Ana SayfaDekorasyonYeşil Yatak Odaları İçin Fikirler

Yeşil Yatak Odaları İçin Fikirler

Yeşil, yatak odası için en iyi renk olarak bilinir. Bu yazımızda zeytin yeşilinden zümrüt yeşiline, gösterişli bir dinlenme alanı yaratan dekorasyon tarzlarını keşfedebilirsiniz.

Yeşil yatak odaları için sunacağımız dinlendirici fikirlerle soluklanın. Yeşil sadece bahçeye has bir renk değildir -doğru şekilde kullanılırsa herhangi bir yeri sakin ve hafif hâle getirebilir. Özellikle de aynı anda sakinleştirici, canlandırıcı, dinlendirici ve teselli edici özelliklerini hissedebileceğiniz yatak odasına uygun bir renktir.

Yeşilin tonları birbirleriyle mükemmel bir uyum içindedir, o yüzden açık ve koyu, mavi ve sarı alt-tonlu tonlarını karıştırmaktan çekinmeyin. Ara renkler söz konusu ise halihazırda en revaçta olan kombinasyonlar adaçayı yeşili-uçuk pembe ile zümrüt yeşili-safir mavisi.

Ne var ki, elbette, bahçenizde olduğu gibi, yeşil neredeyse her renk tonu için tatlı bir fon oluşturabilir -mavi ile yeşilin bir arada asla kullanılmaması gerektiğine dair o özdeyişe asla kulak asmayın!

Yaprak Yeşili Yatak Odası

1. Yaprak Yeşili Tonları ile Açık Pembe Tonları Birleştirin

En sevilen kumaşı ya da sanat eserini kullanmak bir renk şablonunu benimsemenin en iyi yoludur. Bu kumaş paneli, kumaştaki renkleri duvarlarda, nevresim takımında ve aksesuarlarda kullanmak üzere seçeceğiniz zaman dinlendirici bir oda hazırlamanın başlangıç noktasını oluşturur.

Bir yatak başlığını döşemek üzere daha güçlü renklerden birini, duvar rengi olarak ise daha yumuşak renklerden birini seçmek görünümün bunaltıcı hissettirmeksizin uyumlu olmasını sağlar. Kadınsı bir güzellik katmak için ise son dokunuşu üzerinde uçuk pembe tonlar olan yumuşak bir şal ve hoş bir çiçek aranjmanı ile yapabilirsiniz.

Nane Yeşili Yatak Odası

2. Ferahlık Hissi için Nane Yeşilini Tercih Edin

Geçmişten günümüze gelen tercihlere ve uzmanların görüşlerine göre, yeşil, yatak odası için en ideal renk. Yeşilin, doğayla iç içe hissetmemizi sağladığı muhakkak. Nitekim, yeşil renk, bize doğanın verdiği dinginliği hatırlatmasının yanında, tam da bu sebeple, zihnimizde suyun ve yiyeceğin varlığını da canlandırıyor. Bu da elbette kendimizi güvende hissetmemizi sağlayan bir etken. Uzmanlara göre, yeşili huzur verici bulmamızın bir diğer sebebi ise bu rengi algılamak için gözlerimizin çok az çaba göstermesi gerektiği. Ne var ki, etrafımızdaki yeşilin canlandırıcı olmasını da isteriz, bu sebeple, sabah olduğunda yeni bir güne başlamaya hazır ve enerjik hissederiz.

Yeşil Duvar Kağıdı

3. Yeşil, Ağaçlık Alan Görünümlü Bir Duvar Oluşturun

Yeşil ağaçlık alan baskılı bir duvar kâğıdı ile muhteşem açık havayı içeri taşıyın. Odanın tümünü duvar kâğıdı ile kaplayarak koskoca bir orman yaratın veya sadece bir duvara bu görünümü kazandırarak daha hafif bir manzara elde edin. Koyu yeşil kadife minderler ve perdeler duvar kâğıdındaki açık yeşilleri ortaya çıkarıp bu yatak odasına sıcaklık katacaktır.

Yeşil Yapraklı Duvar Kağıdı

4. Yeşil Yapraklı Çiçek Demeti Desenli Bir Duvar Kâğıdı Seçin

Botanik desenlerin tazeliği ve canlılığı bir yatak odasına neşe ve hayat katar. Her yeni güne uyandığınızda baharın ilk yeşil goncalarını fark etmek gibidir bu durum. Bileşik otu ve aşk merdiveni motiflerinin bu romantik, taze yeşillerini camgöbeği, uçuk pembe ve deve tüyü tonlarıyla buluşturun. Renkleri karıştırıp bir araya getirmekten çekinmeyin -bir kulübe bahçesindeki gibi, taze açan çiçeklerin ve renklerin birleşimidir bu görünümü böylesine çekici kılan! Parlak yeşil renkte bir yatak başlığı tüm bunları kendine çeker.

Orman Yeşili Yatak Odası

5. Orman Yeşili ile Huzur Dolu Bir İnzivaya Merhaba Deyin

Koyu yeşil büyük ya da küçük fark etmeksizin her alan için uygundur -hatta eğer bu rengi zeminde bembeyaz ve soluk bir renk ile süpürgelik üstünde dengelediyseniz tüm dört duvarınızda bile. Gün ilerledikçe ruh halinizi değiştirecektir -sabah canlı ve enerjik hissedip akşam olduğunda dramatik ve dalgın hissedebilirsiniz. Uçuk pembe tonları koyu yeşili belirginleştirip ona daha yumuşak, hoş bir his katabilir.

Tropikal Yeşil Yatak Odası

6. Büyük Yaprak Desenleriyle Tropik Bir Serüvene Atılın

Cesur botanik tasarımlar yeşil bir alana mükemmel bir uyum sağlıyor, orta ağırlıkta eklenen yeşil fon ise huzurlu, yeni başlangıçlar müjdeleyen bir sahne yaratıyor. Bu parlak rengi yumuşak pembeler ve doğal ahşap tonlarıyla dengeleyin.

Yatak Odasında Bitkiler

7. Odayı Bitkilerle Doldurun

Uzmanlara göre bitkiler rahatlama ve sükûnet verirken havayı tazeleyen tüm diğer özellikleriyle yatak odanıza canlılık katıyor. Komodininize koyabileceğiniz eğrelti otu vb. bir bitki güne daha huzurlu başlamanızı sağlarken odanıza katacağı tazelik estetik ve doğal bir şölen yaratacaktır. Yaprak desenli bir nevresim takımı size biraz abartılı gelebilir, fakat odanızda bir butik otel havası yaratmak istiyorsanız sade, yüzde yüz pamuklu beyaz bir takımla da kötü bir seçim yapmış olmazsınız.

Odanızda yer vereceğiniz bitkiler konusunda kararsız kaldıysanız buradaki evterapisi.com/cicekyazılar size yardımcı olabilir.

Limon Yeşili Yatak Odası

8. Canlı Limon Yeşilinden Oluşan Ara Renkler ile Cesur Olun

Limon yeşili ve mavi renklerdeki soyut duvar kâğıtları ve kumaşlar otantik bir Orta Çağ hissi veriyor. Duvar kâğıdı desenlerini karıştırmaktan çekinmeyin; eğer tüm duvarı kaplamak sizin için fazla cesur sayılacaksa bunun yerine duvar kâğıdının yalnızca bir bölümünü seçip uygulayın. Ayrıca, limon yeşilinin çarpıcılığını dengelemek için parlak beyaz ve gri vurgular kullanabilirsiniz.

Açık ahşap renklerdeki mobilyalar Orta Çağ cazibesini geri getiren bir diğer seçenektir. Eğer bir odayı birden fazla aktivite için kullanıyorsanız (örneğin, ders çalışmak ve uyumak için) söz konusu aktiviteleri gerçekleştirdiğiniz yerleri birbirinden ayırmak adına bu bölümleri farklı renklere boyayabilirsiniz.

Sukulent Yeşili Yatak Odası

9. Sukulent Yeşili ile Modern ve Rustik Görünümü Bir Araya Getirin

Bu soluk, ferahlatıcı yeşil her yere sakinleştirici bir hava katacaktır. Üstelik, bu renk, tercih ettiğiniz tarza göre odanızı doğal-rustik ya da gösterişli bir temaya uygun şekilde tasarlamanız için elverişlidir. Böylesine yumuşak, kaktüs tonları için yumuşak uçuk renkler ve ten rengi kombinasyonu mükemmel bir seçim olacaktır. Parıltılı kumaşlardan kaçınmalısınız. Mat bitişli ve pamuklu kumaşlar modern görünümü tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Yeşil Fonlu Retro Yatak Odası

10. Retro – Modern Bir Yatak Odası için Yeşili Fon Olarak Kullanın

Hardal sarısı bir yatak başlığının arkasında zümrüt yeşili duvarlarla oluşturulabilecek bir kombinasyon odaya hem neşeli hem de huzurlu bir görünüm katacaktır. Böyle bir seçim, zorlama, taklit edilen bir retro görünümdense cesur ve modern bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Koyu Zeytin Yeşili Oda

11. Koyu Zeytin Yeşili ile Parlak Bir Alanı Samimi Hâle Getirin

Bu muhteşem renk ile dekore edilmiş bir odada duvarların tasarımın yıldızı olarak kalmasını ve odaya rahat ve samimi bir görünüm vermesini sağlamak için perdelerinizi düz beyaz renkte, parkelerinizi soluk renklerde, mobilyalarınızı ise gri ve soluk mantar tonlarında tercih edebilirsiniz.

Bahçe Nanesi Yeşili Yatak Odası

12. Bahçe Nanesi Yeşili/Mavisi ile Sükûneti Sağlayın

Daha az gösterişli fakat aynı derecede berrak ve canlı olan nane yeşili yatak odanızı içinde uyanmaktan şanslı hissedeceğiniz kadar pozitif bir yer hâline getirecektir. Krem tonlarına yakın kül rengini tercih etmekten sakının ve odanızda canlı ve net bir hava yaratmak için nane yeşilini saf beyazlarla ve çelik tonlarındaki grilerle birlikte kullanın. Bu havalı renk karışımına sıcaklık katmak için ahşap mobilyalar ideal bir seçim olacaktır.

Botanik Desenli Yeşil Oda

13. Yeşil Duvarları Siyahla ve Botanik Desenlerle Bölün

Alanınıza ihtişam katmak için cesur olup yeşil ve siyah kombinasyonunu uygulayın. Yaprak desenleri, iç mekânların geleneksel ve rustik görünümünü modern tasarımlarla bir üst seviyeye taşır. Yatak odanızda desenli yastık kılıfları ve kapitone mobilyalar ile botanik görünümü ön plana çıkarın.

Pastel Yeşili Oda

14. Kendinizi Pastel Yeşili ile Kuşatın

Huzur dolu tonlar, kat kat rahat yorgan ve ayağınızın altında bahar havası estiren halılarla hislerinizi yatıştırın. Dingin ve bahar tadındaki pastel tonlar renksiz bir paleti anında canlandırıp huzurla uyumayı umduğunuz yere ferah ve sakinleştirici bir dokunuş sunuyor. Sofistike bir tarz için şeker pembesi, leylak, peygamberçiçeği mavisini birleştirip nane yeşilini bu karışıma arka fon olarak kullanabilirsiniz.

Günün sonuna geldiğinizde yatağınızı daha davetkâr bir hâle getirmek için onu gösterişli minderler ve kapitone şallarla süsleyebilirsiniz.

Bahar Yeşili Yatak Çerçevesi

15. Bahar Yeşili Bir Yatak Çerçevesi ile Başlangıç Yapın

“Azı karar, çoğu zarar.” yaklaşımı çok etkili bir mobilyaya dayanır: yatak çerçevesi… Kapitone bir yatak başlığı da odanızda aynı etkiyi yaratacaktır; üstelik, renkten sıkılırsanız kumaşını her zaman değiştirebilirsiniz.

Beyaz bir fon ve odanızda sergileyeceğiniz sukulent bitkisi ile her zaman ferah bir görünüm elde edebilirsiniz. Eğer odanızda bitki olmasını istemiyorsanız canlı bitki yerine yapay bitkileri tercih edebilirsiniz.

Safir Mavisi - Gür Orman Yeşili

16. Safir Mavisi ile Gür Orman Yeşillerini Birlikte Kullanın

Yatak odanıza muhteşem bir görünüm vermek için duvarlarınızı gür orman bitkilerinden oluşan duvar kâğıtları ile canlandırıp bu görünümü mücevher renkleriyle zenginleştirin. Ortaya kısmen bir yetişkin ağaç evi, kısmen tropik ada, kısmen de butik otel görünümü çıkacaktır.

Yaprak Desenli Büyük Oda

17. Büyük Odalarda Cesur Yaprak Desenleri Tercih Edin

Yatağınızın arkasında yer alan duvar için büyük yapraklardan oluşan, gösterişli bir duvar kâğıdı deseni yatağı etkileyici bir odak noktası haline getirip geniş, parlak bir alanı daha samimi, sıcak bir ortama dönüştürür. Sarı tonlarında tercih edilebilecek vurgular, bahçede açan çiçekler gibi, doğal bir tarz oluşturacaktır.

Adaçayı Rengi Duvar

18. Duvarınızı Adaçayı Renginin Dinginliğiyle Özelleştirin

Tüm duvarları beyaz olan bir yatak odasına biraz renk getirmek istiyorsanız adaçayı bitkisinin dokunuşları sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Bu ton, günlerinizi ona bakarak geçirmekten bıkmayacağınız ve asla modası geçmeyen, eskimeyen bir renktir. Bu rengi odanıza hafif bir şekilde yaymak için aynı tonlarda aksesuarlar -örneğin, minderler ve masa lambaları- tercih edebilirsiniz.

Çit Desenli Duvar Kağıdı

19. Çit Deseni ile Bahçeyi Yatak Odanıza taşıyın

Dekoratif bir bahçe görünümüne sahip olmak için yapraklı, ağaç görünümlü, sarmaşık gibi büyüyen çiçeklerden oluşan zarif tasarımları yeşilin hafif tonlarıyla birleştirin. Gösterişli bir şekilde boyanıp süslenmiş metal bir yatak çerçevesini nostaljik görünümlü bir bahçe masasıyla eşleştirip koyu yeşil tonlarda bir şal, kilim veya birkaç minder ile oluşturduğunuz bu etkileyici tarzda yeşilin etkisini pekiştirin.

Bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz. instagram.com/evterapisi

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR