Ana SayfaEvde SporEvde Spor Keyfi: Yoga Odası

Evde Spor Keyfi: Yoga Odası

İşte size hiç eskimeyen bir soru: Kendimizi hakikaten egzersiz yapmaya ikna edebilmemiz için ne yapmamız gerekir? Bir gün spora gitmediğimizde bizi güzelce azarlayan bir fitness arkadaşımız var mı? Evimize en yakın spor salonuna kayıt yaptırmaya niyetli miyiz? Yoksa, spora gitmek için konforlu evimizden ayrılmaya bile hiç mi hiç tenezzül etmeyip bunun yerine spor salonunu evimize getirmeyi mi yeğleriz? Bu son seçenek kulağa pek de kötü gelmiyor; ne dersiniz? Tabii, bunun için gereken alana ve bütçeye sahipseniz. Evlerde tasarlanan spor salonları için genellikle son model ekipmanlar ve ferah bir alan gerekiyor. Bunlar da tam olarak çoğumuzun evinde eksik olan şeyler. Yine de, evinizde egzersiz yapabileceğiniz bir alan yaratma fikrinden bütünüyle vazgeçmeden önce bir yoga odası tasarlamayı düşünmenizi öneririz.

Evde Spor Keyfi: Yoga Odası

Yoganın son zamanların gözde trendi olmasının haklı bir sebebi var: Yapmak istediğiniz egzersizin yoğunluğuna bağlı olarak ayarlanabilir. Daha güçlü ve esnek olmanıza katkı sağlar. Üstelik, hemen hemen her vücut tipi ve yaş grubu için uygundur. Başlangıç için pek fazla bir şey de gerektirmez. Oturma odasına bir yoga matı serip YouTube’dan bir yoga egzersizi videosu açtınız mı tamamdır! Şayet evinize bir spor salonu yaptırmanın zahmetinden ve maliyetinden kaçınmaya istekliyseniz bunun yerine bir yoga odası tasarlamayı deneyin. İşte, egzersiz için böylesi bir alan yaratmanız için birkaç makul sebep:

Evde Spor Keyfi: Yoga Odası

Hem Zahmetsiz Hem Maliyetsiz!

Daha evvel de bahsetmiş olduğumuz gibi eve bir spor salonu yaptırmak hafife alınmayacak bir başlangıç yatırımı gerektiriyor. Basit bir halter seti bile pek ucuz sayılmaz. Ayrıca, o halter setini sıkılmadan ne kadar süre boyunca kullanmak isteyeceğinizi kim bilebilir? Sizi sürekli meşgul edecek ve sizde ilgi uyandıracak spor ekipmanlarınız olsun istersiniz doğal olarak. Bu da, maaşınızın yarısına veda etmenizi gerektirecek, pahalı markalara ait çeşit çeşit spor malzemesi demek!

Yoga odası ise pek fazla yatırım gerektirmez. Bir yoga matı aldınız mı başlamak için hazır sayılırsınız. Elbette, yoga blokları veya yoga kemerlerini de listeye eklemek fena olmaz. Yine de, bunlar bile uygun fiyatlıdır ve fazla yer işgal etmezler. Çoğu spor aletini ve halter setini spor salonunuza taşımak ya da kurmak adeta bir işkence iken yoga ekipmanları son derece hafiftir ve kolayca toplanabilir. Bu da, koskoca bir odayı illa ki boşaltmanızın gerekmediği anlamına gelmektedir. Yalnızca yoga matınızı sereceğiniz uygun bir yer seçmeniz ve bu bölgeyi görsel dağınıklıktan uzak tutmanız yeterli olacaktır. Böylece, başlamaya hazır hale gelebilirsiniz!

Evde Spor Keyfi: Yoga Odası

Yoga Dilediğiniz Zaman Yapabileceğiniz Bir Egzersizdir

Kim bilir eve yaptırılan kaç spor salonu egzersizden sonra günlerce bomboş bırakılıyordur! Esasında, sadece birkaç adım uzağınızda egzersiz yapabileceğiniz bir alanın bulunması spor yapmayı çok daha kolay hale getiriyormuş gibi dursa da bazen (dürüst olalım, çoğu zaman) canımız spor yapmak istemez. Evinizde düzenli olarak kullanılacak bir egzersiz alanı elde etmek istiyorsanız yoga odası epey sağlam bir seçenektir. Egzersizlerin çoğu kayda değer bir yoğunluk gerektirir. Elbette ki hareketleri birkaç kez tekrar edebilir veya ağırdan alabilirsiniz. Yine de, kendinizi zorlamak isteyeceğiniz hareketler de yapmanız gerekir.

Yoga ise bambaşkadır. Muhakkak ki kanınızı son raddede pompalatacak yoga türleri vardır. Vinyasa (nefes ile hareketlerin koordine yapıldığı hızlı bir yoga türü) bunlardan biridir. Diğerleri ise daha yumuşaktır. “Yin Yoga” adı verilen yoga tarzı, fiziksel aktivitelerle uğraşmak istemediğinizde yapabileceğiniz, ağır tempolu, az hareket gerektiren bir stildir. Pek kalori yakamayacak olsanız da bu stili uygularken nefesinize ve vücudunuzun dengesine odaklanabilirsiniz. Sonuç olarak, evinizin konforunu sizlere sunan spor salonunuzda geçirdiğiniz bu süre zarfında fiziksel aktivitelerinizin faydasını yine de görebilirsiniz. Üstelik, yalnızca yumuşak ve hafif bir egzersiz için yoga odanıza uğramış olsanız bile bu durum, ertesi gün evinizin bu bölümüne tekrar gelmek için sizi teşvik edebilir. Ve tabii ondan sonraki gün de.

Evde Spor Keyfi: Yoga Odası

Yoga Odası Evinizin Meditasyon Merkezi Olmaya Adaydır

Yoga için evinizde ayrı bir alan yaratmanız vücudunuzu önemsediğiniz anlamına gelir. Böylece, kişisel bakımınız için de bir alan yaratmış olursunuz. Dolayısıyla, evin bu bölümünü egzersiz yapmadığınız zaman bile kullanabilirsiniz. Yoga odanız, içinde dingin bir inzivaya çekildiğiniz, kitap okuduğunuz, meditasyon yaptığınız veya kendinizi sessiz ve huzurlu anlara teslim ettiğiniz bir yer olabilir. Şayet bu odayı rahatlayıp dinlendiğiniz bir alan veya bir meditasyon merkezi olarak düşünürseniz ondan daha fazla verim alabilirsiniz.

Evde Spor Keyfi: Yoga Odası

Yoga Vücudunuzu Güçlendirir

Yogayı yalnızca evde yapılması kolay bir egzersiz olduğu için övmüyoruz (eh, dürüst olalım, en cezbedici yanlarından biri bu). Yoga hakikaten harika bir egzersizdir. İnsanların yüzyıllardır yoga yapmasının son derece makul bir sebebi vardır. Yoga egzersizlerini pekâlâ formda kalmak için kullanabilirsiniz. İnsanlar genellikle yoganın halihazırda esnek olan insanların daha esnek olmak için yaptıkları bir egzersiz olduğunu düşünürler. İşin aslı, yoga vücudunuzu, halihazırdaki şeklini koruyarak esnetir. Yoga yapmak için öncesinde herhangi bir antrenman yapmanız gerekmez. Öylece yapmaya başlayıverirsiniz. Forma girmenizi sağlayacak pozlar ve sekanslar (bunlara genellikle “akış”adı verilir) belirleyebilirsiniz. Bu süreçte zihinsel sağlığınıza da katkıda bulunmuş olursunuz.

Sizin evinizde bir yoga odası mevcut mu? Değilse, evinizde böyle bir alan yaratmayı düşünür müsünüz? Sizi egzersiz yapmaya teşvik edecek başka ipuçlarınız var mı?

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR