Ana SayfaDekorasyonDar Alanlarda Yemek Odası Nasıl Tasarlanır?

Dar Alanlarda Yemek Odası Nasıl Tasarlanır?

Evinizde kocaman bir yemek odası olmaması, konuklarınıza eğlenceli anlar yaşatabileceğiniz bir yemek bölümü yaratamayacağınız anlamına gelmez. Dar bir yemek odasını işlevsel hale getirmek zor olabilir. Ne var ki, doğru planlama ve biraz da önsezi ile hemen hemen her alanı işe yarar hale getirebilirsiniz.

Bize inanmıyor musunuz? Sayfayı aşağıya doğru kaydırmaya devam edin. Sıkış tıkış oturmanızı gerektirmeden gözlerinize bayram ettirecek bir yemek bölümünü nasıl tasarlayabileceğinize yönelik harika ipuçlarını sizler için bir araya getirdik. Hangi fikirlerin sizin eviniz için ideal olacağını keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin. Kılavuz niteliğindeki yazımızın yardımıyla hem amaca yönelik hem de davetkâr bir alan yaratabilirsiniz.

Alanınızın İşlevini Belirleyin

Herhangi bir alanı işlevsel hale getirmenin ilk adımı onu tanımlamaktır. Şayet yemek yediğiniz alan, oturma odası ya da mutfak gibi bağımsız bir odaya ait bir bölümse bu alanın kendi işlevi olduğundan emin olmanız gerekir. Bu sayede alanınızın işlevini net bir şekilde belirlemiş olacaksınız. Nitekim, bu detay, bütün başarılı iç mekân tasarımı projeleri için elzemdir.

Alanınızı nasıl çekip çevireceğinize gelecek olursak, bir alanın cevherini ortaya çıkarmanın birkaç yolu vardır. Örneğin, yukarıdaki fotoğrafta tercih edilen sarkıt avize tarzı modeller kullanabilirsiniz. Böylece, yemek masanıza ekstra görsel çekicilik katabilirsiniz. Bir başka alternatif ise yemek masasının altına şık bir halı sermektir. Bu yöntemlerden birini ya da her ikisini birden tercih ederek yemek bölümünüzün odada avare avare takılan zavallı bir masa ve sandalye takımından ibaret olmasındansa başlı başına benzersiz bir bölüm olması için son dokunuşları yapabilirsiniz.

Dar Alanlarda Yemek Odası Nasıl Tasarlanır?

Oturma Düzeninde Yaratıcılığınızı Konuşturun

Bazen alanınız küçükse geleneksel oturma düzenini takip etme lüksüne sahip olmazsınız. Alışıldık bir yemek odasında, her iki tarafında da sandalyeler olan uzun bir masa mevcut olmasına rağmen tercih her zaman bu yönde olmak zorunda değildir. Oturma düzeni konusunda yaratıcılığınızı kullanmanız ve size en uygun oturma düzenini bulmanız gerekir.

Diyeceğimiz o ki, sınırları zorlayın! Yemek masanız, geleneksel dikdörtgen veya kare yerleşim düzeni yerine dairesel bir düzen için daha uygun olabilecek, kullanımı nispeten zor bir köşede mi duruyor? Daha az yer işgal etmek adına sandalye yerine bench (bank şeklinde koltuk) kullanmanız sizin için daha mı iyi olur? Hakikaten alanınız dar ise depolama alanı imkânı da sunan çok amaçlı koltuklardan yararlanmanız sizce de daha iyi olmaz mı?

Dar Alanlarda Yemek Odası Nasıl Tasarlanır?

Hafif Mobilyalar Tercih Edin

İç mekân tasarımında oranları ya da söz konusu alanda bulunan nesneler arasındaki boyut ilişkisini göz önünde bulundurmak hayati önem taşır. Bu durum kulağa biraz anlaşılmaz gelebilir. Kastettiğimiz, nesnelerin, odaya tıkıştırılmış ya da açıkta öylece kendi hallerine bırakılmış varlıklar gibi durmalarındansa odanızın boyutları ile orantılı görünmeleri gerektiği.

Dar alanlarda, özellikle görsel ağırlık açısından hafif olan mobilyalar tercih etmelisiniz. Genel olarak bunun anlamı ayaklı mobilyalar tercih etmektir. Mobilyanın izole ve yerde öylece hantal bir şekilde durduğunu görmektense içerisine ışığın sızdığını ve mobilyayı hafiflettiğini görmeniz gerekir. Böylece, alanınız daha geniş görünecektir.

Dar Alanlarda Yemek Odası Nasıl Tasarlanır?

Sıcak Bir Atmosfer Yakalayın

Son olarak, unutmayın ki yemek odaları samimi alanlardır. Evin bu bölümünün, insanların yemek yerken saatlerce oturup sohbet edebildikleri bir yer olması gerekir. Küçük alanlarda bu atmosfer kendiliğinden oluşur. Dolayısıyla, bu hissi kucaklamamak için hiçbir sebep olmaz. Zaten dar olan yemek bölümünüzden en iyi şekilde yararlanmak için bu bölümü olabildiğince konforlu ve sıcak hale getirmelisiniz.

Bunu nasıl gerçekleştirebileceğinize yönelik en aşikar yöntem kumaş kullanımıdır. Örneğin, oturma bölümüne birkaç yastık ya da imkânlar dahilinde birkaç kırlent koyabilirsiniz. Herhangi bir alana samimiyet katan bir başka alternatif ise aksesuarlardır. Dinginlik ve huzur veren bir tablo asabilir veya yemek masanızın üzerine odak noktası işlevi görebilecek bir süs eşyası koyabilirsiniz.

Sizin yemek odanız da küçük mü? Evinizin tasarımını nasıl yaptınız? Yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR