Ana SayfaDekorasyonHarika Zemin Döşemesi Fikirleri

Harika Zemin Döşemesi Fikirleri

Ayağınızın altındaki zeminin göz alıcı olmasını mı istiyorsunuz? Kullanılan zemin döşemesinin tipi bir odaya çarpıcı bir izlenim kazandırabilir ve ortamdaki havayı belirleyebilir. Ancak onca farklı ve fazla seçenek arasından sadece halı ya da vinil seçmek zorunda değiliz. Bir odayı çok daha çarpıcı hale getirecek beş fikrimiz var.

Doğal Mantar

Ayağınızın altında biraz daha sıcak ve yumuşak bir zemin olsun istiyorsanız, mantara bir göz atın. Mantar, çok fazla karakteristik özelliğe sahipbir zemin döşeme malzemesidir. Hafif süngersi bir malzemedir, kendine has bir hissi vardır, üzerine basmak zevk verir. (Şarap şişelerinden çıkan mantarları geri dönüştürmekten bahsetmiyoruz.) Alerjisi olan kişiler için de idealdir çünkü küflere karşı dayanıklıdır. Mantar ayrıca ahşaba benzer sade ve doğal bir görünüme sahiptir.

Uyarı: Mantarı banyo gibi ıslak yerlerden uzak tutun. Mantar zemin döşemesinde tutkal değmeyen ek yerleri suyu kendine çekerek malzemenin şişmesine, yamulmasına ve bozulmasına neden olur.

Zemin Döşemesi Fikirleri

Yumuşak Kauçuk

Kauçuk zemin kaplaması kullanımı sadece çocuk oyun alanlarıyla sınırlı değil. Sesi emer ve banyo, mutfak, jimnastik salonu ve kayma riski bulunan diğer tüm alanlarda sizi güvende hissettirirken ayağınızın altında yumuşak ve pofuduk bir his bırakır. Kauçuk genellikle eğlence alanları için ideal parlak düz renk veya benekli parlak görünümdedir. Kauçuk levha veya karo formunda da döşenebilir. Bu zemin kaplaması genellikle kolayca serilir ve malzemenin kendi ağırlığı malzemeyi yerinde tutmaya yettiği için zehirli tutkallar kullanmaya gerek kalmaz. Kaldırılması da bir o kadar kolaydır, çekip kaldırmanız yeter.

Mozaik Cam

Şık, modern, havalı ve bakımı kolay bir zemin istiyorsanız mozaik cam karo düşünebilirsiniz. Mozaik cam döşeme kullanımı banyolarla sınırlı değil, normalde sıkıcı olan koridor veya bahçe avlusu gibi alanlara mozaik döşeme ile zarif ve dekoratif dokunuşlar yapabilirsiniz. Bu yüksek kaliteli malzemeler ekstra sert takviyeli camdan yapılır ve genellikle montaj kolaylığı sağlaması için ızgara şeklindeki arka parça (mozaik ara kaplamaları gibi) üzerine yapıştırılır. Cam neredeyse her tonda basılabildiği için desen seçeneği çok fazladır.

Zemin Döşemesi Fikirleri

Dekoratif Beton

Ayaklarınızın altındaki en havalı zemin döşeme seçeneği olabilir. Beton alt zemin üzerine cilalı bir zemin döşemesi yerleştirebilirsiniz. Böylece beton zemin döşemeyi ham halinden çıkarıp ona dekoratif, pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazandırabilirsiniz. Betona cilalama, doku kazandırma ve asit boyama gibi çeşitli teknikler uygulayabilirsiniz. Ekstra beton katı eklenerek ton verme ya da dekoratif obje gömme gibi işlemler de uygulanabilir.

Kontrplak

Ucuz, yaygın olarak kullanılan ve kullanışlı bir malzeme olan kontrplak genellikle alt zemin malzemesi olarak düşünülse de zemin döşemesi olarak da kullanılabilir. Ana katman olarak kullanarak ekonomik bir boyanmış veya lekeli zemin görünümü elde edeceksiniz. Zengin bir renk kazandırılmış bir kontrplak zemin döşemesi, ahşap görünümüyle yarışır. Poliüretanla tam sızdırmaz hale getirilen kontrplak zemini nemli paspasla kolayca temizleyebilirsiniz. Daha kalın bir döşemeyi kaldıramayacak ya da iç trafiğin yoğun olduğu mekanlar için ideal bir çözümdür.

Bitmiş Kontrplağın Ortalanması

Bitmiş zemin olarak kontrplak kullanılacaksa düzgün olması gerekir. Örneğin, ilk olarak mekan içindeki levhaları ortalayarak montaj planlaması yapın. Leke görünümü verme veya boyama öncesinde de yüzeydeki kusurları zımparalayarak giderin.

Zemin Döşemesi Fikirleri

Zemin Döşemesi Fikirleri

Ev Terapisi
Ev Terapisihttps://evterapisi.com
Ev Terapisi, herkese ilham vermek için tasarlanmış bir ev ve dekorasyon sitesidir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

DİĞER YAZILAR