Ana SayfaÇiçekZambak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Zambak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Görüntüsü ile dikkatleri üzerine çeken zambak bitkisi yaşam alanlarını süslemeye devam ediyor. Zambak adı verilen bitkinin geniş bir familyası mevcuttur. Kokusu ve hoş görünümü ile zambak beslenen çiçekler arasında yerini alıyor. Zambak yetiştirmek isteyenlerin en sık merak ettiği konulardan biri zambak bakımı konusudur. Peki, güzel görünümlü bir zambak nasıl bakılmalı ve yetiştirilmelidir?

Bakımı şu şekilde yapılmalıdır:

 • Zambak çok sıcak ve soğuğu seven bir bitki değildir. Bu yüzden aşırı sıcaklarda ve soğuklarda dışarı çıkarılmamalıdır.
 • Zambak bakımı için ilk olarak yetiştirmek gerekir. Bunun için bir zambak soğanı yeterli olur.
 • Toprağı doğal ve bahçe toprağı olmalıdır. Ve sık sık toprak havalandırılmalıdır.
 • Zambak düzenli şekilde sulanmalıdır. Fazla miktarda verilen su bitkiye zarar verir.
 • Genellikle çiçeklerini yaz ayında verir. Çiçeklerin dökülmemesi için dış etkenlerden korunmalıdır.
 • Zambak bitkisinin filizi üstte olacak şekilde ekilmelidir.
 • Bitkinin kuruyan yaprakları sık sık temizlenmelidir.
 • Günün belirli saatlerinde sık sık havalandırılmalıdır.
 • Zambak direk güneş ışığına çıkartılmamalı güneşin zararlı ışınlarından korunmalıdır.
 • Toprağı kuru bırakılmamalıdır. Zambak nemli toprağı sever.

Zambak beslemek isteyenler bakımına dikkat etmelidir. Bakımına dikkat edilmediği taktirde köklerinde çürüme, yapraklarda sararma ve çiçek açmama gibi problemler ile sık sık karşılaşılır. Ayrıca çiçeğe aynı miktarda su vermek önemlidir. Saksının kuruluğuna göre iki günde bir su verilebilir. Bakımı konusunda bilgili ve ilgili olmakta fayda vardır.

Zambak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Zambak Bakımı Nasıl Olmalıdır

Zambak bakımı için iki önemli unsur vardır. Birincisi ve dikkat edilmesi gereken bulunduğu ortamın sıcaklığıdır. Zambak 22 veya 25 derece arası sıcaklıkta olan yerlerde muhafaza edilmelidir. Direk güneşle temas bitkiye zarar verir. İkincisi ise sulama miktarıdır. Sulama konusunda çok dikkatli olmak gerekir. Bitkinin suya ihtiyacı yaz aylarında daha fazla olmaktadır. Bu yüzden yaz aylarında sulama miktarı artırılabilir. Çok su vermemeye de dikkat etmek gerekir. Ayrıca zambak seçerken çeşitlerine dikkat etmek gerekir. Farklı zambak çeşitleri mevcuttur. Farklı çeşit zambakların farklı renklerde çiçekleri vardır. Farklı türlerin bakımı ve yetiştiği iklim koşulları farklılık gösterebilir.

Zambak Nedir? Evde Yetişir Mi?

Zambak ılıman iklimleri seven ve soğanlı bir yapısı olan bitkidir. Yetişmesi için güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Karanlık bir ortamda bile kolayca yetişebilir. Yaz aylarında farklı renklerde zarif görünümlü çiçekler verilir. Bu nedenle görsel ve zarif yapısı ile birçok evde de yetiştirilir. Yani evlerde zambak yetiştirmek mümkündür. Zambak çiçeğinin bakımı da oldukça kolaydır. Zambak türleri oldukça fazladır. Bazı türleri ev ortamında yetiştirmek için uygundur. Bazıları ise dışarıda veya farklı bölgelerde daha iyi yetişmektedir.

Zambak Çeşitleri Nelerdir?

Zambak bitkisinin yüzden fazla türü bulunmaktadır. Genellikle evde beslenen çeşitli beyaz zambak olarak adlandırılır. Bu türün kokusu ve görünümü çok hoştur ve ev ortamına kolay uyum sağlar. Mor renklerde çiçek veren mor zambak çeşidi de mevcuttur. Mor zambaklar beyaz zambağa oranla daha geniş ve büyük yapraklara sahiptirler. Bazı çeşitlerinde ise benek şeklinde lekeler vardır. Bunlar benekli zambaklardır. Bazen benekler siyah bazen ise kahverengidir. Bulunması zor olan zambak çeşitleri de vardır. Örnek vermek gerekirse kum zambağı en iyi örnek olacaktır. Kum zambağı çok zor bulunan bir zambak çeşididir. Hatta koruma altına alınmış bir tür olarak bilinir. Bunların çiçekleri, yaprakları diğerlerine oranla daha farklıdır. Daha birçok zambak çeşidi mevcut olup kendilerine has güzellikleri ile dikkat çekmeyi başarıyorlar.

Zambak Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Zambak çiçeği özellikleri nedeniyle de çok sık tercih edilen bir çiçek türüdür. Peki, sahip olduğu özellikler nelerdir?

Özellikleri şunlardır:

 • Kolay filizlenir.
 • Karanlık ortamlarda yetişebilir.
 • Çok sayıda çeşidi ve rengi mevcuttur.
 • Hoş kokuludur.
 • Dayanıklı bir bitki türüdür.
 • Kökleri sağlamdır ve yatay olarak konumlanmıştır.
 • Gövde yapısı uzundur.
 • Temmuz gibi aylarda yavaştan çiçek vermeye başlar.
 • Evde kolayca yetişebilir.

Bu gibi özellikleri nedeniyle zambak özel günler için veya yetiştiricilik amacı ile çok sık tercih ediliyor.

Zambak Çiçeğinin Verimli Açması İçin Havalandırmanın Önemi

Zambak Bakımı Nasıl Olmalıdır

Zambak bitkisinin çiçek haline gelmesi ve hoş kokular yayması için bakımına dikkat etmek gerekir. Özellikle bu bitkiler balkonlarda havalandırılmalıdır. Peki, ne kadar havalandırmak gerekir? Zambak çiçeğinin verimli bir şekilde açması için günde en az 3 saat havalandırılması gerekir. Fakat öğlen vakitlerinde güneş çok yüksek ısılara erişir. Bu yüzden güneş ışığının yüksek ısıda olmadığı zamanlar havalandırma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Zambak Bitkisinin Suyu Ne Zaman Verilmelidir?

Zambak bitkisi suyu ve nemi seven bir bitkidir. Bu yüzden kuru olduğu anlar su verilebilir. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli husus güneşin yoğun olduğu zamlarda su verilmemesidir. Zambağa akşam vakitlerinde su vermek en doğrusudur. Çünkü güneş fazla iken su vermek çiçeklerin ve bitkinin yanmasına yani ölmesine neden olabilir. Suyun miktarı da kuruluk derecesine göre ayarlanmalıdır. Çok kuru olmayan çiçeklere fazla su verilmemelidir.

Zambak Nasıl Yetişir?

Zambak yetiştirmek için ilk olarak zambak tohumu gerekir. Zambak soğanlı bir türdür. Çiçekten ayrılan tohum bir kenara konulmalı ve sonbahar dönemlerinde toprağa ekilmelidir. Tekrar başka bir saksıya da ekilebilir. Ekilen zambak tohumunun kök salması sağlanır. Tohumlar çoğaltılmak istenirse en uygun zaman nisan ayıdır. Ekilen tohumlar özen ister. Bu yüzden bakımları güzel yetişmeleri için çok önemlidir. Kişi zambak yetiştirirken sabırlı ve kararlı olmalıdır. Aynı zamanda kök kısımlarından alınan zambak tohumları ekildiği andan itibaren düzenli şekilde sulanmalıdır. Bu sayede farklı renklerde birçok zambak türü yetiştirmek mümkündür. Bu zambakları besin olarak tüketen ülkelerin de varlığı bilinmektedir.

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR