Ana SayfaÇiçekYıldız Çiçeği (Dahlia) Bakımı

Yıldız Çiçeği (Dahlia) Bakımı

Yıldız çiçeği en büyük çiçek familyası olan Asteraceae familyasına ait bir süs bitkisidir. Papatyagiller ailesinden olan yıldız çiçeği hem dünya da hem de ülkemizde dahlia ismiyle de anılmaktadır.

Uygun bakım koşulları sağlandığında yaz ve sonbahar boyunca renkli çiçekleri ile neşe saçan yıldız çiçeğinin pek çok türü bulunmaktadır.

Yıldız çiçeği anlamını yıldıza benzer çiçeklerinden almıştır. Yıldıza benzeyen renkli çiçekleri ile saksı bitkisi olarak da sıklıkla tercih edilen ve ev dekorasyonlarını renklendiren yıldız çiçeğinin anavatanı Meksika’dır.

Vazolarda ve çiçek aranjmanlarında da sıklıkla tercih edilen yıldız çiçekleri köklerinden koparıldığında 10 gün kadar canlı kalabilmektedir.

Peki yıldız çiçeği bakımı nasıl yapılır? Meksika’dan dünyaya yayılan göz alıcı yıldız çiçeğinin özellikleri nelerdir?

Yıldız Çiçeği (Dahlia) Bakımı

Dahlia ne demektir?

Patates çiçeği olarak da bilinen dünyaca bilinen ismi ile dahlia anlamı ile de dikkat çeken bir çiçektir. Dahlia kelimesi Türkçeleşerek dalya olacakta anılmaktadır.

Yıldız çiçeğinin ismi yıldızı anımsatan çiçeklerinden gelmektedir. Ancak yıldız çiçekleri manevi anlamlarda taşımaktadır.

Yıldız çiçeğinin anlamı sabır, sabırlı olmak şeklinde tanımlanmaktadır. Dahlia ise bir adet anlamını taşımaktadır.

Yıldız Çiçeği (Dahlia) Bakımı

Yıldız Çiçeği Bakımı

Renkli ve çok yapraklı çiçek görünümü ile göz alıcı bir görünüme sahip olan yıldız çiçekleri balkon ve bahçe yetiştiriciliği için uygundur. Bakımı oldukça kolay olan yıldız çiçeğinin sağlıklı ve hızlı gelişebilmesi için dikkat edilmesi gereken püf noktaları bulunmaktadır.

Dahlia çiçeği; çiçek şekline ve taç yaprağı dizilimine göre sınıflandırılır. Bitkiler tüm besinini iyi drene edilmiş toprak ve bol güneş ışığı gerektiren yumru köklerden karşılar. Yıldız çiçeği bitkilerinin bakımı, toprağın ve sağlıklı yumruların yetiştirilmesiyle kurulumda başlar. Bu sebeple göz alıcı yıldız çiçekleri elde etmek isteyenler sağlıklı yıldız çiçeği yumruları ekmelidir.

Yıldız çiçeklerinizin sağlıklı büyümesini sağlamak için ekiminin ardından sulama düzenine ve toprak bakımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özenli bakılan yıldız çiçekleri renkli çiçeklerini esirgemeyecek ve hayranlık uyandıracak renkli görünümler sergileyecektir.

Yıldız çiçeği yetiştiriciliği için uygun olan toprağın muhakkak kolay drenaj sağlayan, suyu kolay süzen bir toprak olması gerekir. Besin değeri yüksek topraklarda çok daha hızlı gelişen ve sağlıklı büyüyen yıldız çiçekleri için uygun ve verimli hazırlanan ticari süs bitkisi topraklarından faydalanabilirsiniz.

Yıldız çiçekleri güneşi oldukça seven bitkilerdir. Bu sebeple evlerinizde yetiştirteceğiniz yıldız çiçeklerini gün ışığı alan alanlarda konumlandırmanız önemlidir. Uzun süreli gün ışığına maruz kalan yıldız çiçeği yaprakları yanabilmektedir bu sebeple gün içerisinde 5 ila 6 saat gün ışığı almak yıldız çiçeğiniz için yeterli olacaktır.

Havadar alanlar yıldız çiçeklerinin sevdikleri ortamlardır bu sebeple havadar balkonlar yıldız çiçeklerinizin gelişmesi için elverişli olacaktır. Yoğun cereyan ve rüzgarlı alanlarda yıldız çiçeğinizin dalları ve çiçekleri kırılabilmekte ve zarar görebilmektedir bu sebeple havadar alanların dikkatli seçilmesi büyük önem aşır.

Yıldız çiçekleri boy atamaya başladığında mutlaka orkide çiçeklerine olduğu gibi bir destekten faydalanmalıdır.

Yıldız Çiçeği (Dahlia) Bakımı

Yıldız Çiçeği Nasıl Sulanır?

İlk sulamasının ardından sık bir sulama düzeni istemeyen yıldız çiçekleri haftada 1 sulanabilmektedir. Yıldız çiçeğinizin ihtiyacına göre toprağını kontrol ederek sulama düzenin oluşturabilirsiniz. Kontrol ettiğiniz yıldız çiçeğinizin saksısı kuru ise uygun miktarlarda sulanabilmektedir ancak ıslak halde bulunan yıldız çiçekleri sulanmamalıdır.

Yıldız Çiçeği Hastalıkları

Yıldız çiçeği doğru bakım koşulları sağlanmadığında farklı hatalık ve zararlılar ile karşı karşıya kalmaktadır. Yaygın olarak karşılaşılan yıldız çiçeği hastalıkları: Hayvansal Zararlılar, virütik hastalıklar, mantar hastalıkları, bakteriyel hastalıklar olarak sıralanabilmektedir.

Yıldız Çiçeği (Dahlia) Bakımı

Yıldız Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Göz alıcı çiçekleri ile büyüleyen yıldız çiçeklerinin hemen hemen tüm renkleri mevcuttur. Yıldız çiçekle 30 cm’e dek büyüyüp gelişebilmektedir.

Anavatanı Meksika olan yıldız çiçekleri fazla güneşi oldukça sever. Bol gün ışığı alan yıldız çiçekleri da hızlı büyür.

Detaylı bir bakım istemeyen yıldız çiçekleri her tür toprakta yetişebilmektedir.

Yıldız Çiçeği (Dahlia) Bakımı

Yıldız Çiçeği Ne Zaman Dikilir?

Yıldız çiçekleri ilkbahar aylarında dikilmesi önerilmektedir. Yıldız çiçeği dikimi için kök yumruları yatay şekilde 12-15 cm derinliğinde dizilir. Dizilen yıldız çiçeği yumrularının üzerine 8 ila10 cm kadar toprak örtülerek dikim gerçekleştirilir. Yıldız çiçeği yumruları filizlenene dek sulama gerektirmez.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR