Ana SayfaDekorasyonYemek Odası Yenilemenin 4 Hesaplı Yöntemi

Yemek Odası Yenilemenin 4 Hesaplı Yöntemi

Yemek odaları çabucak cazibelerini kaybedip eskiyiverir. Çoğumuz yemeklerimizi mutfak masasında yemeyi tercih ettiğinden evimizi yenilerken bu alanı kolayca ihmal ederiz.

Neyse ki yemek odası yenileme işlemi için bir çuval dolusu para harcamanız gerekmez. İşte, banka soymadan yemek odanızı yepyeni ve büyüleyici bir görünüme kavuşturup konuklarınızın ağızlarını açık bırakmanızı sağlayacak dört kolay yöntem:

Yemek Odası Yenilemenin 4 Hesaplı Yöntemi

Vurgu Duvarı Yaratın

Duvarlarınızdan birini ister yepyeni, cesur bir renge boyayın isterseniz burada modern görünümlü bir duvar kâğıdı tercih edin, vurgu duvarı yaratarak yemek odanızın görünümünü anında baştan aşağı değiştirebilirsiniz. Ayrıca hem duvar boyası hem de duvar kâğıdı son derece hesaplıdır ve bunları uygulamak da gayet kolaydır. Dolayısıyla, bu proje, teferruatlı bir yenileme işlemini üstlenmek zorunda kalmaksızın mükemmel bir odak noktası yaratmanıza olanak verir.

İşe, hangi duvarı vurgu duvarına dönüştüreceğinize karar vererek başlayın. Genellikle, vurgu duvarı, odadan içeri adım attığınız an karşınıza çıkan duvardır: kapıya en uzak olan duvar. Buna ek olarak, bu duvarın kapı ya da pencere gibi herhangi bir eklentisi olmaması gerekir. Böylelikle, gıcır gıcır vurgu duvarınız rol çalan herhangi bir etken olmadan sahne ışıklarının altında göz kamaştırabilir.

Vurgu duvarınızı tasarlarken onu çarpıcı hale getirmekten çekinmeyin. Vurgu duvarlarının göz kamaştırıcı olması gerekir. Baskılarla ve desenlerle oynama, birkaç metalik vurgu ekleme, hatta birkaç aile fotoğrafının yer alacağı galeri tarzı bir duvar yaratma zamanı! Vurgu duvarınızın odanın geri kalanıyla kontrast oluşturmasını sağladığınız sürece onu istediğiniz şekle sokabilirsiniz.

Yemek Odası Yenilemenin 4 Hesaplı Yöntemi

Bütüncül Bir Tasarıma Yer Verin

Yemek odanızda her türlü unsura yer vermek size pahalıya patlayabilir. Farklı tarzları, ürünleri ve hatta farklı dönemleri karışık olarak yansıtan bütüncül bir tasarım kullanmaktan çekinmeyin. Böylelikle, özgürce bütçenize uyan bir tasarım yaratabilirsiniz.

Bununla birlikte, tasarımınızın bütüncül ve uyumlu göründüğünden emin olmanızı sağlayacak birkaç detay mevcuttur. Unutmayın ki yemek odanız her şeyden önce işlevsel olmalıdır. Odanızı yenilemeye başlamadan önce aklınızdaki tasarımı önceden planlamanızda yarar var. Bu süreçte işlevselliği ön planda tutmayı da aklınızdan çıkarmayın. Planınız üzerinde ilerlerken değişiklikler ve düzenlemeler yapmaktan çekinmeyin. İlk bakışta işlevselliği belirlemenize engel olan çok sayıda tasarım unsuru mevcutsa bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey işlevsellik yeniden kendini belli edinceye kadar daha az gerekli olduğunu düşündüğünüz parçaları elemektir.

Bir başka önemli ayrıntı ise alanınızın yekpare bir görünüm sergileyecek şekilde ahenkli olmasıdır. Renkler, şekiller ve desenler gibi tasarımınızda çeşitli açılardan tekrar tekrar kullanabileceğiniz birkaç küçük unsur bulmaya çalışın. Böylelikle, tüm tasarım unsurlarınız hasbelkader bir araya gelmiş gibi görünmektense bilinçli bir yekparelik sergiler.

Çarpıcı Bir Aydınlatma Tercih Edin

Yemek odanızı bütçenizi zorlamadan hareketlendirmenin en basit yolu muhtemelen sade bir tarz yansıtan aydınlatma armatürünüzü çarpıcı bir modelle değiştirmektir. Tercihiniz geniş sarkıt lambalardan yana da olabilir, eşsiz avizelerden yana da… Hiçbir seçenek abes kaçmayacaktır. Önemli olan, kendi tarzınıza özgü bir model seçmektir. Yine de, seçtiğiniz aydınlatmanın odanızla doğru uyumu yakaladığından emin olmanızı sağlayacak birkaç yararlı öneri mevcuttur.

Öncelikle, yemek odanızın boyutlarını hesaba katmalısınız. Yemek masanızın ve elbette odanın kendi boyutlarının ölçülerini almanız gerekir. Şayet yemek odanızdaki masa 10 kişilikse ikili yahut üçlü sarkıt lamba modellerine göz atmalısınız. Bununla birlikte, masanız yalnızca ailenizi kapsayacak şekilde 4 kişilikse muhtemelen bir adet avize yeterli olacaktır. Buradaki prensip, aydınlatma armatürünün masanın üçte ikisini kapsamasıdır.

Buna ek olarak, tek ışık kaynağının seçtiğiniz aydınlatma armatürü ise odada yeterli ışık olmayabilir. Bu nedenle, aydınlatmanızı çoğaltmanız gerekebilir. Spot lamba formundaki ortamsal ışıktan ve özellikle karanlık köşeleri aydınlatacak daha parlak LED spot modellerinden yararlanabilirsiniz. Yemek odalarında ambiyans son derece önemli olduğundan burada ışık kısma düğmesinden de faydalanabilirsiniz.

Yemek Odası Yenilemenin 4 Hesaplı Yöntemi

Süs Eşyalarını Es Geçmeyin!

Bir odaya süs eşyalarıyla dokunuş bırakmak enfes bir dondurmanın tepesine rengiyle iştah açan küçük, kışkırtıcı bir kiraz koymak gibidir. Odanın görünümünü tamamen değiştirebilir. Neticede maksat odanıza biraz yenilik katmak olduğundan bu noktada elbette ki vur deyince öldürmemek lazım! Yine de, birkaç masum dokunuş büyüleyici bir etki bırakabilir.

Alanınızı makul bir şekilde değerlendirmeye çalışın. Hiç kimse özellikle de aynı anda çok sayıda insanı bir araya toplayan bir odada dağınıklık yaratmak istemez. Geniş bir büfe şahane görünecektir; ancak bunun için alanın müsait olması gerekir. Şayet alanınız darsa en iyisi çiçekli bir süs eşyası ya da tekerlekli servis sehpası gibi nispeten küçük aksesuarlar tercih etmenizdir.

Veee son adıma geldik: eğlenmek! Eviniz kişiliğinizi ve sevdiğiniz şeyleri yansıtmalıdır. Dolayısıyla, odanıza kişiliğinizi katmayı ihmal etmeyin. Bir garaj satışına uğrayıp birkaç dekoratif cam bardak satın alabilirsiniz. Çam kozalağı satın alıp çocuklarınızla onları boyamak da eğlenceli olabilir. Kozalakları boyadıktan sonra masanıza yerleştireceğiniz cam kâsenin içine koyarak otantik bir şıklık elde edebilirsiniz. Seçiminiz hangi yönde olursa olsun yemek odanızın hoş bir dönüşüm geçirdiğini görmek ancak ve ancak bu süreçte keyif alırsanız anlamlı olacaktır.

Yemek odanızı baştan yaratmak için banka soymanıza hiç gerek yoktur. Bütçenizi zorlamadan yemek odanıza renk katmanın dört pratik yolunu sizler için bir araya getirdik. Bu fikirleri denedikten sonra birkaç arkadaşınızı yemeğe davet edip onlara, odanızın yeni görünümüyle ilgili hangi detayların farkına vardıklarını sorabilirsiniz. Konuklarınızın tepkileri arasında en beğendiklerinizi yorum yaparak bizimle paylaşmayı unutmayın!

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR