Ana SayfaMobilyaYer Tasarrufu Sağlayan Yatak Modelleri

Yer Tasarrufu Sağlayan Yatak Modelleri

Yatak odanız küçükse onu dekore etmenin en büyük zorluklarından biri yatağınızı bu dar alana nasıl sığdıracağınızı çözmektir. Yatağınız büyük olduğunda etrafında adım atabilmeniz ve odanıza birkaç mobilya daha koyabilmeniz için çok az yer kalır. Daha da kötüsü, şayet yatağınız gelenekselse ve eski tipte ise üstündeki ve altındaki alan tamamen işlevsiz hâle gelir. Yatak odanız ister küçük olsun ister büyük, dar alanlarda yatağın nasıl en iyi şekilde kullanılacağı ile ilgili birkaç yararlı ipucunu sizler için bir araya getirdik. Bu ipuçları ile yatağınızı yerden yükseğe konumlandırabilir, odanıza depolama alanı kazandırabilir ve başka pek çok avantaj elde edebilirsiniz.

Yer Tasarrufu Sağlayan Yatak Modelleri

Katlanır Yatak

Bu modeller sayesinde dar alanlarda yatağın nereye yerleştirileceği problemi kolayca ortadan kalkabiliyor. Katlanır yatakların bir örneğini fotoğrafta görebilirsiniz. Bu modelde, ilk şiltenin altından çıkan ve onunla tamamen aynı şekilde tasarlanan ikinci bir şilte mevcuttur. Sık sık misafir ağırlayan biriyseniz bu model tam size göredir! Üstelik, yatak başlığı da fazladan depolama alanı veya diz üstü bilgisayarlar için ideal olacak küçük bir çalışma masası meydana getirecek şekilde katlanabiliyor.

Buna ek olarak, böylesine özgün ve yaratıcı bir tasarımda yatağın üzerine serilebilecek şık bir battaniye ve tertemiz nevresimler ile son derece zarif bir görünüm elde edilebiliyor. Örneğin, son zamanlarda epey revaçta olan yazılı bir nevresim takımını parlak turuncu renkte örtülerle tamamlayarak çarpıcı bir tarz yakalayabilirsiniz.

Yer Tasarrufu Sağlayan Yatak Modelleri

Loft Tarzı Yatak

Yazımızın girişinde bahsetmiş olduğumuz gibi çoğu yatağın altındaki ve üstündeki alan kullanıma uygun şekilde tasarlanmamıştır. Oysa, bu tasarım sayesinde, yatağınız depolama alanı içeren bir platformun üzerine konumlandırılabilir. Bu sayede, odanızda hâlâ bolca kullanım alanına sahip olabilirsiniz.

Yatak odanızda bir merdiven yardımıyla oluşturabileceğiniz ayrı bir katın üzerine konan modellerde yatak tavana kadar yükseltilir, bu durum da yattığınız yerde basık bir his meydana getirir. Bununla birlikte, yatağın, odanın ortasına kadar yükseltilecek şekilde konumlandırıldığı bu tarzda yatağın altında da bolca kullanım alanı yaratılması mümkündür. Üstelik, doğru şekilde tasarlandığı sürece yatağınıza kıvrılırken başınızı tavana çarpma riskine de girmezsiniz.

Kulübe Biçimli Yatak

Küçük yatak odalarında yatağın ideal konumu ile ilgili bir başka fikir de kulübe şeklinde tasarlanan yataklardır. Şayet evinizde bir misafir odası ya da ebeveyn odası için yeterince yer yoksa kulübe biçimli bir yatak, etrafında başka hiçbir eşya veya alan gerektirmeden konforlu bir uyku ortamı yaratmanıza olanak verir.

Geniş bir yatağı duvarda açacağınız uygun ölçülerde bir nişe yerleştirerek bile kulübe şeklindeki bu sıra dışı ve sevimli yatağı tasarlayabilirsiniz. Ne var ki, bu yatakta uyuyacak olan misafirleriniz için mahremiyet sağlamanız gerekecektir. Sade bir perde ile bu sorunun altından da kalkabilirsiniz. Bu sayede, yarattığınız bu eğlenceli alan sıkış tıkış olmayacaktır. Alternatif olarak, pencere kenarında küçük bir yatak ile bir uyku köşesi de hazırlayabilirsiniz.

Yer Tasarrufu Sağlayan Yatak Modelleri

Ranzalı Oda

Bir odaya olabildiğince fazla sayıda yatak sığdırmanız gerektiğinde ranzalar bir numaradır. Örnek fotoğraftaki yatak odası tarzını eşsiz kılan şey ranzaların pencereden gelen ışıktan yararlanacak şekilde yerleştirilmiş olmalarıdır. Ranzaların üst kısmında yer alan yatak korkulukları, burada uyuyacak olan kişilerin acı verici bir şekilde aşağı düşmesine engel olacak şekilde tasarlanmış. Ranzaların üst kısmının aynı zamanda pencerelerden gelen ışık sayesinde daha az basık ve bunaltıcı hissettireceği muhakkak. Üst ranzalara merdiven yardımıyla ulaşma avantajı ise bu yatak odasına eğlenceli bir oyun alanı görünümü katıyor.

Bu tarz aynı zamanda bir odadaki her bölümün keyifli ve işlevsel bir şekilde kullanılabileceğinin bir kanıtı niteliğinde. Genellikle, üst kısımları çok dik ve eğri olan bölümlerin ise yalnızca depolama amaçlı kullanılması veya hiç kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Yer Tasarrufu Sağlayan Yatak Modelleri

Altları Depolama Amaçlı Kullanılabilen Yataklar

Yatak odasında (bir merdiven yardımıyla) oluşturulabilecek ayrı bir katın üzerine konan yataklar her zaman için küçük alanların göz bebeğidir. Bu tarz yatakları ideal kılan detay altlarına bolca eşya koyma avantajıdır. Bu modellerin altındaki depolama alanı çekmece olarak tasarlanabilir. Örnek fotoğrafta ise bu tarz bir yatağın sunduğu depolama imkânlarından bir diğerini görebilirsiniz: koskoca bir dolap bölümü… Küçük bir çalışma masası için bile alan yaratmak mümkündür.

Yatak odanızda geleneksel bir yatak tercih etmek tüm bu depolama özelliklerinden mahrum kalmanıza sebep olacaktır. Bu nedenle, bilhassa küçük yatak odaları için bu tarz yataklar idealdir. Şayet odanız fazlasıyla küçükse ayrı bir katın ya da platformun üzerine bu tarz bir yatak koymak, odanıza kullanışlı bir çalışma masası sığdırabilmenizin tek yolu olabilir.

Yer Tasarrufu Sağlayan Yatak Modelleri

Oyun Alanına Dönüştürülebilen Yataklar

Yatak odasında (bir merdiven yardımıyla) oluşturulabilecek ayrı bir katın üzerine konan yatak tasarımlarında yalnızca dolap ve çalışma masası için alan ayrılması gerekmez. Bu tarz yatakların altında dilediğiniz kullanımı sunan bir ortam hazırlayabilirsiniz. Elbette, bir çalışma masası olmazsa olmazınızdır; ancak içine gömülebileceğiniz şık bir armut koltukla konforlu bir dinlenme köşesi yaratmak da fena bir fikir değildir. Bu bölümde ayrıca bir oyun alanı, hobi alanı, video oyunları oynamak için eğlenceli bir alan veya iki kişilik rahat bir koltukla daha cazip hâle gelebilecek sıcacık bir kitap okuma alanı oluşturulabilir.

Bu tarz yatakların alt kısmına asılabilecek sade bir perdeyle mahremiyeti de es geçmiş olmazsınız. Yaratıcı bir stille tasarlanan bu yataklar ayrıca alt bölümün bağımsız bir oda gibi görünmesini sağlar. Böylece, özellikle de odanın birden fazla kişi tarafından kullanılması durumunda bu tarz oldukça faydalı bir rol üstlenir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR