının dışında kalmamalıdır. Eğer masaya göre fazla büyük olursa masanızla orantısız olacak ve masanız küçük görünecektir.

Yemek odası halısı

Düz Dokuma ya da Kısa Tüylü Halıları Seçin

Yemek yerken halı üzerine kırıntı ya da yemek dökülmeleri kaçınılmazdır. Düz dokuma ya da kısa havlı halılarda kırıntıların temizlenmesi ya da lekelerin çıkarılması daha kolay olur. Uzun havlı ya da Shaggy gibi halılarda kırıntılar tüylerin diplerine kadar indiğinde temizlenmesi zor olacağı için bunları daha az kirlenebileceği alanlarda kullanmanızı öneririz.

Yemek odası halısı

Dekorasyonun Başlangıç Noktası Olarak Düşünün

Yemek odası için ilk olarak halıyı satın alıyorsanız; halının renkleri, odanın renk tonlarını belirlemek için başlangıç noktası olarak kabul edilebilir. Duvar renklerini, odadaki tabloları, sandalye minderlerinin renklerini halı belirleyecektir. Bu yüzden odanızda hakim olmasını istediğiniz renklere göre halınızı seçmelisiniz.

Yemek odası halısı

Odanızdaki Renkler

Eğer odanız zaten tamamlanmışsa ve geriye halı kalmışsa alacağınız halının rengi ortamdaki nesnelerin ve duvarların renklerine uyumlu olmalıdır. Bu sefer halınız dekorasyona yön veren değil son dokunuş olacaktır.

Yemek odası halısı

Açık Tonlardan Kaçının

Yemek odanızı yemek dışında (evde çalışma gibi) kullanmıyorsanız koyu tonları tercih etmelisiniz. Açık renkli halılar kirleri ve lekeleri daha kolay belli eder.

Yemek odası halısı

Hangi Malzemeden Yapılmış?

Genel olarak, pamuk ve yün gibi saf, doğal malzemelerden yapılan halılar daha kolay temizlenir. Sentetik malzemelerden yapılanların temizliği daha zordur. Bunun istisnası, iç-dış mekan ve lekeye dayanıklı halılardır.

Yemek odası halısı

Karo Halılar

Karo halılar ile birbirinden bağımsız parçaları birleştirerek dilediğiniz boyutta ve şekilde halılar ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca halınızdaki renk tonlarını ve desenleri kendiniz belirleyerek tamamen zevkinize uygun bir halıya sahip olabilirsiniz. Üstelik halınızda kalıcı bir leke oluşursa sadece lekeli parçayı değiştirerek yeni halı maliyetinden kaçınabilirsiniz. Parçalı olması özellikle çocuklu aileler için avantaj olabilir.

Yemek odası halısı

Odanızın Şekli

Seçeceğiniz halının şekli odanızın şekli ile uyumlu olmalıdır. Kare bir odanız varsa kare halı, dikdörtgen bir odanız varsa dikdörtgen bir halı seçmeniz uygun olacaktır.

Yemek odası halısı

Yemek Masanızın Şekli

Aynı oda şekli gibi yemek masanızın şekli de halı seçimini etkiler. Yuvarlak ya da kare yemek masanız varsa yuvarlak veya kare halı ya da kilim ile harika görünebilir. Masanız oval ya da dikdörtgen ise dikdörtgen bir halı daha iyi durur.

Yemek odası halısı

Son olarak evinizdeki diğer halılarla da uyumlu olması için, halı seçimi yaparken tüm halılarınızı göz önünde bulundurmakta fayda var.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR