Ana SayfaÇiçekZambak (Lilyum) Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Zambak (Lilyum) Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Görüntüsü ile dikkatleri üzerine çeken zambak bitkisi (Lilyum çiçeği) yaşam alanlarını süslemeye devam ediyor. Zambak adı verilen bitkinin geniş bir familyası mevcuttur. Kokusu ve hoş görünümü ile zambak, en çok tercih edilen ev bitkileri arasındadır. Zambak yetiştirmek isteyenlerin en sık merak ettiği konulardan biri zambak bakımı konusudur. Peki, güzel görünümlü bir zambak nasıl bakılmalı ve yetiştirilmelidir?

Zambak (Lilyum Çiçeği) Bakımı

 • Zambak çok sıcak ve soğuğu seven bir bitki değildir. Bu yüzden aşırı sıcaklarda ve soğuklarda dışarı çıkarılmamalıdır.
 • Zambak bakımı için ilk olarak yetiştirmek gerekir. Bunun için bir zambak soğanı yeterli olur.
 • Toprağı doğal ve bahçe toprağı olmalıdır. Ve sık sık toprak havalandırılmalıdır.
 • Zambak düzenli şekilde sulanmalıdır. Fazla miktarda verilen su bitkiye zarar verir.
 • Genellikle çiçeklerini yaz ayında verir. Çiçeklerin dökülmemesi için dış etkenlerden korunmalıdır.
 • Zambak bitkisinin filizi üstte olacak şekilde ekilmelidir.
 • Bitkinin kuruyan yaprakları sık sık temizlenmelidir.
 • Günün belirli saatlerinde sık sık havalandırılmalıdır.
 • Zambak direk güneş ışığına çıkartılmamalı güneşin zararlı ışınlarından korunmalıdır.
 • Toprağı kuru bırakılmamalıdır. Zambak nemli toprağı sever.

Zambak beslemek isteyenler bakımına dikkat etmelidir. Bakımına dikkat edilmediği taktirde köklerinde çürüme, yapraklarda sararma ve çiçek açmama gibi problemler ile sık sık karşılaşılır. Ayrıca çiçeğe aynı miktarda su vermek önemlidir. Saksının kuruluğuna göre iki günde bir su verilebilir. Bakımı konusunda bilgili ve ilgili olmakta fayda vardır.

Zambak Bakımı Nasıl Olmalıdır

Zambak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Zambak bakımı için iki önemli unsur vardır. Birincisi ve dikkat edilmesi gereken bulunduğu ortamın sıcaklığıdır. Zambak 22 veya 25 derece arası sıcaklıkta olan yerlerde muhafaza edilmelidir. Direk güneşle temas bitkiye zarar verir. İkincisi ise sulama miktarıdır. Sulama konusunda çok dikkatli olmak gerekir. Bitkinin suya ihtiyacı yaz aylarında daha fazla olmaktadır. Bu yüzden yaz aylarında sulama miktarı artırılabilir. Çok su vermemeye de dikkat etmek gerekir. Ayrıca zambak seçerken çeşitlerine dikkat etmek gerekir. Farklı zambak çeşitleri mevcuttur. Farklı çeşit zambakların farklı renklerde çiçekleri vardır. Farklı türlerin bakımı ve yetiştiği iklim koşulları farklılık gösterebilir.

Zambak (Lilyum Çiçeği) Anlamı

Lilyum çiçekleri zarafetin ve sade aşkın en büyük temsilcilerindendir. Farklı renkli lilyum çiçeklerinin farklı anlamları bulunmaktadır.

Beyaz lilyum çiçeği temiz saf duyguları, pembe renkli lilyumlar şefkati, sarı renkli lilyumlar güveni, turuncu lilyumlar ise hediye edildiklerini kişiye benim için özelsin anlamını ifade etmektedir.

Lilyum Çiçeği (Zambak) Bakımı

Zambak Nedir? Evde Yetişir Mi?

Zambak ılıman iklimleri seven ve soğanlı bir yapısı olan bitkidir. Yetişmesi için güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Karanlık bir ortamda bile kolayca yetişebilir. Yaz aylarında farklı renklerde zarif görünümlü çiçekler verilir. Bu nedenle görsel ve zarif yapısı ile birçok evde de yetiştirilir. Yani evlerde zambak yetiştirmek mümkündür. Zambak çiçeğinin bakımı da oldukça kolaydır. Zambak türleri oldukça fazladır. Bazı türleri ev ortamında yetiştirmek için uygundur. Bazıları ise dışarıda veya farklı bölgelerde daha iyi yetişmektedir.

Zambak (Lilyum) Çeşitleri Nelerdir?

İç mekan dekorasyonlarında, bahçelerde ya da özel hediyelik çiçek aranjmanlarında sıklıkla tercih edilen lilyum çiçeklerinin 110’dan fazla türü vardır. Zarif geniş çiçekleriyle dikkat çeken lilyum çiçeğinin yaygın olarak tercih edilen bazı türleri bulunmaktadır.

Yaygın olarak tercih edilen lilyum türleri;

Beyaz Zambak: Saf aşkın ve zarafetin en önemli temsilcilerinden olan beyaz zambak en yaygın olarak tercih edilen zambak çeşididir.

Mor Zambak: Geniş yaprakları ve mor renkli görünümü ile ağırlığı ve asaleti temsil eden mor zambak yaygın zambak çeşitlerindendir.

Trabzon Zambağı: Türkiye’ye özgü bir zambak çeşidi olan Trabzon zambağı beyaz, kırmızı ve sarı renkleri ile en çok tercih edilen süs çiçekleri arasında yer almaktadır.

Benekli Zambak: Turuncu çiçekleri üstünde yer alan siyah benekli ya da beyaz yapraklar üzerine kahverengi benekli olabilen benekli zambaklar, kendine özgü güzellikleri ve benekli yapısıyla dikkat çeker.

Lilyum Çiçeği (Zambak) Bakımı

Zambak Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Zambak çiçeğinin sahip olduğu özellikler şunlardır:

 • Kolay filizlenir.
 • Karanlık ortamlarda yetişebilir.
 • Çok sayıda çeşidi ve rengi mevcuttur.
 • Hoş kokuludur.
 • Dayanıklı bir bitki türüdür.
 • Kökleri sağlamdır ve yatay olarak konumlanmıştır.
 • Gövde yapısı uzundur.
 • Temmuz gibi aylarda yavaştan çiçek vermeye başlar.
 • Evde kolayca yetişebilir.

Bu gibi özellikleri nedeniyle zambak özel günler için veya yetiştiricilik amacı ile çok sık tercih ediliyor.

Zambak Çiçeğinin Verimli Açması için Havalandırmanın Önemi

Zambak Bakımı Nasıl Olmalıdır

Zambak bitkisinin çiçek haline gelmesi ve hoş kokular yayması için bakımına dikkat etmek gerekir. Özellikle bu bitkiler balkonlarda havalandırılmalıdır. Peki, ne kadar havalandırmak gerekir? Zambak çiçeğinin verimli bir şekilde açması için günde en az 3 saat havalandırılması gerekir. Fakat öğlen vakitlerinde güneş çok yüksek ısılara erişir. Bu yüzden güneş ışığının yüksek ısıda olmadığı zamanlar havalandırma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Zambak Nasıl Dikilir?

Lilyum çiçekleri dört mevsim yetişebilen ve çiçekleri ile dekorasyonlarınızı süsleyen eşsiz süs bitkileridir. Lilyum çiçekleri çok sıcak ya da çok soğuk havaları sevmediğinden yetiştirilmesi için en uygun zaman ilkbahardır. Bu sebeple lilyum çiçeği dikimi için en uygun zaman ilkbahar olacaktır.

Lilyum çiçeğinizin ekimi için uygun ölçüde saksı seçiminin ardından besin değerleri açısında elverişli lilyum toprağınız hazırlanmalıdır. Lilyum soğanının etrafında bir karış boşluk olacak şekilde saksı ortasına dikilmelidir. Saksının yalnızca yarısı toprak ile doldurularak lilyum dikimi yapılmalıdır.

Lilyum Çiçeğinin (Zambak) Çoğaltılması

Soğanlı bir kök yapısına sahip olan lilyum çiçekleri köklerinde bulunan soğanların ayrılmasıyla çoğaltılır.

Lilyum çiçeği ekim tarihi olarak havaların çok sıcak ya soğuk olmadığı sonbahar aylarının tercih edilmesi önerilmektedir. Lilyum çiçeği dikimi için hazırlanan soğanların vakit kaybetmeden dikilmesi önem taşır. Bekleyen lilyum soğanları tazeliğini kaybederek ve verimli kökler oluşturmayacaktır.

Lilyum Çiçeği (Zambak) Nasıl Sulanır?

Lilyum çiçekleri suyu seven süs bitkileridir bu sebeple lilyum topraklarının sürekli nemli kalması gerekmektedir. Toprağı nemli olan lilyum çiçekleri de uygun aralıklarla dinlendirilmiş su ile sulanmalıdır. Aşırı sulama lilyum köklerinizi çürütebilir ya da çiçeklerinin solmasına sebep olabilir. Bu sebeple lilyumunuzun doğru ve yeterli miktarda sulanması büyük önem taşımaktadır. Gün aşırı uygun miktarda lilyum çiçeğinizi sulamak çiçeğinizin sağlıklı gelişmesi için ideal olacaktır.

Lilyum Çiçeği (Zambak) Bakımı

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR